Siverek İl Olma Mücadelesine Hız Verdi

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi il olma mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. 1923'te il olma hakkını kazanan ve 1926'da tekrar ilçeye çevrilen

1926 yılına kadar il olan Siverek, aynı tarihte çıkarılan ‘Teşkilatı Mülkiye Kanunu’ ile ilçe yapılarak Şanlıurfa’ya bağlandı. Ardından Siverek Halkı çeşitli kampanyalarla tekrardan il olma isteklerini sürdürmeye devam etti. Yeni ilçelerin İl olacağı ve bu ilçeler arasında Siverek isminin geçmesinden sonra İl olma umudunun yükseldiği Siverek’te özelikle sosyal medya özerinden çeşitli kampanyalar yapılmaktadır. Sosyal medya hesaplarını ‘Siverek il olsun’ yazılı görsellerle değiştiren Siverekli vatandaşlar herkese çağrıda bulundu.

“Siverekli hemşerilerime bir çağrıdır. 1923'te il olma hakkını kazanan ve 1926'da tekrar ilçeye çevrilen yaklaşık 400 bin nüfusu olan Siverek'in il olması için profilimize bu görseli koyuyoruz şimdiden herkese teşekkürler. Paylaşın herkes görsün, herkes duyarlı olsun. Bu hakkımızı geri istiyoruz” paylaşımı adı altında profil fotoğraflarını değiştiren Sivereklilerin sayısı her geçen gün aşırı bir şekilde artış gösteriyor.

‘ÇALIŞMALARIMIZA HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEĞİZ’

İl Olma mücadelesinden her gün hız kesmeden sürdüreceğini söyleyen SivilDer Fahri Başkanı Koçali Aymaz, Aymaz, “İlçemiz yıllardır merkezden yeterli hizmeti almamaktadır. Ekonomik yetersizlik, gelişmemiştik nedenleriyle birçok kişi, ilçeyi terk etmek zorunda kaldı. Sorunlarımızın Siverek’in il olmasıyla çözüleceğine inanıyoruz. 4 bin 314 metrekare yüz ölçüme, 180 Mahalleye ve yaklaşık 400 mezraya sahip Siverek’in, büyükşehir belediyesi ya da ilçe Belediyesinin çalışmalarıyla yeterince gelişeceğini düşünmüyoruz. Siverek gibi dev bir kentin ilçe olarak kalması halka kesilmiş bir cezadır. İl olması ile birlikte ekonomik yünden güçleneceğiz çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. İl olmayana kadar ger gün çalışacağız” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde de

Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği (SivilDer) yönetim kurulu üyelerince il olması durumunda ne gibi değişikliklerin olacağının yazılı olduğu 20 bin el ilanını halka sokaklarda verildi.

30 Nisan 2017 Şanliurfa/ Siverek- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 911.159 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?