Sedat Önal Erbil’de

Türkiye Dışişleri Bakan Yatımcısı Sedat Önal Erbil ve Irak Türkmen Cephesi İl başkanlığını ziyaret etti.Önal Türkmen heyetle birlikte Erbil Kalesi'ni

Önal Erbil Türkmen medyasına değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak’a yapması planlanan ziyaretine ilişkin “Yerel seçimler tamamlandıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Irak’ı ziyaret etmek istiyor. Bunun planlamasını yapacağız, karşılıklı olarak. Uygun bir tarih planlandığında inşallah bu ziyaret gerçekleşecek.” açıklama yaptı.

Dışişleri Bakan Yadımcısı Sedat Önal, yaptığı açıklamada “Özellikle Irak’ı ziyaret amacım Bağdat’ta siyasi istişareler yapmaktı.” dedi.

Sedat Önal, Başkent Bağdat’taki temaslarına ilişkin, “Irak’ta ilişkilerimizin bulunduğu durum siyasi, ticari, ekonomik ve kültürel konularda işbirliğimizi nasıl geliştirebiliriz diye sürekli bir araya geliyoruz. En son 2017’de siyasi istişareler yapılmıştı. Bu sefer Bağdat’ta yaptık.” açıklamasında bulundu.

Önal, bu istişarelere ilişkin, yılda 2 defa bir araya gelmek konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Önal, “İkinci olarak Bağdat’tan Erbil’e geçtik. Bölgesel Yönetim yetkilileri ile bir araya geldik. Sayın Masrur Barzani, Neçirvan Barzani ve Kubat Talabani ile bir araya geldik.” ifadesinde bulundu.

Sedat Önal, IKBY’deki temaslarına ilişkin ise “Buradaki görüşmelerimizde de Irak’ın içinde bulunduğu durumu görüştük. Biliyorsunuz hem Bölgesel Yönetim’de hem Irak çapında seçimler yapıldı. Bağdat’ta yeni bir hükümet kuruldu. Burada yeni hükümet kurulma çalışmaları var. Bunların kuruluş sürecinde özellikle kapsayıcı hükümetler kurulması, kabineler oluşturulması, toplumun bütün kesimlerini temsil edecek şekilde yapılması konuşuldu. Bu konudaki görüşlerimizi telkinlerimizi ilettik.” delgileri paylaştı.

Önal, “Özellikle güvenlik konusunda iş birliğimizi arttırmak istediğimizi söyledik.” dedi ve “DEAŞ ile mücadele, PKK ile mücadele gibi konularda inşallah bundan sonraki zamanlarda ilişkilerimizi daha da arttıracağız.” şeklinde açıklama yaptı. “Türkiye’de bildiğiniz gibi yerel seçimler var.Tüm dikkatler yerel seçimler üzerinde. Yerel seçimler tamamlandıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Irak’ı ziyaret etmek istiyor. Bunun planlamasını yapacağız, karşılıklı olarak. Uygun bir tarih planlandığında inşallah bu ziyaret gerçekleşecek.”

14 Mart 2019 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 747.165 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?