Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak: Kimse Bize Özğürlük Dersi Vermesin

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından Kahramanmaraş'ta düzenlenen etkinlikte Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Kahramanmaraş

Kaynak burada yaptığı konuşmasında yerel basının Türkiye için önemine işaret ederek yapılan katkının sadece siyasetçiler için değil ülke menfaatleri için de değerli olduğunu vurguladı. Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi 15 Temmuz darbe girişiminde de basının yereliyle, ulusalıyla, hangi görüşü taşırsa taşısın istiklal ve istikbaline, devletin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktığını söyleyen Kaynak’ın gündeminde ‘Avrupa’nın Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığına’ ilişkin iddiaları da vardı. "Türkiye'de tutuklu gazeteci yoktur. Türkiye'de tutuklu suçlular vardır. Bunların içinde banka soyguncuları var, gaspçılar var, terör örgütü mensubu olduğu net olarak tespit edilen ve tabii ki kendini gazeteci diye tanıtan insanlar var.” diye konuştu. Sözü Almanya ve Hollanda ile yaşanan krize getirdi. “Bize kimse özgürlük dersi vermesin” diyerek şöyle devam etti: “Almanya, Hollanda ve AB tarafından basın özgürlüğü Türkiye'de uygulanmıyor diye sorgulanırken son dönemde yaşanan rezalet tüm dünyanın gözü önündedir. Basın özgürlüğü aslında ifade ve haber alma özgürlüğünün birer parçasıdır. Düşünebiliyor musunuz, medeniyetin beşiği olan Avrupa, insan hakları, özgürlükler ve demokrasi üzerinde yükselen Avrupa, dini sembollerle insanların çalışmasının engellenebileceğine hükmetti. Dünya, diplomatik pasaport sahibi bir kadının kendi ülke toprağı sayılan konsolosluğuna girmesinin, atlarla, itlerle engellenmesine şahitlik etti. Dünyaya ırkçılığı, faşizmi, Nazizmi, her türlü kötülüğü, hediye eden Avrupa, şimdi de İslam düşmanlığında başı çekmektedir. Avrupa, soykırımı icat eden bir bölgedir. Bizim ecdadımız asla soykırımla anılmamıştır."
Anayasa Değişikliği’ne de değinen Kaynak, "Meclis, Cumhurbaşkanı tarafından istendiğinde feshedilecek. Bu koca bir yalan. Meclis, İstiklal Harbi'nde, Yunan ordularının top seslerine rağmen feshedilememiştir. Meclis 15 Temmuz akşamı, asker kıyafeti giymiş teröristler tarafından, uçaklarla bombalanırken feshedilememiş, kapatılamamıştır. Meclis asla feshedilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanının millete karşı sorumlu olduğunu ve bizzat millet tarafından seçildiğini anlatan Kaynak, Cumhurbaşkanının isterse 5 yıl sonra yeniden aday olabileceği için milleti asla yok sayamayacağına işaret etti.

BYEGM GenelMüdürü Akarca: Mülteciler için tüm dünyanın bir araya gelip yapamadığını Türkiye tek başına yapıyor

Toplantıda basın mensuplarına hitap eden Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca da son 15 yılda yapılan atılımlarla insan hakları, demokrasi ve tüm imkanlar açısından büyük gelişmeler olduğunu ifade etti. Türkiye'de 3 milyondan fazla sığınmacının ağırlandığına işaret eden Akarca, dünyanın hepsinin bir araya gelip yapamadığını Türkiye'nin tek başına yaptığını vurguladı.

BaşbakanYardımcısıVeysi Kaynak'ın, Türkiye için çok önemli olan projeleri yürüten bir bakanlığın başında bulunduğunu belirten Akarca, "AFAD olsun, TİKA olsun çok büyük projeler gerçekleştiriyor. Kanada'nın Başbakanı bir mültecinin yanağını okşadığı zaman bu gazetelerin birinci sayfalarında yer alır. Türkiye 3 milyondan fazla mülteciyi barındırıyor, eğitim ihtiyacını karşılıyor. Tüm ihtiyaçlarını sağlık ihtiyaçlarının hepsini karşılıyor. Büyük paralar sarf ediyor. Fakat dünyada yeteri kadar bilinmediğini ya da bilinmek istenmediğini görüyoruz." dedi.

16 Mart 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 934.079 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?