CHP kadın milletvekilleri heyeti, Diyarbakır'da

- CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke: -

DİYARBAKIR

(AA) -CHPGenel Başkan Yardımcısı Selin SayekBöke, "Partiolarak hendek terörü ile sivil ayrımı gözetmeden ortaya çıkan terörün karşısındayız" dedi.

Böke ile CHP İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca ve Denizli Milletvekili Melike Basmacı'dan oluşan heyet, 6 mahalle, Gazi Caddesi ve Dağkapı Meydan'ındasokağa çıkma yasağı uygulanan Sur ilçesini ziyaret etti.

İlçedençıktığı sırada evine giremediğini veevdeki emanet paralarını alamadığını belirten bir kadını dinleyen Böke, kadınıevine girme imkanının araştırılması için polise yönlendirdi.

Böke, ziyaretin ardından Dağkapı Meydanı girişindepolis barikatların önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP olarak burada yaşanan çok temel insan hakları sorunları ile ilgili kadın,en önemlisi insan duyarlılığıyla ve arkasında kocaman bir CHP yüreğiyle kente geldiklerinibelirtti.

Diyarbakır'a, burada yaşanan en temel yaşam hakkı mücadelesi ile ilgili sorunları, gıda,sağlık veeğitime erişme problemini bizzat yaşayan vatandaşlardan dinlemek için geldiklerini vurgulayan Böke, "En önemlisi bugüne merhem olurken artık kalıcı bir çözümün adımının atılması için de öncü olmaya geldik" ifadesini kullandı.

-"Canlarımızı kaybediyoruz"

Böke, bir gazetecinin olaylara ilişkin sorusu üzerineşu değerlendirmeyi yaptı:

"Partiolarak hendek terörü ile sivil ayrımı gözetmeden ortaya çıkan terörün karşısındayız. Biraz önce söylediğimiz haykırışın ilk adımı zatenterörün bitmesi gerekliliğidir. Canlarımızı kaybediyoruz. Gençlerimizi, askerimizi,polisimizi...Hepsi canımız. Biz bu can kayıplarının sona ermesi gerektiğini, bunun için atılması gereken adımların siyasette mutlaka olduğunu söylüyoruz. Ama siyasetteki adımların bir anlam içerebilmesi için önce terörün bitmesi gerekiyor. Çözümün kalıcı olması, toplumsal bir barış inşası için bunun siyasette çözülmesi gerektiğinde ısrarımız esasında herkesin kabul ettiği bir gerçeğe dönüştü."

Böke'nin konuşması sırasında zaman zamanSur ilçesinden silah sesleri geldi.

Daha sonra Sur ilçesinden taşınan ve 6 aileninbir arada kaldığıYenişehir ilçesinde bir evi ziyaret eden heyet, Ekinciler Caddesi'nde de esnafı dinledi.

Böke, Diyarbakır Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'ndadüzenlenen basın toplantısında da şiddetin kabul edilmemez bir şey olduğunu, devletin,vatandaşının can güvenliğini sağlarkenayırım yapmaması gerektiğini kaydetti.

Devletin teröre son verirken vatandaşının temel haklarının da devamlılığı konusunda hassasiyet göstermesi gerektiğini vurgulamak için geldiklerini ifade eden Böke,hendeklerin, barikatların veterörün şiddetle değil, üçüncü yol olarak siyasetle bu işi çözebileceklerini ve CHP'nin debu çözümde öncü rol oynayabileceğini belirtti.

Barikatları Türkiye'nin aşması gerektiğini dile getiren Böke, "Türkiye'nin,toplumsal barışın, barışın toplumsallaşmasından geçtiğini anımsaması gerekiyor. Barışı kalıcı kılacak adımları siyasetle atma ihtiyacı bizim bu gün Sur'da gördüğümüzama zaten bildiğimiz bir gerçek.CHP bir öncüdür, ancak çözüm Meclis'teki bütün partilerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

- Sokağa çıkma yasağı

Bir gazetecinin "Sur'daki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?"sorusuna Böke, hiçbir sorunun yasaklarla çözülemeyeceğini söyledi.Böke, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türkiye coğrafyasının her karışında özgürlük olması gerektiğini savunuyoruz. Onun için bütün yasakların kalktığı, sorunların yasaklarladerinleştirildiği değil,özgürlüklerle çözüldüğü bir Türkiye'nin inşası için zaten adım atıyorolduğumuzu bugün burada olarak dagösterdik.Bu yasakların kalkması için mücadelemiz devam edecek."

25 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 523.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?