Atalar, hoşgörü ve kardeşlik vurgusu yaptı

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'da Protestan Kilisesi'nin açılışına katılan Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği Eski Başkanı Kemal Atalar

Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği Eski Başkanı Kemal Atalar: “binlerce yıldır gerek dünyanın dört bir yanında, özelde de şehrimizde (Şanlıurfa’nın hem tarihi kent olması nedeni ile hem de inançsal yönden kadim kent olması nedeni ile) halkların yüz yıllarca birlikte yaşadığı Şanlıurfa’da, her inanç için atılacak adımın, idarecilerimizin ve halkımızın Son Peygamber Hz. Muhammed’in, gayrimüslim ve diğer insanlara yönelik düşünce ve davranışlarını dikkate alarak, bu duygu ve temenniler doğrultusunda, hoş görü, sevgi ve birlikte yaşamı diğerinden esirgememelidir” dedi.


Başkan Atalar, farklı din ve inançlara saygı duyulmasının gerektiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Diğer inançtan olan insanlarımızın hoş görüleri ile atılan adımların birbirini kırmadan dökmeden, incitmeden, komplikasyonlara ve mahalle baskılarına, inançların astlık üstlüğüne sokulmadan, bu işin yani tüm inançların yaratana yani Allah’a karşı yapıldığı bilinci ile hareket ederek, saygı duyulması birlikte barış içinde yaşamın inşası için önemli ve desteklenmesi gereken bir hareket ve yaklaşım olarak görmeleri gerekir”

“Farklı İnançlara Saygı Duymanın Ne Zararı Var ki”

“Müslümanın, alevinin, hıristiyanın, yahudinin ya da sair inançların birbirlerinin inançlarına yaşamlarına, ibadetlerine saygı duymasında ne zarar var ki. Bir inancı diğerinin inancına rakip görmek yerine, birbirini insanlık çatısı ile kucaklayarak her şeyin insanlık için ve birlikte yaşam için anlayışı olduğunu göz önüne alarak yapması yeter artar bile” dedi.

Şanlıurfa’da Protestan Kilisesi'nin açılışına katılan Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği Eski Başkanı Kemal Atalar, Şanlıurfa’daki yerel basında çıkan spekülasyon haberlere de değinerek, basının daha ılımlı olmasını istedi.

Atalar: “Bu nedenle; Şanlıurfa’da Protestan Hristiyan Canların kendi ibadethanelerini açmalarını ve ibadetlerini, baskısız, korkusuz, yapmalarını ve yaratandan insanlığın barışı huzuru için, akan kanın durmasını istemelerini dilerim.

Şanlıurfa’da açılan Hırtisyan Kililesi haberleri nedeni ile “bir alevi, Hıristiyan, bunun dışında Ş.Urfalı yok“ başlığı ile haber yaparak insanları ötekileştirme, ayrıştırma maksatlı haber başlığı olarak algılıyorum. Ve bu davranışın barışa, huzura ve birlikte yaşama hizmet yerine, kavgacı ve ötekileştirici özelliğinin olduğunu görerek, basının daha duyarlı olmasını atılacak manşetlerinde yapılacak haberlerin de daha ılımlı olmalarını dilerim. İnançların kadim kenti Ş.Urfa’da bir kilise açılmasının ve açılışa davet edilmemiz nedeni ile orada bulunmamızın ne İslam Dinine, Ne Alevilik İnancı’na ne Hıristiyan Dinine ne de diğer inançtan olan insanlara zararı olmaz.

Korkmayın; hiç bir Sünni, Cem Evi açılışına katılarak alevi olmaz. Hiç bir alevi, Hıristiyan kilisesinin açılışına katılarak Hıristiyan olmaz. Hiçbir Hıristiyan, Cem Evi ya da camii açılışına katılarak, alevi ya da Müslüman olmaz. Çünkü herkesin inancı ve ibadeti yaradana karşıdır. Hak ile hak olmanın yolu hakkın yarattığı kullarını, kırmadan dökmeden, öldürmeden olduğu gibi kabul ederek hoşgörü ile kucaklamaktan geçer” dedi.

Haber: Rıdvan ORTAKAYA

23 Aralık 2015 - Bilgi

urfanatik.com son bir ayda 969.070 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?