GAP ÇİFTÇİSİ: “MAZOTU DÜŞÜRÜN, DESTEKLEME VERMEYİN!”

GAP'ın başkenti Şanlıurfa'da çiftçiler devletin verdiği hububat desteklemelerinin yetersiz olduğunu belirterek destekleme yerine ürünlerin

Umut DELİ

GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da, çiftçiler devletin verdiği hububat desteklemelerinin yetersiz olduğunu belirterek destekleme yerine ürünlerin fiyat yükseltilmesi ile desteklemelere ihtiyaç duymayacaklarını söylediler.

Her yıl Çiftçiler, Arpa, Mercimek, Pamuk, Mazot, Gübre, Buğday, Mısır desteklemesini devletten alırken bu desteklemelerden en az Buğday ve Mısır’ın düşük ödendiğinden dolayı yakındılar. 1 Ton Buğday ve Mısıra yaklaşık 49 TL destekleme alan çiftçiler alınan bu desteklemenin dosya masraflarına bile yetmediklerini söylediler.

Özellikle Pamuk desteklemesinde alınan Devlet yardımının daha çok kendileri açısından yeterli kılındığının da altını çizen çiftçiler, en iyi destekleme şuan Pamuk desteklemesidir, dediler. Mazot fiyatından da yakınan çiftçiler Mazot fiyatının düşmesi, ilaçların fiyat düşüklüğüne gidilmesi halinde çiftçilerin adeta bayram yaşayacağını aktaran GAP Çiftçisi: “ GAP’ın Başkenti Şanlıurfa diyoruz, Türkiye’nin hemen hemen 3’te 2 hububatını, pamuğunu buradan temin ediliyor. En az destek alan ise yine biz GAP çiftçisi oluyoruz. Şuan hububat fiyatları çok düşük, destekleme çok düşük eğer ki malımız olan hububat fiyatları yükselir ise inanın ki desteklemeye ihtiyaç duyulmaz. Destekleme sadece pamukta çok iyi oluyor. Zaten mazot fiyatı cep pahası, çiftçilerin en çok yakındığı konu mazot, mazot, mazot. Eğer ki Devletimiz bize bu mazot konsun da babalık ederse mazot desteklemesi yerine mazot fiyatlarını düşürürse GAP çiftçisi bayram eder. Pamuk desteklemesinde tonuna 450 TL destekleme veriliyor bu çok iyi geliyor çiftçiye ilaçlar falan derken yine elde bir şeyler kalıyor ama diğer Arpa, mercimek, mazot, gübre, buğday, mısır gibi ürünlerde çiftçiye fazla kar kalmıyor” diyerek Hükümetin, Devletin GAP çiftçisine destek olmasını istediler.

21 Kasım 2015 - Ekonomi

urfanatik.com son bir ayda 489.517 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi