DBP ve HDP’den vatandaşlara çağrı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şanlıurfa İl Başkanlarından yapılan basın açıklamasında son zamanlarda yaşanan

UMUT DELİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şanlıurfa İl Başkanlarından yapılan basın açıklamasında son zamanlarda yaşanan olaylara dikkat çekildi.

DBP İl Binasında gerçekleşen basın açıklamasına HDP İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl, DBP İl Eş Başkanı Hidayet Enmek ve partililer katıldı.

Burada basın açıklamasını okuyan DBP İl Eş Başkanı Hidayet Enmek, şu ifadelere yer verdi. “Saray ve AKP Hükümetinin kirli planları ve katliam uygulamalarının tüm çıplaklığıyla gün yüzüne çıktığı bir süreci yaşamaktayız. Tamamıyla katliam ve yok etme planlarının kurulduğu, adına da “Çökertme” planı dedikleri politikaları 2014 yılında hazırlayıp, karara bağlandığı ortaya çıkmıştır. Dikkat edilirse o tarihten itibaren katliam ve saldırı planları sistemli bir biçimde devreye sokularak Amed, Suruç ve Ankara’da katliamlar yapılmış; yine 400 civarında parti binasına, halkımızın ev ve iş yerlerine saldırılar düzenlenmiştir.

Gerçekleştirilen top yekûn savaş ve katliam girişimlerine karşı halkımız Kürdistan’ın birçok il ve ilçesinde özyönetimlerini ilan ederek meşru savunma direnişlerini geliştirdi. Bunun karşısında AKP Devleti tüm ordu ve özel savaş kuvvetleriyle saldırılarını yoğunlaştırmıştır. Cizre, Silopi, Ker boran, Nusaybin, Derik, Yüksekova ve Sur’ da on binlerce ordu gücü, özel kuvvetleri ile halkımız kuşatma altına alınarak bombalanmaktadır. Bu saldırılarda ortaya çıkan vahşet, hiçbir savaşta görülmediği gibi İŞİD gibi çeteci örgütün uygulamalarını geride bırakmıştır.

Ağır silahlarla evler, mahalleler, camiler, tarihi mekanlar yerle bir edilmekte, tüm insani değerler ayaklar altına alınmaktadır. Saraya bağlı özel harekatçılar ve askerler kadın, çocuk, bebek, yaşlı demeden onlarca sivil insanımızı acımasızca katletmiş, cenazelerin alınmasına dahi izin verilmemiştir. 60 yaşındaki ananın Silopi’de bir hafta boyunca tüm dünyanın gözü önünde cenazesi sokak ortasında bırakılarak, keskin nişancılar tarafından alınması engellenmiştir. Bu kentlerde halen onlarca sivile ait cenaze aynı muameleye tabii tutulmaktadır. Üç aylık Miray İnce adlı bebek ve dedesi Ramazan İnce, Cizre’de devletin özel harekât güçleri tarafından katledildiler. Miray bebek ve dedesi, polise haber verilmesine rağmen beyaz bayrakla hastaneye giderken dedesinin kucağında özel harekat timleri tarafından vuruldular.

Kürt halkının canına, malına kast edilmektedir. Onuruna maddi ve manevi değerlerine kast edilmekte. Yerleşim yerleri, kentler yerle bir edilerek halkımız göçe zorlanmaktadır. Tüm bu saldırılara karşı halkımız, birçok yerde özyönetimlerini ilan ederek görkemli bir direniş sergilemektedir. Saldırı ve katliam girişimlerine karşı tüm il ve ilçe örgütlerimizle acil süresiz eylem ve direniş şiarı ile yarın Diyarbakır’da olacağız tüm duyarlı halkımız bulundukları HDP DBP ilçe başkanlıklarına başvursunlar” dedi.

30 Aralık 2015 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 526.210 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?