Urfa’nın Dev Çadır İlçesi

2011 yılında başlayan iç savaşın ardından büyük bir göç dalgası oluştu ve savaştan kaçan mülteciler Türkiye'ye sığındı. Geçtiğimiz yıl

Video için play'e tıklayın

Dev tesis misafirlerine bir şehirde bulabilecekleri tüm imkanları sunuyor. Ayrıca tesiste yaşana bilecek olaylara müdahale için ambulans, itfaiye gibi acil müdahale araçları da bulunuyor. Urfanatik Gazetesi bu haftaki röportajını Çadır Kent Tesis Müdürü Mehmet Han Özdemir ile yaptı.

Urfanatik Gazetesi Muhabiri Harun Kevrek’in sorularını yanıtlayan Mehmet Han Özdemir çadır kent hakkında teknik bilgiler verdi.

İşte o röportaj;

-Suruç Çadır kenttesiniz, kış ayında çadır kentte yaşam nasıl, sıkıntı yaşıyor musunuz?

“Bugün Pazar, Pazar olmasına rağmen çadır kentteyiz. Suriyeli misafirlerimize hizmet etmeye tüm arkadaşlarımızla beraber devam ediyoruz. Burası Türkiye’nin en büyük çadır kentti. 35 bin kişilik kapasitemiz bulunuyor. Şuanda çadır kentimizde 26 bin misafirimiz bulunuyor. Kış ayı olması sebebiyle 1 haftadır Suriyeli misafirlerimize giyim yardımında bulunuyoruz. Çocuklarımıza ayakkabı, mont ve kıyafet dağıtılırken, ısıtıcılarımızı da yeniledik. Katalitik soba veriyoruz. Kışın sıkıntı yaşanmaması için devletimiz tüm önlemlerini alıyor”

-Çadır kentt

e kaç personel görev yapıyor?

“Çadır kentimiz 25 Ocak 2015 tarihinden beri burada faaliyet sürdürüyor. Bizde yaklaşık bin personelle misafirlerimize hizmet ediyoruz”

-Çadır kent misafirlerinin sosyal faaliyetleri var mı?

“Tabi ki sosyal faaliyetlerde oluyor ayrıca 3 aydır halk eğitim bünyesinde açmış olduğumuz atölyeler var. Suriyeli misafirlerimiz burada hem iş öğreniyor hem de ürettiği ürünleri yurt dışına ihracatı yapılıyor ve Türkiye’de dağıtılıyor. Saz, bağlama ve gitar kurslarımız var. Başka projelerimizde var en kısa zamanda faaliyete geçireceğiz”

-Atölye dediniz atölye de kaç kişi çalışıyor?

“Atölye de tamamı Suriyeli 54 kişi çalışıyor.”

-Çadır kentte 26 bin kişinin kaldığını söylediniz, 26 bin misafirin tamamı Kobanili mi?

“Yüzde 95’i Kobanili diye biliriz. Çünkü yakın yerlerden de gelenler var”

-Kış ayının gelmesiyle ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan mevsimlik işçi Suriyelilerin çadır kentte giriş talebi oldu mu?

“ Tabi ki oldu. Bunlar yaz aylarında Türkiye’nin çeşitli yerlerine Adana’ya, Niğde’ye, Kayseri’ye hatta Karadeniz’e giden mülteciler var. Bunlar kış ayları olduğu gibi tekrardan buraya dönüyorlar. Bu misafirlerimiz bir nevi burayı merkez olarak görüyorlar. Burayı bir yerde Kobani gibi görüyorlar bir birinden uzaklaştıklarında ancak telefonla görüşe biliyorlar. Buraya geldiklerinde ise bir birlerini görüyorlar. Kışın herkes burada hasret gideriyor. Kardeş, abi, baba oğul birbirlerini burada görüyorlar. Ayrıca çadır kentimizin şöyle bir özelliği de var. Örneğin çadır kentin dışında ikamet edenlerin çadır kentteki 1. Dereceden akrabalarını ziyaret etmelerine izin veriyoruz. 3 günde kendilerini çadır kentte misafir edebiliyoruz. Ayrıca çadır kentte yaşayan Suriyeli misafirlerimizde şehirde ihtiyaçlarını gidermek için çadır kentten çıkabiliyor. ”

-Kobani’ye dönüşler var mı?

“Şuan kış olduğu için dönüşler yok. Çadır kentten gidişler yok tabi dışarıda kalanların dönüşü var mı onu bilmiyorum”

-Çadır kent Türkiye dışında ülkelerden destek alıyor mu?

“Hayır, başka ülkeden destek almıyoruz. Tüm ihtiyaçları Türkiye karşılıyor. Tüm malzemeleri Türkiye gönderiyor. Bizim marketlerde harcama yapması için verdiğimiz 85 liralık kartlarda dahil her şey Türkiye tarafından karşılanıyor”

-Suruç çadır kenti bir ilçe büyüklüğünde ilçe şartlarını taşıyor mu?

“Bir ilçede olması gereken her şey burada da mevcuttur”

- Ambulans, İtfaiye çadır kentte görev yapıyor mu?

“Burada 4 tane itfaiye, 1 tane öncü aracımız var. 48 tane itfaiye görevlisi burada 24 saat görev yapıyor. Bir de şöyle bir iddiamız var Allah göstermesin bir yangın çıktığında çadır kentin neresinde olursa olsun 37 saniyede yangın yerine ulaşırız. Bizim hem güvenlikte hem de personelin kendi arasında tesis sitemimiz var. Bizim öncü ekibimiz 24 saat araçta bekliyor. Yangın olduğu zaman hemen harekete geçerek en uzak mesafeye 37 saniyede yangına müdahale ediyor”

-İtfaiyeden bahsettiniz bu ayrıcalıklar sağlık içinde geçerli mi?

“Tabi bizim 10 tane sağlık aracımız var. Yeni bir prefabrik hastane yapıyoruz. Hastanemiz kısa süre içerisinde bitecek. Şimdiye kadar hastalarımızı çadırda tedavi ediyorduk. Bu hastanemizi İstanbul’da bulunan bir hayırsever dernek yapıyor onu da belirtelim. Hastanemiz bu çadır kentin ihtiyaçlarına cevap verebilecek büyüklükte olacak. Laboratuvarı olan sistemli güzel bir hastane olacak. Şimdi acil hastaları Şanlıurfa, Suruç’a gönderiyoruz tahlilleri orada yapıyoruz ama hastanemiz yapıldığı zaman burada da tahlilleri yapacağız”

-Suriyeli misafirlerin kişisel ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanlar mevcut mu?

“Türkiye’de 25 adet kamp var. Bunların 19 tanesi çadır, 6 tanesi konteyner kent. Bunların tamamında kalan mülteciler için kişi başı 85 lira para yatırılır. Bu parayla misafirlerimiz çadır kentte bulunan marketlerden gıda ihtiyacını karşılarlar. Diğer temizlik, elbise, ayakkabı gibi ihtiyaçlarını, elektrik, su ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz”

-Suriyeli gençler çadır kentte eğitim görüyor mu?

“Şuadan yaklaşık 7 bin öğrenci çadır kentteki okulda eğitim görüyor. Ana okul, ilkokul, ortaokul, lise de eğitim veren 140 civarında öğretmenimiz var. Öğretmenlerin tamamı Suriyeli Arapça eğitim veriyorlar ve fakülte mezunları. Türkiye Milli Eğitim Bakanlığının kontrolünde verilen bir müfredat var ona göre burada eğitim veriliyor”

-Peki burada verilen eğitim Suriye’de de geçerli olacak mı?

“Evet tabi ki orada da geçerli olacak. Eğitimlerini tamamladıktan sonra verilecek olan diplomalar Türkiye’de de geçerli olacak”

28 Ocak 2016 Şanliurfa/ Suruç- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 487.300 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi