Öcalan: ‘’AKP Su Sorununu Çözecekken, Seçim Sonrası Zam Yaptı’’

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan Şanlıurfa'nın sorunları için önerge sunmaya devam ediyor. Vekil Öcalan bu kez Siverek İlçesinde bulunan

Şanlıurfa’da yaşanan sıkıntılara TBMM’ye taşıyarak önerge sunan

HDP

Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan bir sorunu daha taşıdı. Daha önce Siverek’in Yoğunca Köyü Mezralarında kış aylarında çamurlu yollardan dolayı servisin geçmemesinden dolayı eşeksırtında öğrencilerin okula gittiğini TBMM’ye taşıyan Öcalan yine Siverek’te yaşanan bir sorun için önerge sundu. Siverek’in Güvercin, Kartal, Sapan, Newel Mazi, Karahisar, köyleri ve çevresinde yaşayan köylülerin eşeksırtında ve sağlıksız kuyulardan su taşınmasını önerge olarak sunan Vekil Öcalan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

‘’

AKP

’nin 16 yılı aşkın iktidarında, genel olarak Türkiye’nin temel sorunları çözülmediği gibi Şanlıurfa’nın da temel sorunları çözülememiştir. Urfalı çiftçinin, öğrencinin, köyde ve şehirde yaşayan bütün yurttaşların yıllardır devam eden sorunları maalesef çözülmemiştir. Daha önce Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi Yoğunca köyü mezralarında kış aylarında çamurlu yollardan servisin geçememesi nedeniyle öğrenciler, eşeksırtında okula gitmek zorunda kalmaları gündeme gelmişti. Benzer bir sorun da Siverek ilçesi Güvercin, Kartal, Sapan, Newel Mazi, Karahisar, köyleri ve çevresinde yaşanmaktadır. Köylüler, eşeksırtında su taşıyarak günlük su ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Sağlıksız ve temiz olmayan kuyulardan su ihtiyacını karşılayan yurttaşlar, köyleri ile birlikte birçok köyde yaşanan su sorunun bir an önce çözülmesini talep etmektedir.

‘’90 TL Olan Su Bedeli 190 TL’ye Çıkarıldı’’

Urfa’da genel olarak yaşanan benzer sorunlar ile birlikte özellikle Güvercin köyü ve güzergâhında devam eden susuzluk sorunu ciddi bir boyuta ulaşmıştır. Söz konusu sorunun çözülmesi ile ilgili 2017 yılında başlatılan proje, 2018’de yaşanan ekonomik krizden dolayı firmanın zarar gerekçesiyle çalışmalara ara verildiği iddia edilmektedir. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi söz konusu mağduriyeti gidermesi gerekirken ücret karşılığında köylerin su ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır. Üstelik daha önce 90 TL olan bir tanker su bedeli 190 TL’ye çıkarılmıştır. Su sorunlarının çözülmesini bekleyen Köylüler yapılan zamla şok oldular. 31 Mart’tan önce su sorunlarını çözecekleri sözünü veren AKP, seçim sonrasında sorunu çözmek yerine tankerle taşınan suya zam yapması tepkilere neden olmaktadır.’’

Vekil Öcalan TBMM’ye sunduğu önergede şu sorulara yer verdi;

1- Siverek ilçesi Güvercin köyünde yaşanan su sorunun çözülmesine yönelik devam eden çalışmalar neden durdurulmuştur?

2-İddia edildiği gibi Güvercin köyündeki projeyi yürüten firma çalışmalarını askıya almışsa, söz konusu sorunun çözülmesine yönelik hangi tedbirler alınmaktadır? Bu konuda öngördüğünüz ek tedbirler var mıdır?

3-Söz konusu proje ne zaman ihale edilmiş, projenin tamamlanması hangi tarihte öngörülmüştür ve projenin öngörülen toplam maliyeti ne kadardır?

4- Bir tanker su bedelinin 90 TL’den 190 TL’ye çıkarılmasının gerekçesi nedir?

Urfanatik/ Fatma KIRMIZI

01 Ağustos 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 727.549 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?