Terör mağduru öğrencilerin eğitimine özel okullar talip

- Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'ne üye okullar terör örgütü PKK üyelerinin saldırıları nedeniyle Diyarbakır Şırnak ve Mardin'e

DİYARBAKIR

(AA) -Diyarbakır, Şırnak ve Mardin'e bağlı 5 ilçedePKK'lı teröristlerin saldırıları nedeniyle eğitimleri kesintiye uğrayan8'incisınıf öğrencilerine, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneğiüyesi özel okullar telafi eğitimi hizmeti sunmaya talip.

Kazdığı hendekler, kurduğubarikatlar, tuzakladığı patlayıcılarla çocukları eğitim hakkından mahrum bırakan terör örgütü PKK mensuplarının bölgede yaşamı hiçe sayan saldırıları sürüyor.

Terör saldırıları nedeniyleokullarından uzak kalan çocuklarıen çok, "geleceklerini etkileyecek sınavlarda diğer bölgelerde yaşayan akranlarına göre yeterince eğitim alamamak ve bu nedenle başarılı olamamak" duygusu endişelendiriyor.

Bu kapsamda, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş(TEOG)sınavına hazırlanan terör mağduru 8'inci sınıf öğrencilerinin eğitimi içinTürkiye Özel Okullar Birliği Derneği'nden destek olma önerisigeldi.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği BaşkanıCem Gülan,AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör saldırıları nedeniyle mağdur olanöğrencileretelafi eğitim programı uygulamak istediklerini söyledi.

TEOG sınavının8'incisınıfta okuyan öğrenciler için önemine işaret eden Gülan, bu nedenle eğitim desteği için bu öğrencileri seçtiklerini belirtti.

Cem Gülan, terör mağduru öğrencilerin eğitimine destek olmak için Milli Eğitim Bakanlığının emrinde olduklarına işaret ederek, "Devlet son derece güçlü ve bu çocukları hiçbir zaman eksik bırakmaz, ancak biz de devletin okullarıyız ve bu öğrencilerinokul ve yemek masrafları için 1 lira istemedeneğitimleriiçin her türlü göreve hazırız" dedi.

- "Bu öğrencileri burslu sayacağız"

"Devletimiz kesinlikle bu işin üstesinden gelir, biz de devletin okulları olarak üzerimize düşen bir görev olursa devletin emrindeyiz.Bu öğrencileri burslu sayacağız" diyen Gülan, ellerinden geldiğince öğrencileri sınava hazırlamaya çalışacaklarını aktardı.

Başkan Gülan, eğitim öğretimi aksayan, yaşadıkları olaylar nedeniyle sıkıntı yaşayan, üzülen çocukları öz evlatları gibi gördüklerine dikkati çekerek, "Bu çocuklar ailelerinden bir müddet uzak kalabilirse, devletimiz yurt ve servis ihtiyacını karşılarsa, eğitimi aksayan çocukların çoğuna İstanbul'da eğitim verebiliriz.Yurtlarımız olsaydı bu ihtiyacı da giderebilirdik" diye konuştu.

Bu konuda herkesin sorumluluk almak isteyeceğini, bu kapsamdaAnkara,İstanbul,Diyarbakır, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana veMersin'deki okulların kapılarını bu öğrencilere açmak istediğini dile getiren Cem Gülan, öğrenciler için özel birtelafiprogram uygulanması gerekeceğini de anlattı.

- "Özel sınıflar hazırlanacak"

İlk etapta çocukların seviyelerini belirlemek için onlarda strese neden olmayacak bir sınav yapmaları gerekeceğini vurgulayanGülan, şunları kaydetti:

"Sınav sonucuna göre eksikleribelirleyeceğiz. Onlariçin özel sınıflar hazırlanacak.Bu öğrencileriçin okullarımızda haftada6 gün eğitim verilebilir. Mesela hafta içi günde8saat,cumartesi günleri ise 5 saat eğitim yapabiliriz.Sömestr tatilindedahi ders yaparak, sınava kadar tüm programlarıyetiştirmeye çalışacağız.Zorlu bir süreçama çocukları yoğun eğitim programıyla ancak yormadan başarabiliriz."

Cem Gülan, bölgede yaşayan çocukların sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek, yoğun eğitim programının yanı sıra öğrencilerinmutlu olmasıiçin haftanın bir günü farklı aktiviteleruygulamayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Basın mensuplarının 22 Aralık 2015'desorularını yanıtlayanMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dabazı özel okullardan bu öğrencilerin eğitiminedestek verebilecekleri yönündeaçıklamayapıldığını anımsatarak, "Milli Eğitim Bakanlığı böyle bir destek alacak mı" diye sorulmasıüzerine, "Şu ana kadar bize ulaşmış böyle bir destek talebi yok. Ulaşırsa nasıl bir planlama içinde, ne tür imkanlarla bunu yapmayı düşünüyorlarsa memnuniyetle o kurumlarla iş birliği yaparız ama Milli Eğitim Bakanlığının kendi imkanları bunları telafi etmeye yeter" değerlendirmesinde bulunmuştu.

06 Ocak 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 729.949 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?