‘’Hayvan Varlığını Arttırmak İstiyorsak Desteklemeyi Attırmak Gerekir’’

Türkiye'nin en büyük Hayvan Pazarı olan Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Başkanı İzzet Çiftçi son yıllarda hayvancılık konusunda düşükte olduklarını

Video için play'e tıklayın

Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Şanlıurfa'da her geçen gün düşüşe uğruyor.

Şanlıurfa’da 2 yıldan bu yana küçükbaş hayvancılık sayısı düşerken 2019 yılında toparlanma sağlandı. Türkiye’nin en büyük hayvan pazarı olan

Şanlıurfa Canlı Hayvan Borsası bir liman kenti olarak batı illerine en fazla ihracatı yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayvancılık konusunda desteği olduğuna dikkat çeken Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Başkanı İzzet Çiftçi, bu desteklerin yetersiz olduğunu ve daha fazla çalışılması gerektiğini söyledi.

‘’Türkiye’nin En Büyük Pazarıyız’’

Şanlıurfa’da küçükbaş hayvancılığın önemi çok büyüktür diyen Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi; ‘’tarımdan sonra en büyük gelir kaynağımız küçükbaş hayvancılıktır, daha doğrusu tüm hayvancılığı kapsar. Özellikle Urfa’da küçükbaş hayvancılıktan önce geçen yıllardaki dönemlerde sayı daha fazlaydı ama 2 yıl önce biraz düşüşe geçti. 2019’da bir toparlama süreci oldu, biz geçen yıllarda Türkiye’de en büyük iller olarak da hayvancılığı besleyici olsun. En büyük ilimiz Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu’da küçükbaş varlığı birinci sırada yer alıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde birinci sıradaydık ama son yıllarda üçüncü sıraya geriledik ve Türkiye’nin en büyük pazarıyız Şanlıurfa Canlı Hayvan Borsası olarak özellikle batı illere ihracatımız tüm illerden daha fazladır ve liman bir kenttir bunu dile getirmek istiyorum’’ dedi.

‘’Cumhurbaşkanı İlave Destek Verdi’’

Başkan Çiftçi; ‘’devletin hayvancılığa desteği 2019’ da projeleri önemsenmeye başladı ama daha azdır daha fazla yapılması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın dile getirdiği dişi kuzuların özellikle sürüye kazandırması için dişi kuzunun daha fazla olması için sayın cumhurbaşkanınızın ilave 100 TL destek vermesi çok önemlidir ve bunu gerçekten takdir ediyoruz.

Yıllardan beri bizim bir talebimiz var Şanlıurfa küçükbaş hayvan varlığı fazlalığından dolayı biz diğer illere nazaran besleyicilik yapıyoruz. Bilecik, Suruç, Viranşehir, Siverek, Haliliye ilçelerimizde besleyicilik daha çok yapılmaktadır. Tabi ki bizi besleyiciliğe önem vermemiz lazım besleyicilik olmadan et üretemeyiz ve bunu piyasaya yansıtamayız. Daha verimli et elde edebilmek için besleyicilere önem verilmesi talebimizdir.

Bizim küpe sorunumuz yıllardan beri devam etmekte özellikle küpe sıkıntımız daha çok Urfa’da hissedilmektedir. Maalesef biz yıllardan beri bir talepte bulunmuştuk ben geçen dönem bakanlarla bu konuyu dile getirdim Tarım ve Orman Bakanlığı’na. Küçükbaş kuzuya destekleme vermemiz lazım eğer biz küçükbaş kuzuya destekleme verirsek hayvan başına kuzulardan elde edeceğimiz canlı kilodaki 35 kiloya biz bunu 60 kiloya yükseltiriz ve ya et üretimini iki katına çıkarabiliriz. Özellikle sayın bakanımızdan talebimizdir küçükbaş kuzuya destek verilmesi lazım. Hem küpe sorununu ortadan kaldırır hem de bu et üretiminde daha da çok verim elde ederiz diye düşünüyorum’’ ifadelerini kullandı.

‘’Kırsalda Hayvancılık Yapan Vatandaşlara Destek Verilmesi Gerekiyor’’

Çiftçi; ‘’Sayın Cumhurbaşkanımıza katılıyorum gerçekten bu olabilir bir şeydir yani bunu 56 milyondan daha da fazla yapabiliriz. Bizim potansiyelimiz var, temelimiz var önemli olan insanlarımıza bu şartları sağlamak, besleyiciye çiftçiye. Özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın daha çok yoğun bir şekilde hayvancılık yapılığı için oradaki hayvan besleyicisine daha fazla destekleme verilmesi lazım. Biz ne kadar büyük destek verirsek bu hayvan varlığını artıramayız hayvan varlığını arttırmanın tek yolu kırsaldaki vatandaşlarımıza hayvancılık yapan vatandaşlarımıza daha çok destekleme vermesi lazım. Küçük ve ya büyük biz bunun büyüğüne bakarsak bu işin altından kalkamayız ama özellikle küçük işletmelere destek verilmesi lazım. Doğu ve Güneydoğu Bölgesi, İç Anadolu bölgesi hayvancılığın en çok yapıldığı bölgelerden biridir. Bazı illerde tek geçim kaynağı hayvancılıktır ve buna göç vermememiz için yani insanların batıya göç etmesinin sebebi hayvancılığa desteklemenin geçen yıllarda az olmasıdır. Ama şu anda şartlar tersine dönüyor insanlarımız hayvancılık yapmak için artık köylerine geri dönüş yapmaktadır. Bu desteklemenin daha da artarak devam etmesi için sayın cumhurbaşkanımızın da daha da desteklemesi lazım. Cumhurbaşkanımızın bu projelere ön ayak olması önemlidir eğer sayın cumhurbaşkanımız bu Tarım ve Hayvancılık ile ilgili politikalarını daha da arttırarak daha da sık sık gündeme getirerek küçükbaş hayvancılığı 56 milyon değil 70 milyona çıkarırız. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği 56 milyona ulaşması için önümüzdeki yıl bu projelere başlanılıyor ama sayıyı daha da arttırabilir’’ dedi.

‘’Küçükbaş Besleyici Organizesi Kurulsun’’

Taleplerinin küçükbaş organizesinin kurulması olduğunu dile getiren Başkan Çiftçi; ‘’Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemizin burada yaptığı çalışmalar var Sayın Zeynel Abidin Beyazgül’e buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz gerçekten hayvancılığa önem vermektedir. Son iki toplantıda beraber dile getirdik ve birbirimize danışarak taleplerimizi inceledi. Ve bu taleplerin %70’ini karşılayacaklarını söylediler özellikle bizim talebimiz küçükbaş besleyici organizenin kurulması gerçek anlamda biz besleyicilik yapıyoruz. Buradaki insanlarımız şu anda 30 bin küçükbaş hayvan beslemektedir biz bunu 3 ay verdiye ile değiştiriyoruz. Kesinlikle besleyici organizenin kurulması lazım biz gerçekten besleyicilik yapıyoruz yerimin de mevcuttur ve bunu her gelen görüyor zaten göz önündedir. Ama bizim şartlarımız uygun değildir bu şartların iyileşmesi için Zeynel Başkandan sözler alıyoruz. Daha da alacağız Zeynel Başkan hayvancılığa önem vermektedir ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Ahmet DURMUŞ

03 Aralık 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 728.472 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?