Çiftçiye Ve Esnafa İkili Oynamak Yok Artık!

Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık pamuk çiftçisinin mağduriyetini Meclise taşıdı.

ismail
Haber albümü için resme tıklayın

Pamuk üretiminde Türkiye’de ilk sırada olan Şanlıurfa'da pamuktaki fiyatının yükselmemsi çiftçiyi mağdur ederken, CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Çiftçinin bu mağduriyeti Meclise taşıdı. Aydınlık, “İthalatla başka ülkelerin çiftçilerine kazandırmak yerine, Şanlıurfa çiftçisine, bu ülkenin çiftçisine kazandırın. Alın teri bizim, emek bizim, EKMEKTE bizim olsun, bizim çiftçimizin olsun” dedi.

“Şanlıurfa Bu Ülkenin Üvey Evladı Değildir!”

Şanlıurfa, Türkiye’nin pamuk ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 45’ini karşıladığına değinen Aydınlık,"Türkiye’nin pamuk ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 45’ini karşılayan Şanlıurfa başta olmak üzere pamuk üretimi yapan diğer illerimizde çiftçilerimizden ve STK’lardan aldığımız bilgiler ışığında tüm çiftçilerimizin büyük problemler yaşadığı ortadadır. Kar oranı neredeyse sıfırlanmış, kimi illerimizde sadece maliyet karşılanabilirken kimi illerimizde zarar etme konumuna gelinmiştir." İfadelerini kullandı .

1) Resmi kurumlarımızın verilerine baktığımızda 2002 yılı ortalamasına göre “1 kg pamuk ile alınabilecek gübre 5,44 kg (destek dahil)” denk iken 2014 yılı ortalamasına göre “1 kg pamuk ile alınabilecek gübre 2,73 kg’a (destek dahil)” düşmüştür. Bununla birlikte 2002 yılı ortalamasına göre “1 kg pamuk ile 0,87 lt mazot (destek dahil)” alınabilirken 2014 yılı ortalamasına göre “0,47 lt mazot (destek dahil)” alınabilmektedir. Pamuk girdi paritelerinin 2017 yılı ortalaması ve 2018 (9. Ay dahil) ortalaması nedir?

2) Pamuk üretim maliyet fiyatlarının yükselmesi, desteklemelerin tam ve zamanında çiftçinin eline ulaşmaması, mazot ve gübre fiyatlarının geçtiğimiz yıllara oranla 100% artması neticesinde üretimin giderek düştüğü aşikardır. Maliyetlerin düşürülmesi, üretimin arttırılması hususunda herhangi bir çalışmanız, planınız var mıdır?

3) Araştırmalarımıza göre Türkiye’deki pamuk üretiminin ve tüketiminin arasındaki fark git gide açılmaktadır. Bu açığın kapatılması için çiftçilerimizin desteği arttırılacak mıdır yoksa çözümünüz daha fazla pamuk ithalatı mı olacaktır?

4) Çukobirlik pamuğun kilosuna Adana’da 4,80 tl verirken Şanlıurfa’da 3,80 tl vermektedir. Bunun gibi bir çok farklılık çeşitli illerde yaşanmaktadır. Pamuk fiyatlarında bir düzenleme yapılacak mıdır?

5) Pamukta balye fiyatı dünya piyasasında 11.500 tl iken Şanlıurfa’da 8.500 tl dir. Türkiye’de üretilen pamuğun dünya standart ve fiyatlarına ulaşması için ilgili kurumlarla özel bir planınız olacak mıdır?

Haber: Ayhan Kesici

25 Ekim 2018 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 873.276 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?