Mermer Suyu Dereye Akıtılıyor

Şanlıurfa ‘da Mermerciler Sitesindeki iş yerleri pisliklerini hemen sitenin dibinde bulunan Cavsak Deresine akıtıyor.

Şanlıurfa’da bulunan ve eski mermerciler sitesinde bulunan mermerci esnafı Büyükşehir Belediyesi tarafından alt yapıları yapılmasına rağmen mermer kesmede kullandıkları suyun mermer tozu ile karışmasıyla kirlenen suyu Cavsak deresinden bırakarak kirliliğe neden oluyor. Kirli suyunda başka tuvalet pisliğini de dereye bırakan mermerci sitesi esnafları büyükşehir olan Şanlıurfa’ya yakışmayan görüntülerin oluşmasına neden oluyor.

Çevreye kirli görüntü ve pislik yayıyor

Mermerciler sitesi esnafının yetkili kişiler tarafından uyarılmaması ile birlikte rahat bir şekilde mermer tozunu ve tuvalet pisliklerini dereye bırakması çevreye kirli görüntüler ve pislik yayıyor. Kendi mermer tozlarını dereye dökmek yetmiyormuş gibi bazı mermerci sitesi esnafı tuvalet pisliğini bile dereye bırakıyor. Durum böyle olunca şehrin görüntüsüne ve prestijine kötü örnek teşkil etmektedir.

Hastalık saçıyor

Söz konusu mermer tozu ile karışmış suyu ve tuvalet pisliklerini Cavsak Deresine gelişi güzel salan mermerciler sitesi esnafları bilinçsiz bir şekilde yaptıkları bu durumun çok büyük hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Derenin üstü kapalı olmadığından dolayı dereden akan pislik ve mermer tozu kalıcı akciğer hastalığına neden olabiliyor. Doktorlar vatandaşları akciğeri hastalığına karşın vatandaşların mermer tozundan uzak durmaları gerektiğini belirtiyor.

Çevrede oturan vatandaşlar durumdan rahatsız

Şehrin tam merkezinde bulunan ve çevresinde birçok evin bulunduğu derenin içine bırakılan mermer suyundan ve pislikten çevrede oturan vatandaşlarda durumdan rahatsız. Dere kenarında oturan vatandaşlar gündüz ve geceleri pencerelerini açamadıklarını ve derenin her gün pis koku yaydığını söyledi. Yetkili kişilerden duruma bir çare bulunmasını isteyen vatandaşlar dereye pis su yerine temiz su bırakılabileceğini söyledi.

Çevresinde devlet kurumları ve belediye ek hizmet binası bulunuyor

Söz konusu mermerci sitesi esnafının kirli sularını ve tuvalet pisliklerini bıraktığı Cavsak Deresinin çevresinde birçok devlet kurumu ve Büyükşehir Belediye ek hizmet binası bulunuyor. Bundan dolayı günde ortalama yüzlerce vatandaş derenin kenarından geçip hizmet binalarında işlemlerini yapıyor. Buradan geçen vatandaşlarında tepkisi ile karşılana derenin yetkili kişiler tarafından gereken ünlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

29 Ağustos 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 615.545 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?