3 Yıl Üst Üste Aynı Ürünü Eken Çiftçilere Kötü Haber!

Tarım ve Orman Bakanlığının 2018 yılından başlamak üzere 3 yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçilerin desteklemelerden faydalanamayacağı açıklanırken

Tarım alanlarının elveirşli olduğu Türkiye'deaynı ürünü 3 yıl üst üste eken çiftçilere uyarı geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan kararda çiftçilerin 2018 yılından itibaren aynı parselde 3 yıl üs üste aynı ürünü ekmesiyle destekleme verilemeyeceği açıklandı.

Akçakale Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ayhan’da Şanlıurfalı çiftçilerekonu ile ilgili önemli uyarılarda bulunarak şöyle konuştu. ‘’ Tarım ve Orman Bakanlığının 2018/17 sayılı Tebliğine göre 2018 yılından başlamak üzere aynı parsele 3 yıl üst üste aynı ürünü eken üreticiler, mazot, gübre ve fark ödemesi desteklemelerinden faydalanamayacağını belirtti. Ayhan, “Örneğin 2018 -2019 yıllarında buğday ve pamuk eken üreticilerimiz aynı parsele 2020 yılında da bu ürünleri ekmeleri halinde desteklemelerden faydalanamayacaktır.’’

‘’ Destekleme Almak İçin Farklı Ürünler Ekin’’

Başkan Ayhan; ‘’bu nedenle 2018 ve 2019 yıllarında buğday eken üreticilerimiz 2020 yılında bu parsele buğday dışında örneğin arpa veya mercimek ekmesi halinde desteklemelerden faydalanacaktır. Aynı şekilde 2018 ve 2019 yıllarında pamuk eken üreticilerimiz 2020 yılında aynı parsele yine pamuk ekmesi durumunda desteklemelerden faydalanamayacaktır. Bu durumdaki üreticilerin desteklemeden faydalanabilmesi için 2020 yılında ya başka ürün ekmeleri yâda pamuk ekecek üreticilerin pamuktan önce kışlık yem bitkisi veya mercimek gibi bir üründen sonra pamuk ekimi yapılması halinde desteklemeden faydalanabilecektir’’ dedi.

‘’ 3 Yıllık Uygulama Yerinde Bir Uygulama’’

3 yıl üst üste aynı ürünün ekilmesi durumunda toprakların verimsiz hale geldiğine dikkat çeken Başkan Ayhan; ‘’toprakların zarar gördüğünden dolayı üç yıllık uygulama gayet yerinde bir uygulama. Bu sayede topraklar dinlenmiş olacak. Çiftçiler bu duruma tepki gösteriyor ama onunda nedeni buğday tohum fiyatlarının yüksekliği ve pamuğun bu sene para etmemesi. Çiftçi kredi derdine düşmüş. Desteklemeler tamamıyla yetersiz, gecen sene destekleme kesintisi çiftçiyi de darbede vurdu. Desteklemelerin artması için bakanlığa müracaatta bulunduk 80 kuruş olan desteklemeyi 1.20 TL yapın dedik. Onlarda 1. 20 değil de 1 TL yapalım dediler. Bizde kabul ettik. Ama maalesef yine 80 kuruş olarak belirlediler’’ ifadelerini kullandı.

08 Kasım 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 627.031 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?