Karataş: “Zazalar Sur’u Terk Ediyor”

Kısa adı TUBDER olan Toplumsal Uzlaşı ve Barış Derneği Genel Başkanı Siyaset Bilimci Kenan Karataş Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma

Kısa adı TUBDER olan Toplumsal Uzlaşı ve Barış Derneği Genel Başkanı Siyaset Bilimci Kenan Karataş Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının ilan edildiği tarihten bugüne kadar binlerce Zaza vatandaşın ilçeyi terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.
Karataş Sur ilçesinde yaşananlarla ilgili yaptığı basın açıklamasının devamında şunları söyledi.
Diyarbakır Baro Başkanı Sn. Tahir Elçi’nin öldürülmesinden hemen sonra Sur ilçemizde tasvip etmediğimiz olaylar meydana gelmeye başlamıştır.Görüntüler adeta Suriye’de yaşanan iç savaşı andırmaktadır. Sokaklar da kazılan hendekler,evlerde ki geçiş alanları,silah ve bomba kalıntıları,yığma setler,harabeye dönmüş binalar ve en önemlisi de kutsalımız olan camilerin içler acısı hali toplumda büyük bir yaraya yol açmıştır.Biz bugün yaşanan bu kaosun nedenini ya da suçlusunu aramak durumunda olmayacağız,bizim üzerinde durmak istediğimiz asıl konu Sur’da yaşanan olaylardan sonra ilçe sakinlerinin evini barkını terk ederek merkeze ve güvenli ilçelere göç etmeleri neticesinde yaşadıkları acı ve düştükleri olumsuz durum olacaktır.
Karataş Sur ilçesinde ikamet eden vatandaşın yüzde ellisinin olaylardan ve şiddetten uzak kendi halinde hayatını idame ettirmeye çalışan Zazalar ve tarafsız Kürt kardeşlerimiz olduğunu dile getirerek açıklamalarına devam etti.
Sur ilçesinde yaşayan vatandaşlarımızın yarısı Zaza kökenlidir.Ve bu kesim şiddet olaylarının içinde yer almamakta,şiddete ve çatışmaya taraf olmamaktadırlar.Yaptığımız tespitler ve Diyarbakır Zaza-Der Başkanı Abdülkadir Büyüksayar’dan aldığımız bilgiler bize gösteriyor ki olaylardan en fazla zarar gören kesim Zaza vatandaşlarımızdır.. Ekranlara yansıyan göç dalgasının büyük çoğunluğunu da yine ortada kalan ve tarafsızlığını korumaya çalışan Zaza ve tarafsız Kürt kardeşlerimiz oluşturmaktadır.
Karataş : Göç eden Zazalarla konuşma imkanımız oldu.
Siverek ilçemize göç etmek zorun da kalan üç aile ile görüşme imkanımız oldu.Kendileri Sur ilçesinde esnaflık yaptıklarını ama bir hafta içerisinde iş yerlerinin harabeye döndüğünü ve kullanılamaz hale geldiğini ifade ettiler.Yaşadıkları evin ise yaşanılamaz durumda olduğunu ve gerekli düzenlemeyi yapabilecek maddi güce sahip olmadıklarından dolayı da göç etmek zorunda kaldıklarını söylediler.
Sonuç olarak, daha fazla acılara mahal vermemek adına sulhun sağlanması gerekmektedir.Şayet sulhu sağlamak mümkün değilse tarafların çatışmayı şehir merkezlerinden kaydırmaları gerekmektedir. Gerek sivil toplum kuruluşlarının gerekse siyasi tarafların tek yönlü çağrısını doğru bulmadığımızı da ifade etmek isterim.Eğer objektif bir çağrı yapılacaksa demokratik tüm kuruluşlar ve siyasi partiler silahlı grupların hendek savaşından vazgeçip şehir merkezlerini terk etmeleri gerektiğini dile getirilmelidirler;diyerek sözlerine son verdi.

12 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 489.517 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi