Birecik'te Kelaynakların Sayısı Artıyor

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki üretim istasyonunda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu için koruma altına alınan kelaynakların

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 1977'de kurulan Kelaynak Üretme İstasyonundaki kuşların çoğalması amacıyla çalışmalar sürdürülüyor.

Üreme döneminin başladığı bahar aylarında Fırat Nehri kıyısındaki doğal yaşam alanlarına salınan kelaynaklar, göç mevsimi geldiğinde kafeslere alınıyor.

Kelaynaklar, istasyonda yağsız kıyma, haşlanmış yumurta, rendelenmiş havuç, tavuk yemi ve tuzsuz peynirin de aralarında bulunduğu özel menüyle besleniyor.

Bölgede "bereketin sembolü" olarak nitelendirilen kelaynakların, bu yıl diğer senelere göre daha fazla yavru yapması ise yüzleri güldürdü.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, kelaynakların 1950'li yıllardaki zirai mücadele sırasında kitleler halinde yok olduğunu söyledi.

Kelaynakların dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan canlılardan biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, istasyonda yürütülen üretme çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini bildirdi.

Kelaynakların sayısının her yıl artığına işaret eden Erdoğan, "Bu yıl 47 yavru elde ettik. Yavrularla birlikte 195 yetişkin bireyimizi kafese aldık. 3 kelaynak da doğal ortamda yaşamına devam ediyor." dedi.

Bakanlıklarının koruma projesinin 2 yetişkin ile 7 yavrunun doğadan alınmasıyla başladığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Koruma altındaki kelaynakların sayısı 2010'da 112 iken, bu yıl 245'e ulaşarak 7 senede iki katını aşmış oldu. Kelaynakların sayısının her yıl çan eğrisi gibi artmaya devam edeceğini ümit ediyoruz. Çünkü yavruları 5 yıl sonra yetişkin oluyor ve üreme yeteneği kazanıyor. Her yıl yetişkin birey sayısının artış göstermesiyle, yavru sayısının da artmasını bekliyoruz."

Yabani özelliklerini koruyorlar

Erdoğan, bazı kelaynakları kafese alamadıklarını, bu kuşların doğal ortamda yaşamasının olumlu ve olumsuz sonuçları bulunduğunu ifade etti.

Doğadaki kelaynakların hayati tehlikeyle karşı karşıya olduğunu kaydeden Erdoğan, "Kelaynakları baharda doğaya bıraktıktan sonra bir kısmının hazırladığımız yerlerin dışında yuva yaptığını ve eş tuttuğunu, yavruladığını gördük. Bu da yabani özelliklerini koruduklarının bir işareti olarak bizi mutlu ediyor. Kafes dışındaki kuşlara, kafesin etrafında yaptığımız beslenme odaklarıyla yardımcı oluyoruz." dedi.

07 Ağustos 2017 Şanliurfa/ Birecik- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 615.545 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?