Halfeti'de Karagül’e Rakip Çıktı Yeşil Gül

Sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetişen ve siyah rengiyle dizilere kitaplara filmlere konu olan Karagül'e rakip çıktı. Halfeti'

Birecik Barajı nedeniyle bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle "Sakin Şehir" ağına dâhil edilen Doğunun Bodrumu Halfeti, çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetişen, Karagül genellikle gonca halindeyken siyah renktedir, açtıktan sonra rengi koyu kırmızıya dönüşür. Ancak açtıktan sonra da siyah rengini koruyan karagül çeşidi olduğu bilinmektedir. Halfeti ilçesinde yetiştirilen bu karagül çiçeği kesilip başka bölgelere çıkarıldığında renk değiştiriyor.

Tohumu alınıp başka bölgede yetiştirildiğinde güller kırmızı renkte açıyor. Karagül başka gül çeşitlerine kıyasla daha bodur yetişir, yarı katmerli ve kokuludur. Mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar. Karagülün 1-1,5 metre yükseklikte bir çalı olan çiçekleri, 6-7 santimetre çapında olmaktadır. Üç bin yıllık bir geçmişe sahip Halfeti'nin karagülü mikroklima iklimi seviyor. Bölge dışına çıktığında ise siyah rengini kaybediyor ve koyu kırmızı oluyor. Halfeti'ye has olan Karagül'e yeni bir rakip çıktı, 'Yeşil Gül' Halfeti'de Karagül'ün yanı sıra Yeşilgül'de üretilmeye başlandı.

Halfeti İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Akan Akmeşe de modern sera sayesinde karagül ve Yeşilgül yetiştiriciliğinin daha iyi şartlarda yapıldığını belirterek, "Ziraat mühendisi arkadaşlarla daha iyi karagül ve Yeşilgül yetiştirerek ziyaretçilerimizin beğenisine sunuyoruz" dedi.

Akmeşe," Yapılan serada Karagül ve Yeşil gül yetişmekte Halfeti'ye özgü endamlık türlerin korunması amacı ile seralarımızda çoklatmayı amaçlamaktayız. Bu yıldan itibaren yeşil gülerimizi çoklatmaya başlayarak yok olmamalarını önüne geçmeyi amaçlıyoruz, aynı zamanda Turizm şehri olan Halfeti'ye yerli ve yabancı ziyaretçilerimize sunmak istiyoruz. Yurt içinden ve yurt dışından bir çok Turist Karagül ve Yeşil Gülü görmek için Halfeti,'ye geliyorlar"diye konuştu.

Haber Mustafa Bayar

15 Mayıs 2019 Şanliurfa/ Halfeti- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 526.210 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi