Urfalı Besiciler yeni sezondan umutlu

Tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu Şanlıurfa'da koyunların doğurma dönemi başladı. Besiciler ise yeni yıldan oldukça umut bekliyor.

Bölgede her yıl hayvancılık yapan besiciler, kuzuların doğmasıyla birlikte iyi günlerini yaşıyor. Kış aylarında besicilik yapmanın zorlukları olsa da besiciler, et fiyatlarının yüksek olmasından umutlu. Mera alanlarının dar olması, meraların otlak olmaması nedeniyle kış aylarında hayvanları samanla besleyen besiciler, özellikle kuzulara iyi özen gösteriyor. Kuzuların ilk dönemi olan süt döneminde kuzuların sütsüz kalmaması için sürekli annelerinin yanında bırakan besiciler, bahar döneminin gelmesini bekliyor. Çok sayıda hayvan besleyen besiciler, bahar aylarını genellikle yaylalarda geçiriyor, bu durum da onlar için masrafsız oluyor. Masraf yapmadan yüksek fiyattan kuzuları satmayı hedefleyen besiciler, bu sebepten ötürü, kuzuları çok daha iyi besliyor. Kış aylarında hem masraf hem de bakım konusunda zorluklar yaşadıklarını belirten besiciler, “bilindiği üzere Şanlıurfa bölgesinde mera alanları zaten dar. Bu sebepten ötürü kış aylarında hayvanlara saman veriyoruz. Şimdi de koyunlar için doğurma dönemi, bu nedeniyle işimiz ikiye katlanıyor. Hem kuzulara, hem de koyunlara bakmak zorunda kalıyoruz. Bahar döneminde öyle değil, o zaman hayvanları meralarda otlatıyoruz. Fazla bir masrafımız olmuyor. Şimdi et fiyatlarının yüksek olması, bu yılın iyi olacağı düşüncesi oluşturuyor bizde. Umarım bu şekilde devam eder” diye konuştu.

Besiciler, ayrıca düşen yağışa da çok sevindiklerini belirterek, bu yağışla birlikte mera alanlarının yeşerdiğini belirtti.

HABER: Rıdvan ORTAKAYA

14 Ocak 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 492.200 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi