‘’Bu Memleket Sahipsiz Değil, Sadece Sabırlıdır’’

Sağlık-Sen Şanlıurfa İl Başkanı ve Memur-Sen İl Sekteri olan Abdulkadir Yabir Şanlıurfa'da yaşanan sağlık sorunları ve gündemde olan doktor

Hakikati Gizleyemezsiniz
Video için play'e tıklayın

Sağlık-Sen Şanlıurfa İl Başkanı ve Memur-Sen İl Sekteri olan Abdulkadir Yabir, Şanlıurfa’da son zamanlarda medyaya yansıyan sağlık sorunları ve doktorların tayin istemeleri konusunda bir basın açıklamasında bulundu. Kamu Hastaneleri Başkanının açıkladığı belgelerin gerçek halini paylaşmak ve Şanlıurfa’daki sağlık sorunlarına değinmek için basın toplantısını gerçekleştirdiğini kaydeden Yabir, şunları dile getirdi.

‘’Değerli basın mensupları, saygıdeğer sağlık çalışanlarımız hatırlayacağınız üzere daha önce Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünün Basın Yayın Biriminden Tüm halkımıza ve sağlık çalışanlarımıza 05.07.2019 tarihinde saat 20:12 de ‘Kamuoyuna Duyuru’ başlığıyla ilimizde ki sağlık sorunları ile ilgili bir Basın duyurusu yapılmıştı. Hemen akabinde bizde sağlık çalışanlarının haklarını korumak ve vatandaşlarımızın sağlıklı ve doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacı ile bu duyuruda iddia edilen bilgilerin gerçeklikle uzaktan yakından bir alakası olmadığını vurgulamış ve belgelerimizle bunu açıklayacağımızı duyurmuştuk. Duyurumuzda umut ediyoruz ki sağlık müdürümüzün bundan haberi olmasın, zira bu kadar yalan, yanlış bilgiden oluşan bir belgeyi resmi belge sıfatıyla yayınlamak tam anlamı ile bir akıl tutulmasıdır demiştik. Fakat ne acıdır ki çok sürmeden öğrendik ki Sağlık İl Müdürümüz ve Kamu Hastaneleri Başkanı bu açıklamayı whatsapp durumu yapmaya başladı yetmedi Kamu Hastaneleri Başkanı tüm idarecileri cep telefonlarıyla arayıp durum yapmaları konusunda baskı yapmaya başladı. Nitekim basında ‘durum yaparsanız iyi olur’ şeklinde guruplardaki paylaşımlarını görmüşsünüzdür. Bu noktada koskoca Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanını koruma içgüdüsüyle, yine Kamu Hastaneleri Başkanı yönlendirmesiyle bu utanç tablosuna sokmak hiç kimsenin hakkı da değildir haddi de değildir. Devlet ciddiyetinden uzak samimiyetsiz ve insanların aklı ile alay etmek üzere Kamu Hastaneleri Başkanı kendini koruma hırsı ile kaleme alınmış bu metni kabul etmiyoruz. Ve rica ediyoruz eğer bir açıklama yapma ihtiyacı duyarsanız kendi özel sosyal medya hesaplarınızdan yapın ki biz şerefli bir devlet kurumunun ismini her ne kadar siz tüm ciddiyetini ayaklar altına almış olsanız da yalan dolanla anmaktan biz ziyadesiyle rahatsızlık duyuyoruz.

Şimdi size Müdür Bey ve Kamu Hastaneleri Başkanının açıkladığı o utanç belgesinin GERÇEK halini paylaşmak istiyoruz. Neden yalan yanlış dediğimizi anlamanız için cümle cümle ,paragraf paragraf bunların iddiadan öteye geçemeyen açıklamalarına cevap vereceğiz.’’

Başkan Yabir, belgedeki bilgileri madde madde anlatarak sebepleriyle birlikte açıkladı. Yabir;

‘’Doktor Atamaları Rutin İşlemlermiş, Kendilerinin Dahli Yok İmiş, Zaten Geçen Seneye Göre De Daha İyi Durumdamışmışız, 2019 Yılında 85 Doktor Gitmiş.

En hafif tabiri ile izansızlık ve insafsızlık. Bu bilgiler için sağlık müdürü olmanıza bile gerek yok Google den alabilirdiniz. Ama anlaşılan Kamu Hastaneleri Başkanının baskılarına dayanamamışsınız. Bu olayın GERÇEK hali şudur:

Evet doktor atamaları tüm şehirlerde Bakanlığımızın 2 ayda bir olan zorunlu hizmet atamaları, eş durumları yada iller arası yer değiştirme kuralarından oluşmakta. Bizim farkımız ise bize her 2 ayda 1 defa bakanlığımız tarafından yapılan mecburi hizmet ataması ile gelen doktorlarımızın bu görev tarihi dolar dolmaz gitmeleri. Gitme gerekçeleri ise cok değişken olmakla birlikte son dönemde neredeyse tek gerekçe kötü çalışma koşulları ve idari baskılar. Mobbingi bir idari hak olarak gören Kamu Hastaneleri Başkanının uygulamaları dayanılmaz boyutlara gelmiş 17 yıldır urfada çalışan hekimler bile istifanın eşiğine gelmiştir. Urfadan ayrılan hekim sayıları ise;

Tablo 1.

Uzman hekim

Pratisyen

Diş tabibi

Uzman diş tabibi

TOPLAM

GERÇEKTE OLAN SAYI

130

89

45

1

265

MÜDÜRLÜĞÜN İDDİA ETTİĞİ SAYI

85

Doktor Sayısında Azalma Olmasına Rağmen İlginç Olarak Poliklinik Sayısında Artışa Gidilmiş, Atıl Olan Küvezler Hizmete Alınmış.

Açıkçası bu pişkinlik karşısında yani nereden başlayacağımızı bilemiyorum. Aslında Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde son dönemlerde daha önceden aktif olan kadın doğum servisi kapatılmış şu anda doğum yapılmamaktadır. Poliklinik sayılarında yine son dönemlerde 5 poliklinik kapatılmıştır. Bunlar haricinde daha önce mevcut olan 2. Romatoloji polikliniği 2.hematoloji polikliniği, algoloji polikliniği 2. Endokrin polikliniği yine son dönemlerde kapanan polikliniklerdendir. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3-4 poliklinik sayısı artışı olmuş ancak bu artış Hilvan Devlet Hastanesi’nde çalışan tek kadın doğumcunun merkeze çekilmesi, Ceylanpınar devlet Hastanesi’ne atanan nöroloji ve cildiye uzmanlarının Ceylanpınar'a dahi uğramadan merkeze çekilmesi ile sağlanmıştır. Atıl durumda olduğu belirtilen Haliliye ek bina da ki yeni doğan yoğun bakım ünitesi bu hastane devralındığı tarihten itibaren 80 yatak tescili mevcut olup her dönemde yatan hasta sayıları giderek arttırılmış en son bir önceki sağlık müdürümüz Op. Dr. Himmet Durgut zamanında sıhhat projesi kapsamında küvez sayısı 75 e çıkartılmıştır. Yatan bebek sayısında ise son dönemde hastaneye atanan yeni doğan uzmanı sayesinde giderek artış olmuştur. Özetle Haliliye ek binada atıl olan bir yeni doğan ünitesi yoktur ve hiçbir zaman da olmamıştır.

Döner Sermaye Kanun Çerçevesinde Dağıtılıyormuş Sözleşmeler Kanun Çerçevesinde Dağıtılıyormuş.

Bu kurduğunuz sistemde kanun dinleyen kanundan korkan 1 kişi bile olsaydı zaten biz bu açıklamayı yapmak zorunda kalmazdık sizde o koltukları işgal edemezdiniz. Ama bizim kanuna ve kanun koyuculara saygımız var. Biz kanunun maddelerini aşağıda belirtip takdiri kamuoyu vicdanına bırakıyoruz.

Aynı kategoride ve performans şartlarında olan iki doktordan birine ortalamadan verilirken diğerine puan karşılığı ücret verilmiştir. Tek uzman olan alanlarda ve /veya hasta sayısı doktordan bağımsız olarak düşük olan branşlarda döner sermaye mevzuatına istinaden hekimin yaptığı puandan bağımsız ortalamanın %100 veya %80 inden döner sermaye dağıtma yetkisi yönetimin inisiyatifindedir. Yasanın verdiği bu yetkiyi kişiye göre farklı uygulamak çalışma barışını bozduğu gibi çalışanlarda gelir kaygısı oluşturmaktadır. Şehirde sayısı 2 olan bir yandal uzmanına 88.36 TL ödeme yapmanın nerden bakarsanız bakın açıklanabilir bir tarafı yoktur, art niyetli ve keyfi bir uygulamadır. 4924 kadrolarında ise şöyle bir durum mevcut: yandal uzmanları ve acil uzmanlarına bakanlık tarafından iş ve işlemlerde özellikli hizmet sunmaları ayrıca yoğun iş yükü olması nedeni ile pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Bu anlamda açılan sözleşmeli kadrolar bu iki alanda dağıtıldıktan sonra kalan kadrolar genelde diğer bölümler arasında kura ile dağıtılmaktadır. Ancak maalesef ilimizde bu tamamen eş dost ilişkileri ve torpil ile dağıtılmakta ve bu durumun neticesinde bazı branşlarda herkes 4924 kadrosuna geçmişken bazı bölümlerde bu kadroya hiç kimse alınmamıştır. Adaletsizlik kadro dağılım noktasında da devam etmekte ve huzur bozucu boyutlara ulaşmaktadır.

"Şanlıurfa İl Sağlık Müdürünün bu verdiğimiz bilgileri bilmiyor olması kabul edilemez ölçüde vahim bir hadisedir. Biliyor ve bu bilgileri bilerek ve isteyerek hem resmi kurumlardan hem de vatandaşlarımızdan saklama yoluna gitmesi ise çok çok daha vahim ve tehlikeli bir hadisedir.

Tüm bunları göz önüne alınca baskı ve mobbinglerin devam edeceğine artık eminiz. Zira açıklamalarını whatsapp durumu yapmayan idarecileri listeleyen Kamu Hastaneleri Başkanının önümüzdeki günlerde listedekilere neler yapacağını açıkçası bizde merakla bekliyoruz. Zorunlu hizmet atamalarını can suyu gözüyle bakmayı bu şehir hak etmiyor. Ama siz bakanlığın zaten MECBURİ hizmet adıyla 2 ayda bir yaptığı her atamayı sanki kendi marifetinizmiş gibi bu vatandaşa öyle bir servis ediyorsunuz ki bu lütuf için şükran duymamızı bekliyorsunuz herhalde. Hakkınızı teslim etmek adına Algı yönetimi dersinizi abilerinizden iyi almışsınız. Bu sağlık çalışanlarının üzerindeki kirli oyunlardan vazgeçin, Urfa sağlığını tatmin aracı yapmaktan vazgeçin. Biz sağlık-sen ailesi olarak vatandaşlarımızın sağlıklı ve kesintisiz sağlık hizmeti almasının yanında sağlık çalışanlarının her ferdinin rahat bir ortamda çalışması amacıyla elimizden geleni yasal sınırlar içerisinde yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Her eleştirimizin ardından üyelerimizin ve delegelerimizin yerini değiştirmekten ve istifaya zorlamaktan vazgeçin. Çünkü Sağlık-Sen ailesi olarak her üyemiz ve her delegemiz doğruları uğruna her türlü mobbinge göğüs gerecek kudrettedir. Siz değerli sağlık yöneticilerimizden cefakâr vatandaşlarım ve sağlık çalışanlarımız adına tek ve özel ricamız bizi lütfen daha fazla rencide edip aklımızla alay etmeyin.

11 Temmuz 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 911.159 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?