Şanlıurfa DP İl Başkanından Belediyelere Uyarı!

Şanlıurfa DP İl Başkanı Mustafa Polat yaptığı bir açıklama ile Ak Parti iktidarı ve Ak Parti belediyelerini eleştirerek sendikalar üzerindeki baskıya

Şanlıurfa

DP

İl Başkanı Mustafa Polat son zamanlarda belediyelerin sendikaişçileri üzerinde olan baskıları ile ilgili bir paylaşım yaparak hükümeti ve Ak Parti belediyelerini eleştirdi.

Başkan Polat yaptığı açıklamada Ak Parti iktidarına ve Ak Parti Belediyelerine seslenerek;

''Akp iktidarı ve AKP belediyelerinin sendikalar üzerindeki baskıya bir an önce son vermelerini ve sendikaları arka bahçe yapma sevdasından vazgeçmesini talep ediyoruz.

Son günlerde büyükşehir belediyesinin işçiler üzerindeki baskısı tüm belediye işçilerini ve kamuoyunu ziyadesiyle rahatsız etmektedir.

Şanlıurfa büyük şehir belediyesinde çalışan bazı işçiler hür belediye iş sendikasına geçiş yapmışlardı ve sendika sözleşmeye oturma hakkını elde etmişti.

İşçilerle konuştuğumuza göre 24 Temmuz'da Hizmet İş'in kurucu ve onursal başkanı eski AKP milletvekili Hüseyin Tanrıverdi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ziyaret ediyor. Ziyaret sonrası bazı daire başkanı ve yöneticiler Hür Belediye İş Sendikası üyesi olan işçileri arayarak" Hür Belediye İş Sendikalarından istifa edip Hak İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet İş Sendikasına geçmezseniz sizleri sürgün ederiz, işten çıkarırız, hayvan barınağına, kanalizasyon işlerinde ve şehre uzak olan Ceylanpınar ve Halfeti gibi ilçelere göndeririz" demişlerdir.

Bu baskılar sonucu 110 tane belediye işçileri hür belediye iş sendikasından istifa etmek zorunda kalıyor.

Bu baskılar hiç hoş değil demokrasiye gerçekten bağlı iseniz bırakın işçiler hangi sendikaya üye olursa olsun.

Demokrat Parti olarak bu ülkede hiç bir sendika ve sendikalı işçi yok iken Demokrat Parti olarak 1952 ' de sendika kurma yasasını çıkardık ve Türkiye’nin en büyük sendikası Türk - İş 1952 ' de kuruldu.

Hafta tatili, 1 Mayıs İşçi Bayramı ve ikramiyeler, fazla mesai, kıdem tazminatı gibi İLO sözleşmelerinin hepsini tanıdık, şimdi sayamayacağım bir sürü hakları işçilere tanıdık ve bu sendikaların çoğu da hep karşımızda idi bir gün baskı yapmadık ve arka bahçe yapmaya çalışmadık.

AKP'den önce 2 milyon 750 bin sendikalı işçi vardı tüm fabrikaları ve tesisleri ya satılar, ya da özeleştirdiler ve sendikalı işçi sayısı 750 bine düştü bu sendikaları rahat bırakmıyorlar. Yeter artık bu ülkenin bütününü kucaklayın demokrat olun'' ifadelerini kullandı.

Urfanatik/ Fatma KIRMIZI

07 Ağustos 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 611.026 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?