Çadır kentten tekstil ihracatı

- Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki çadır kentte üretilen kıyafetler Türkiye'nin çeşitli bölgelerinin yanı sıra Avrupa'ya gönderiliyor

ŞANLIURFA (AA) - MEHMET FATİH ASLAN - Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki konaklama tesislerinde kurulan yaklaşık 85metre uzunluğundaki tekstil çadırında üretilen kıyafetler, iç ve dış piyasaya satılıyor.

Ayn el Arap'taki (Kobani)çatışmalardan kaçarak Türkiye sığınan Suriyeliler için Başbakanlık Afet ve Acil Durum YönetimiBaşkanlığı (AFAD) tarafından yaklaşık bir yıl önce 35 bin kişilik Suruç Konaklama Tesisikuruldu.

Bütün ihtiyaçları karşılanan 26 bin sığınmacının barındığıçadır kentteayrıca çeşitli alanlardameslek edindirme kursları da düzenleniyor.

Çadır kentte yaklaşık 3 ay önce açılan tekstil kursu,sığınmacılardan yoğun talep görüyor.3 çadır birleştirilerek kurulan yaklaşık 85metre uzunluğundaki atölyede 60'dan fazla sığınmacıaldıkları eğitimin ardından kıyafetdikiyor.

Burada üretilen ürünler bir firma aracılığıyla yurt içinin yanı sıra bazı Avrupa ülkelerine gönderilerek satışasunuluyor.

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çadır kentte kalan sığınmacıların bütün ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

Sığınmacılara yönelik istihdam alanları oluşturmak için de çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatanÇiftçi, "Çadır kente tekstil atölyesi kurduk. Şu anda 60'danfazla kursiyerimizvar. Bir yandankurs görürken bir yandan da para kazanan kardeşlerimiz. Tekstil atölyemiz gerçekten her geçen gün gelişiyor. Günlük bin parçanın üzerinde bir üretim var" dedi.

Sığınmacılarınmeslek öğrenme ve gelirelde etmelerinde tekstil atölyesinin iyi bir örnek olduğunuifade eden Çiftçi,buna benzer atölyelerin kurulması için çalışmalarınsürdüğünü kaydetti.

- "Boş vakitlerini değerlendiriyorlar"

Suriyeli sığınmacıların çeşitli yerlerde istihdam edilmesine yönelik çalışmalarının da bulunduğunu anlatan Çiftçi, şöyle devam etti:

"Çünkü çadır kentte kalanların en büyük sıkıntısı boş zaman fazlalığı. Sabah kalktıklarında gidebilecekleri bir iş,yapabilecekleri faaliyetyok. Dolayısıyla onları bu alanlarda istihdam ederek hem onların boş zamanlarını değerlendirmek hem de meslek sahibi olarak ülkelerine dönmelerini sağlamak istiyoruz. Çadır kentte tekstil atölyesinin yanında kuaför, müzik, dikiş-nakış ve dil kursları da veriliyor. Bu kurslardabugüne kadar 5 bin Suriyeliye eğitim verildi."

- "Kazanç da elde ediyor"

Suruç Konaklama Tesisi MüdürüMehmethanÖzdemir de 3 büyük çadırın birleştirilerek oluşturulan atölyenin 600metrekare alana sahip olduğunu ve burada 100 çeşitli makinenin çalıştırıldığını belirtti.

Atölyede çalışan sığınmacıların güzel çalışmalar yaptığını vurgulayan Özdemir, "Burada dikilen, üretilen ürünler hem yurt içine satılıyor, hem de yurt dışına ihraç ediliyor. Bu şekilde misafirlerimiz hem sıkılmamış, hem de bir kazanç elde etmiş oluyorlar. Güzel bir faaliyet sürdürülüyor. Özellikle bayanlar daha fazla ilgi gösteriyor. Burada hem para kazanıyorlar hem güzel vakit geçiriyorlar.Kendileri de bu çalışmalardan çok memnun oluyorlar" diye konuştu.

KursiyerlerdenMeysa Reşo ise atölyedeçalışmaktan memnun olduğunu söyledi.

Atölyede güzel vakit geçirdiklerini anlatan Reşo, "Burada para da kazanıyoruz. Atölye kurulmadan önce güzel vakit geçiremiyorduk. Buradan çok memnununuz. Allah Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Bizim için burayı kurdular. Burada makinelerle kumaşları dikmeyi, elbisedikmeyi öğrendim" ifadelerini kullandı.

02 Ocak 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 523.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?