Mahallenin Sahası Oldu Semt Pazarı

Buhara Mahallesinde bulunan ve zamanla yıpranan ve işlevini kaybedip kullanılamaz hale gelen halı saha semt pazarı olarak kullanılmaya başlandı.

Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Eyyübiye’ye bağlı Buhara Mahalle muhtarı ve vatandaşlar mahallelerinin üvey evlat muamelesi görmesinden yakındılar. Özellikle mahalle gençlerinin tek oyun ve sosyal aktivite alanı olan Halı Saha’nın kullanılmayacak halde olması vatandaşları bezdirmiş durumda. Konuyu sürekli yetkili kişilere taşıdığını söyleyen Mahalle Muhtarı Hasan Kaya, bir türlü sonuç almayınca nispet olsun diye kullanılamaz halde olan halı sahayı mahallede kurulan Pazartesi pazarı yeri olarak tahsis etti. Mahallesinin üvey evlat muamelesi gördüğünü ve yol, sosyal alan, bayan taziye evi ve çocuk oyun alanlarından yoksun kaldıklarını belirterek, dertlerini anlayacak herhangi bir yetkilinin de çıkmadığını söyledi.

10 yıldır Buhara Mahalle muhtarıyım. Ama ne yazık ki şimdiye kadar Büyükşehir Belediyesinden herhangi bir yardım, bir yapı yani bir taşı alıp bir taşın üstüne koyduğunu görmedim. Yeri geldiğinde kendilerine söyledim, başkanım bu Buhara Mahallesi 13 bin nüfusu var 3500 oyu var bu oylar sizindir, sizler için çalışıyorlar, mahalleye güzel bir halı saha, bir bayan taziye evi, bir yolumuz 16 bin öğrenci okuyor bu okullarda. Kendilerine dedim buraya bir yol açın burası sizin çorba evi de sizin mademki memleketin sahibi sensin ya şurada 5 metre al yolu genişlet. Bana söz verilmesine rağmen bir sonraki gün geldim baktım asfaltı döküyorlar. Urfa’nın sahipleri sizlersiniz, madem sahipleri sizlersiniz o zaman bu insanlara bir faydanız dokunsun. Yarın kalkıp bu insanlardan oy verilmesi istenilecek, bu durumda aynı parti büyükşehirde sadece adaylar değişiyor. Yani ali olmasa Ahmet olur Ahmet olmasa veli olur. Sonuçta birileri olacak.

‘Halı saha işte görüyorsunuz içler acısı bir durumda’

Buhara Mahalle Muhtarı, “Ama ne yazık ki gerçekten bunu biz insanlarımıza yerel yönetici arkadaşlarımıza anlatamadık, derdinizi ifade edemedik veyahut biz mi etmedik, yani bu insanlar sanki üvey evlatlarmış gibi bir imaj sergileniyor. Öyle bir algı ile karşılaşıyoruz. Çocuklarımızın gençlerimizin tek oyun alanı olan bu halı saha işte görüyorsunuz içler acısı bir durumda. Burası Urfa’nın göbeği merkezi düşünebiliyor musunuz eğer bugün halı saha bu haldeyse ben buna nasıl inanacağım, ben buna nasıl oyumu vereceğim, ben buna nasıl başkanım diyebileceğim bir muhtar olarak. Benim halkım buna nasıl güven sağlayacak.” Dedi.

‘Mademki halı saha değil barı bir semt pazarı olsun’

“Doğrudur bende nispet olsun diye buraya Pazar kurdurttum.” Diyen Hasan Kaya, “Mademki halı saha değil barı bir semt pazarı olsun, bende nispet olsun diye kurdurttum. Burada herkes biliyor arkadaşlar hatta dediler ki burası halı saha bende onlara dedim burası halı saha değil ki sanki semt pazarı gibi bir şey. Buranın halı sahaya benzer bir yanı var mıdır? Bende semt pazarı olarak kullanmasını istedim. Pazartesi pazarı olarak birkaç defadır burada kurdurtuyorum. Ama dediğim gibi biz kendimiz ifade edemedik.” Diye konuştu.

‘Üvey evlat muamelesi görüyoruz’

“Bugün bakın burası otopark olmuş durumda.” sözünü söyleyen Kaya, “Bir bayan taziye evi olduğu zaman bayanların yeri olmadığı için diğer mahallelere gidiyoruz. Bugün kırsal mahallelerde dahil eğer çok amaçlı salonlar yapılabiliyorsa, oraya hizmet götürülebiliyorsa Buhara Mahallesine neden getirilmesin. Defalarca büyükşehir belediye başkanın yanına gittim, başkanım bize bir taziye evi bir spor kompleksi güzel bir şey yapalım burası şehrin tam göbeği, otellerin olduğu, müzenin olduğu tarihi hanlar büyük akvaryum buralara çok yakın olan şeyler.” İfadesini kullandı.

‘Gelecek belediye başkanı bakalım ne yapacak’

“Eğer bugün burası bir köy görünümündeyse, bunun hatası bende değil, halkta bunu biliyor. Bugün bir muhtarın bütçesi nedir ki? Benim bütçem yok, bir muhtar taziye evi yapabiliyor mu, muhtar bir halı saha yapabiliyor mu, eğer bir yol yaptıramıyorsam, eğer bir halı saha yaptıramıyorsam ben muhtar olarak ne yapabilirim. Bunu yerel yönetimler düşünsün, yarın yine seçim var, bakalım gelecek olan belediye başkanı ne yapsın.” Şeklinde konuştu.

Haber:Mehmet Kamasi/İbrahim Çakmak

29 Mart 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 468.732 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi