Bir yan kuraklık bir yandan bilinçsiz sulama

Şanlıurfa'da kuraklık çanları çalıyor. Çiftçiyi endişelendiren kuraklık kara kara düşündürürken bir yandan da ovaya verilen su ile bilinçsiz

Video için play'e tıklayın

Naci ÇETİNDAĞŞanlıurfa'da kuraklık çanları çalıyor. Çiftçiyi endişelendiren kuraklık kara kara düşündürürken bir yandan da ovaya verilen su ile bilinçsiz sulama yapan çiftçiler tarlada oluşturdukları su göletleri.Şanlıurfa'da bu yılki yağış oranı geçen yıla göre azalırken Atatürk barajından Harran ovasına verilen su ile çiftçilerin bilinçsiz sulaması gözden kaçmadı. Son aylardan kuraklık, GAP çiftçisini de endişelendiriyor. Sulu tarımın yapıldığı bölgelerde risk hissedilmese de susuz tarımın yapıldığı alanlar için endişeli bekleyiş sürüyor. Susuz tarımın yapıldığı yerlerde çıkmayan ekili alanlar için ekinci sefer ekim yapıldı. GAP kapsamında yaptırılan Atatürk Barajı'nın suyuyla beslenen Harran ve Akçakale Ovası'nda bilinçsiz sulama yüzünden oluşan suni ırmaklar, toprakları tehdit ediyor, bir çok köy yolu biriken su yüzünden geçilemez durumda. Bilinçsiz bir şekilde sulama yapan çiftçiler tarlaya fazla su verince tarlada gölet oluştu.Ovası'nda, yanlış sulama ve kanaletlerden akan sular nedeniyle özellikle Harran ve Akçakale ilçelerinde binlerce dönümlük arazinin kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor. Uzmanlar çiftçiyi çok sulama yerine uygun sulama tekniklerini kullanmaları konusunda uyarıyor. Tarlaya fazla su ile fazla mahsul alınacağı kanısının yanlış olduğunu belirten uzmanlar fazla su değil mahsulün alacağı su yeterli fazla su vereyim derken köy yolların kapanmasın neden olduğu belirtildi.Konuyla ilgili açıklama yapan bölge çiftçilerinden Ubadu Tekdağ, "Tarlama 45 gün önce buğday ektim ekmemize rağmen buğdaylar küflendi. şuanda ikici kez buğdayı ekiyoruz çiftçiler çok mağdur oldu. SSK, sulama borçları ödenmiyor hava kurak geçtiğinden çiftiler kara kara düşünmeye başladı"dedi.Mustafa Ağan,"Bu yıl hava kurak geçtiğinden yağmur yağmadığından ikinci sefer buğdayı ekmeye başladık, bu yıl yağmur yağmadı DSİ'de kanaletlere geç su bıraktı. ektiğimiz buğday öldü. Şimdi ikinci kez buğday ekiyoruz yaptığımız masraflara ikinci bir masraf daha eklendi. şimdi ben ve benim gibi çiftçiler borçla aldığımızı ekim masraflarını nasıl ödeyeceğimiz düşemeye başladık bizim burada sulama yine var ya sulaması olamayan çiftçiler nasıl yapacak yetkiler borç konusunda bize yardımcı olmasını istiyoruz" dedi.

30 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 751.446 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?