Urfa'dan çatışmalar son bulsun çağrısı

Şanlıurfa İnsan Hakları Derneği öncülüğünde Ali Şelli Parkında bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup son zamanlarda yaşanan gözaltı ve ölümlerle

Video için play'e tıklayın

Umut DELİ
Şanlıurfa’da ve bir çok ilde yaşanan gözaltı olaylarına tepki çekmek ve bazı illerde yaşanan çatışma ortamlarının son bulması için İnsan Hakları Derneği tarafından çağrı yapıldı. Ali Şelli parkında bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup buradan topçu meydanına kadar yürümek istedi. Yürüyüşe izin verilmemesinin ardından grup Ali Şelli parkında basın açıklaması yaparak yürüyüşe izin verilmemesine tepki gösterdi.

Yaşanan olaylara dikkat çekmek ve tepki amaçlı olarak yapılan basın açıklamasında konuşan Şanlıurfa İnsan Hakları Derneği Başkanı Atilla Yazar: “ Bugün, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilişinin 67. Yıldönümü. 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen Evrensel Bildirge'nin başlangıç bölümünde insanlık ailesinin bütün üyeleri için eşit, bölünemez ve devredilmez hakların tanınmasının, dünyada özgürlüğün, adaletin ve barışın temeli olduğu, eğer hakları korunamıyor ise herkesin zulüm ve baskıya karşı son çare olarak direnme hakkına başvurmak zorunda kalabileceği belirtilmiştir.

YAŞAM HAKKI

Kolluk güçlerinin yargısız infazı, dur ihtarına uyulmadığı gerekçesiyle veya rastgele ateş açması sonucu 173 kişi yaşamını yitirmiş 226 kişi de yaralanmıştır. 135 ölüm ile 191 yaralanma olayı İç Güvenlik Yasası'nın onaylandığı 3 Nisan 2015ten bu yana yaşanmıştır.

Canlı bombalar tarafından yapılan intihar saldırıları sonucu, canlı bombalar hariç 5 Haziran 2015 de Diyarbakır'da 5 kişi, 20 Temmuz 2015 de Suruç' ta 33 kişi, 10 Ekim 2015'te Ankara'da 100 kişi olmak üzere toplam 138 kişi yaşamını yitirmiş, her üç olayda en az 929 kişi de yaralanmıştır.

'IŞKENCE ve KÖTÜ MUAMELE

İşkence, hala ülkemizdeki insan hakları ihlalleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Güvenlik güçlerinin gözetim ve denetimi altındaki yerlerde, gözaltı merkezlerinde, cezaevlerinde, askeri kışlalarda işkence halen devam etmektedir.

İnsan Hakları Derneği'nin (

İHD

) verilerine göre ise 2015 yılının ilk 11 ayında 1433 kişinin sadece gözaltında ve gözaltı yerleri dışında işkence gördüğünü belirtmiştir. 2015 yılında çatışmalar nedeniyle 171'1 asker, polis, korucu„ 195'i militan, 157'si sivil olmak üzere toplam 523 kişi yaşamını yitirmiş, 338'i güvenlik gücü, 145'i militan, 70 sivil olmak üzere toplam 553 kişi de yaralanmıştır.

17 belediye başkanı tutuklanmış, 9 tutuklu olmak üzere toplam 15 belediye başkanı görevden alınmıştır. 2015 yılında korucu sayısı artmaya devam etmiştir. 24 Temmuz 2015 çatışma süreci başlayalı bölgemizde 6744 kişi gözaltına alınmış 1285 kişi ise tutuklanmıştır. İlimiz de ise 500 e yakın insan gözaltına alınmış olup 100'e yakını tutuklanmıştır.

DÜŞÜNCE, IFADE ve INANÇ ÖZGÜRLÜGÜ

2015 yılında düşünce ve ifade özgürlüğü alanında ciddi ihlaller olmuş, özellikle siyasal iktidarın basın üzerindeki baskı ve kontrolü kaygı verici boyuta ulaşmıştır. Bu yıl içinde de gazeteci, yazar, insan hakları savunucusu vb. çok sayıda kişiye davalar açılmış, tutuklamalar olmuş, dergi ve kitaplar toplatılmış, gazeteler kapatılmış, muhalif gazete binalarına ve gazetecilere fiili saldırılar gerçekleştirilmiştir. Halen gazeteci, basın-yayın çalışanı ya da gazete sahibi 30 kişi tutukludur.

CEZAEVLERİ

2015 yılında da cezaevleri, insan hakları ihlallerinin yoğun yaşandığı yerler olma özelliğini sürdürmüştür. 300'ü- ağır-olmak üzere 756 mahpus cezaevlerinde tedavi edilmeyi beklemektedir.

EKONOMİ ve ÇALIŞMA YAŞAM!

Türkiye ölümlü iş kazalarında dünya sıralamalarında ön sıralarda yer almaktadır. 2015 yılının ilk 11 ayında tüm iş alanlarında iş kazaları- cinayetleri sonucu en az 1593 işçi yaşamını yitirmiştir.

CİNSiYET VE CINSEL YÖNELİM AYRIMCILIĞI

Bir yandan kadınların toplumsal ve aile içindeki konumunda hızlı bir dönüşüm yaşanırken diğer yandan kadınların daha etkin, daha özgür bir kimlik edinme yönündeki çabaları şiddetle, ölümle bastırılmaktadır.

2015 YILININ İLK 11 AYINDA ERKEK ŞİDDETİ SONUCU

212 kadın yaşamını yitirirken şiddet maruz kalan 367 kadın yaralı / olarak kurtulmuş, 132 kadın ise taciz ve tecavüze maruz kalmıştır

SONUÇ OLARAK;

Çocukların vurulduğu; cenazelerinin üzerine güvercinlerin konduğu bir coğrafyada yaşamanın ağır sorumluluğu altındayız. Bunu bize reva gören zihniyet utansın"

"Kendi çocuklarını tozpembesi bir hayatla buluşturup bu halkın çocuklarını, ayaklarında naylon terliklerle 12 kurşunla vuran zihniyet utansın!

Daha birkaç gün önce Silopi'de öldürülen 15 yaşındaki zihinsel engelli Ferhat Kartal’ın, yanına uğurladığımız Uğur Kaymaz'Ia birlikte, 9 yıldızlar ülkesinden bizleri izleyerek bekliyorlar.

Hamile anneleri çocuklarının gözleri önünde, onları da kurşunlayarak katlettiniz! Yargıya Hesap vereceksiniz! Tüm bu insanlık suçları sadece insan hakları örgütlerinin raporlarına değil; tarihin sayfalarına da geçti.

İnsanlık ailesi, er ya da geç tüm faillerden hesap soracaktır. Sevgili İnsan haklar savunucusu Tahir Elçi’yi katledildi. Failleri ortalıkta dolaşıyor. Tek bir canımız daha yitirmemek adına Hükümeti derhal derin donduruculara hapsettiği çözüm sürecine geri dönerek müzakere masasının, tüm aktörleriyle birlikte olmak kaydıyla kaldığı yerden devamına çağırıyoruz. Atılacak ilk adım, Sayın Öcalan üzerinde devam eden tecride son verilerek, müzakerelerin başlatıldığının duyurularının yapılmasıdır.

İhlal sız; gözyaşının olmadığı sömürüsüz bir dünya umuduyla Basın açıklamasına katılan tüm barışsever ve insan hakları savunucularına teşekkür ederiz.

12 Aralık 2015 - Asayiş

urfanatik.com son bir ayda 969.070 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?