KJA Urfa çatışmanın bitmesini istediler

KJA Şanlıurfa Bileşenleri komitesi tarafından kara koyun iş merkezinde yapılan basın açıklamasında Başta Diyarbakır olmak üzere çatışma ortamındaki

Video için play'e tıklayın

Alkış, zılgıt ve sloganlar ile kara koyun iş merkezine gelen

KJA

üyelerine Halkların Demokratik Partisi (

HDP

) İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan’da destek verdi.

Barış sloganları ve alkışlar ile başlayan basın açıklamasında konuşan KJA Şanlıurfa Bileşenleri Komisyon üyesi Bedriye Yorgun: “Tarih egemenlerin, dünya halklarının hak ve özgürlüklerine karşı saldırıları savaşları ve katliamlarıyla doludur. Ancak tarih bize göstermiştir ki, egemenlerin halklara karşı açmış olduğu savaşlar direnen halkların zaferiyle sonuçlanmıştır. Kadınlar bu direnişlerin öncüleri olmuşlardır, sömürü düzeni kadınların özgür iradelerine hükmederek egemenliğini kurmuş, kadın özgürlüğüne hükmettikleri ölçüde toplum özgürlüğüne hükmetmişlerdir. Bu nedenle örgütlenen ve direnen kadınlar toplumu özgürleştirecektir. Rojava devriminin öncüleri olan kadınların zaferi bu anlamda bir yıldız gibi parlamış hepimize umut ve güç kaynağı olmuştur.

Kadın özgürlüğünü ve örgütlülüğünü bir tehdit olarak gören sömürü düzeni bugün Kürdistan’da ideolojik ve sistemli saldırılar geliştirmektedir. Halkların demokratik seçeneği olarak ilan edilen öz yönetimlere ve öncüsü kadınlara, evini, çocuğunu, toprağını korumaya çalışan kadınlara karşı, savaşı, öldürmeyi, şiddeti ve saldırmayı tercih etti. 7 Haziran’da halkın iradesini yok saydı ve sokağa çıkma yasakları ilan etti. Halkın temel hak ve özgürlüklerini yok saydı” dedi.

“SON 6 AYDA 35 KADIN, DEVLET GÜÇLERİ TARAFINDAN KATLEDİLDİ”

Türkiye’de 6 ay içerisinde 35 kadının hayatını kaybettiğini belirten KJA Şanlıurfa Bileşenleri Komisyon üyesi Bedriye Yorgun: “ Cizre’de 8 aylık hamile olan Güler Yanalak karnından vuruldu ve bebeğini kaybetti.11 çocuk annesi 57 yaşındaki Taybet İnci’nin, cansız bedeni 1 hafta sokakta yerde kaldı. 3 çocuk annesi Hediye Şen evinin önünde vurularak öldürüldü. 45 yaşındaki Zeynep Yılmaz başından hedef alınarak öldürüldü.

Selamet Yeşilmen, Maşallah Edin, Zeynep Edin, Fehime Akti, Şiyar Baran, Helin Şen, Elif Şimşek ışid’çi zihniyet tarafından katledilen kadınlardan sadece bir kaçı sokaktaki baskıların yanı sıra cezaevlerinde tutuklu olan kadınlar şiddete, taciz ve tecavüze maruz kalmaktadır. Bugün iktidarın kendisi ve yandaş medyası, yaşanan bu ölümleri “Hendek” gerekçesi ile meşrulaştırmaya çalışılmaktadır.

Bugün yaşanan bu hukuksuzluğa, sesiz kalan kesimlere sormak istiyoruz. Kuşatılmış, elektrikleri kesik, her an gerçekleştirebilecek bir saldırıyı bekleyen ancak bunlara rağmen direnen kadınların, çocukların yanında olmayacak mısınız? Susacak mısınız? Göz mü yumacaksınız?

Yaşanan tüm bu katliamlara karşı demokratik meşru tepkimizi ve direnişimizi yükseltmeye her günden daha çok ihtiyacımız var ve herkes kendini tam da bu noktada sorumlu hissetmeli. Saldırılarınız, öldürmeleriniz, katliamlarınız arttıkça direnişimiz artacak. Katlettiğimiz kadınlar, direnişimizle yaşayacaklardır” diye konuştu.

KJA üyeleri yapılan basın açıklamasının ardından sesiz ve olaysız bir şekilde dağıldı.

30 Aralık 2015 - Asayiş

urfanatik.com son bir ayda 529.776 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?