Başkent’te Seçim Hareketliği! YSK’ya Art Arda Başvuru Yaptılar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek İstanbul'un 39 ilçesindeki seçimlerin ve 24 Haziran seçimlerinin iptali için YSK'ya başvurdu. Erkek

CHP

ve İYİ Parti İstanbul’un tamamında seçimlerim yenilenmesi talepli tam kanunsuzluk başvurusunu YSK’ya yaptı. Başvuru dilekçesinde; sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük tespiti nedeniyle İstanbul’un 39 ilçesinin tamamında seçimlerin iptali istendi. CHP, ayrıca 24 Haziran seçimlerinin de iptalini istedi.

İYİ PARTİ

'NİN BAŞVURUSU

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen imzasıyla verilen dilekçede, YSK’nın AK Parti’nin olağanüstü itirazının ardından seçimlerin yenilenmesi kararı verildiği anımsatıldı. Sandık kurullarının, büyükşehirdeki bütün seçim türlerinde görev aldıklarının belirtildiği dilekçede, yapıldığı iddia edilen usulsüzlüklerin sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde gerçekleşmiş olmasını kabul etmenin mümkün olmadığı savunuldu.

"İSTANBUL'DA SEÇİMLERİN TÜMÜ İPTAL EDİLMELİ"

YSK’nın içtihatlarına göre, tam kanunsuzluk halinin yasaya açıkça aykırılık tespiti ile ortaya çıktığının kaydedildiği dilekçede, "Sandık kurullarının teşkiline ilişkin yapılan itirazın sayın kurul tarafından kabul edilmesi sonucunda, aynı sandık kurullarının diğer seçim türlerinde de görev alması nedeniyle İstanbul’da gerçekleştirilen tüm seçimleri ilgilendirdiği sayın kurulun malumudur" denildi.

Söz konusu gerekçe ile 'tam kanunsuzluk' halinin meydana geldiğini ifade eden İYİ Parti, 31 Mart’ta İstanbul’da gerçekleştirilen tüm seçim türlerinin iptal edilmesini YSK'dan talep etti.

YSK, BAŞVURU ÜZERİNE TOPLANIYOR

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de itirazda bulunan CHP ve İYİ Parti'nin itirazı üzerine Yüksek Seçim Kurulu 15.30'da toplantı yapacağını duyurdu.

"BUNU BİZ DEĞİL, YSK ORTAYA ÇIKARDI"

CHP'li Muharrem Erkek ise, gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"YSK demişti ki, benim için önemli olan seçmen iradesi. Ben onun iradesini sakatlayamam demişti. Bugün ne değişti? Sandık kurullarında görev yapan kişilerin, o sandıktan çıkan sonucu etkilediklerine dair somut bir delil, itiraz dilekçesinde ortaya konmadı. 31 Mart'tan sonra oylar yeniden sayıldı. Sonuç değişmedi, bu sefer başka iddialar ortaya atıldı. Kısıtlı seçmen, zihinsel engelliler, ölü seçmenler, sahte seçmenler dendi olmadı. En sonunda dendi ki, sandık kurullarında kamu görevlisi olmayan kişiler görev yaptı. 24 Haziran'da da görev yaptı. O zaman kanunun iradesi buysa, 24 Haziran seçiminin iptali gerektirir. Sayın İmamoğlu kararı doğruysa, sayın Erdoğan'ın da mazbatasını iptal etmek zorundasınız. Bunu biz değil, YSK ortaya çıkardı.

"SİZ NASIL SEÇMEN İRADESİNİ YOK SAYARSINIZ"

Sandık kurulunda görev yapan başka ve memur üyelerin belirlenmesinde, seçmenlerin ve siyasi partilerin hiçbir müdahalesi yok. İstanbul'da görev yapan sandık başkanları ve görevlerini İmamoğlu mu belirledi? Siz nasıl seçmenin iradesini yok sayarsınız. İstanbul seçmeninin iradesini nasıl gözardı edersiniz? Ben seçmenin iradesine müdahale ederim diyorsanız, 24 Haziran'da çıkan sonuca da müdahale etmek zorundasınız. Eğer bu kararınız doğruysa, sayın Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını iptal ettiyseniz, Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasını iptal etmek zorundasınız. İkisinde de aynı kurullar, aynı şartlar vardı. Milletin vicdanında adaleti tecelli etmesini istiyorsanız, 24 Haziran seçimlerini iptal etmek zorundasınız. İşte bunun için başvurduk.

"TÜM SEÇİMLERİ İPTAL ETMEK ZORUNDASINIZ"

İmamoğlu'nu 39 ilçede oy kullanan seçmenler seçti. Aynı zarftan çıkan diğer sonuçları niye iptal etmiyorsunuz? İBB seçimini iptal ediyorsanız, 39 ilçedeki tüm seçimleri de iptal etmek zorundasınız. İşte bu başvuruları yaptık, tam kanunsuzluk sebebiyle yaptık. Çünkü bu başvuruda süre kesinlikle aranmaz.

"BU İMAMOĞLU'NUN YA DA CHP'NİN MÜCADELESİ DEĞİLDİR"

YSK'ya kesinlikle güvenmiyoruz, inanmıyoruz. Biz bu başvuruyu yaptık, çünkü 24 Haziran seçimlerinde de aynı durum söz konusu. Çünkü binlerce kamu görevlisi olmayan kişinin görev yaptığı çok açık. Büyük çoğunluğu 24 Haziran'da da görev yaptı. Biz önemli bir mesaj veriyoruz Türkiye'ye, bu mücedele demokrasi mücadelesidir. Ekrem İmamoğlu'nun ya da CHP'nin mücadelesi değildir. Demokrasiye inanmaktır, onun için bu başvuruyu yaptık. Bakalım inceleyebilecekler mi, cesurca karar verecekler mi?

İYİ Parti'nin başvurusu bildiğim kadarıyla YSK'nın kararını tekrar gözden geçirilmesiyle ilgiliydi.

Sandık kurulundaki görevlilerin seçime müdahale ettiği doğru değildir. Aynı zarf içinde ortaya çıkan seçimlerinde iptalini talep ettik"

MYNET

08 Mayıs 2019 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 911.159 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?