Siverek'te ki Can Pazarına Emniyet Yetişti! Önlem Alınmayacak Mı?

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesinde 4 gün önce yaşanan yangında itfaiye araçlarının ve itfaiye erlerinin yetersiz olmasından dolayı 10 kişi göz

Video için play'e tıklayın

Bir yıl önce yüz bin kişiye bir itfaiyeci, haberimizle Siverek’te olası bir yangında can ve mal kaybının olacağını, Büyükşehir Belediyesine bağlı Siverek itfaiyesini güçlendirilmesini talep etmiştik.

Biz Urfanatik olarak gazetemizi ve internet haber sitemizle, güzel kentimiz Şanlıurfa’nın adına layık yaşanabilir bir kent olması için sadece merkezde değil, kamu görevini yaptığının bilincinde olan yaptığı haberlerle halkın yaralarını sarmaya çalışan her zaman sahada olan muhabirlerimizin çabalarıyla halkın sesini idareciler yetiştirmek için ağır bir yük olan halkın sorumluluğunu taşıyoruz omuzlarımızda.

Kalemimizi keskin bir kılıç yapmadan, eğmeden bükmeden, sadece halkımızın tarafı, sesi olmaya çabalıyoruz.

‘’Alevler Tıpkı Masallardaki Gibi Gür Ve Yakıcıydı’’

Şanlıurfa’nın en büyük ilçelerinden biri olan Siverek’te acı bir olay yaşandı, bu acı olayda tek tesellimiz can kaybının olmayışıydı. Yaşanan bir yangın öyle ufak tefek bir yangın değil, pencereden dışarı saçan alevler tıpkı masallardaki gibi gür ve yakıcıydı.

Dört katlı bir binanın birinci katında çıkan yangın, ölümcül alevlerin yayılmasıyla üst katta bulunan vatandaşları da etkilemeye çalıştı. Bina sakinleri ölümden kaçarcasına korku ve panik içinde çatıya yöneldiler.

‘’3 Kişilik İtfaiye Ekibi!’’

Vatandaşlar 110 itfaiye imdadı arıyor. Arıyor ama vatandaş o itfaiyede kaç kişi olduğunu bilmiyor. Üç kişiden oluşan itfaiye ekibi olay yerine gelen polis tomalarıyla ölüm kusan yangın alevlerine müdahale ediyor. Gelen itfaiye aracı küçük, üzerinde merdiven yok. Binanın koridorlarını duman tamamıyla etkisi altına almış. İnsanlar can korkusuyla feryat ediyor.

İtfaiyenin merdiveni yok. Vatandaş Büyükşehir belediyesine öfkeli, vatandaşla polis arasında gerginlik yaşanıyor. Öfkeli vatandaş, itfaiye aracının küçük oluşu ve merdivenin olmayışından dolayı öfkeli, araç yetersizliğinden dolayı büyükşehir yetkililerine isyan ediliyor.

‘’Vatandaş Öfkesini Gazetecilerden Çıkardı’’

Üst katta bulunan vatandaşlar ve çıkamayan yaşlılar, içerden gelen imdat sesleri dışardaki vatandaşı öfkelendiriyor. Gelen itfaiye aracı yetersiz merdiven yok. Vatandaş bu kez öfkesini yangını görüntülemeye çalışan gazetecilerden çıkarıyor” çekme, çekersen senide yakarım, içerde canım yanıyor sen binayı çekiyorsun” gazeteciler sessiz büyükşehir belediyesinin ihmali, vatandaşın saldırganlaşmasına yetiyor da artıyor.

‘’300 Binlik Hakkettiği Değer Verilsin’’

Başka bir yangındayken gelen ihbar üzerine oradan ayrılıp yangın yerine geldiler ama vatandaşların tepkisiyle karşılaştılar. Vatandaşlarca hakaret edilip darp edilmeye çalışıldılar. İtfaiye erleri her olaya canlarını hiçe sayarak giderken yetkililer kılını bile kıpırdatmıyor bu sorun için. Artık gerekenler yapılsın. 300 bin nüfusluk ilçeye hak ettiği değer verilsin ve bir can için canını hiçe sayan itfaiyecilerin eksikleri giderilsin ki can kayıpları yaşanmasın.

‘’Her Yüz Bin Kişiye 1 İtfaiye Eri Düşüyor’’

Bir diğer mesele ise Şanlıurfa-Diyarbakır karayolu Siverek ilçesinin ortasında geçiyor, daha doğrusu doğuya bağlanan yol haliyle trafik yoğunluğunun olduğu ilçede sıkışmalı trafik kazaları oluyor. Zaten 300 bin nüfusa sahip Siverek’te her yüz bin kişiye 1 itfaiye eri düşüyor. Kaza ve yaz aylarında çıkan bilinçli anız yangınlarında yetersiz kalan ilçede büyük sıkıntıya yol açıyor.

‘’Koordinasyonsuzluk Yüzünden Can Yanacak’’

Biz Urfanatik olarak bir yıl önce, yetkilileri manşet haberimizle uyarmıştık. Üç yüz bin nüfuslu bir kent olan, Şanlıurfa-Diyarbakır transit yolu üzerinde bulunan, hasat sonrası zevkine anız yakan bir kent için personel ve araç yetersizliği ve koordinasyonsuzluk yüzünden can yanacak demiştik.

Uyarılarımız dikkate alınsaydı Büyükşehir Belediyesi İtfaiye amirliği personel ve araç olarak güçlendirilseydi, dünkü yaşanan gerginlik yaşanmazdı. On insanımız dumandan etkilenmezdi.

‘’300 Bin Nüfusu Olan Bu İlçenin Sesine Kulak Verin’’

Yangına şahit olan vatandaşlar; dün yaşanan bu vahim olay karşısında emniyet güçlerinin yerinde müdahalesiyle belki bir can kaybı yaşanmadı; ama unutulmamalıdır ki bugün yaşanan can pazarına emniyet yetişti; ama yarın yetişemeyebilir. O nedenle Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin yumuşak koltuklarında oturup vatandaş belediyeciliği ve gönül belediyeciliği naralarıyla halkın yanındayız mesajı veren siyasileri meydanlar ve halkın içinde görmek en büyük temennimiz olacaktır. 300 bin nüfusu olan bu ilçenin sesine kulak verin.

09 Ağustos 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 617.828 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?