‘Urfa’da AK Parti’nin Başarısızlığı Söz Konusu Değildir’

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi yapılan seçimi değerlendirdi. Çiftçi AK Parti'nin Şanlıurfa'da başarısızlığının

Ferhat
Video için play'e tıklayın

24 Haziran seçimleri ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi seçim sonuçlarını değerlendirme için basın açıklaması yaptı. Çiftçi yaptığı açıklamada öncelikle seçmene, parti teşkilatına, kolluk kuvvetlerine ve Şanlıurfa Valisi Abdullah Erine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Şanlıurfa istenilen oranda oy vermesine rağmen kimi vatandaşlar AK Parti’nin milletvekili seçimlerinde başarısız olduğunu söyledi. Bununla ilgilide açıklama yapan Başkan Çiftçi, kesinlikle AK Parti’nin Şanlıurfa’da başarısızlığının söz konusu olmadığını, kurulan Cumhur İttifakından dolayı oyların paylaşıldığını söyledi.

‘Güzel bir seçim günü yaşandı’

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Öncelikle dün seçimin huzur içinde geçmesi halkımızın güvenli, bir şekilde sandığa gidip kararını tecelli etmesi, çok güzel bir seçim günü yaşandı. Hiçbir olayın olmadığı herkesin birbirine saygılı olduğu tüm, parti yetkililerin saygı ve sevgi içinde hareket ettiği bir günü yaşadık. Bu konuda Urfa valiliğimizi ve Şanlıurfa Valimizi, kolu kuvvetleri anlamında il jandarma komutanımıza ve emniyet müdürümüze huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.” dedi.

‘Milletvekillerin Urfa’yı en iyi şekilde temsil edecektir’

“Bu seçim sonuçlarında Şanlıurfa’mızda ve tabi ki Türkiye’de bir temsili görev dağılımı gerçekleşti. Diyen Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa’mızda AK Parti 8, HDP 4, CHP ve MHP birer olmak üzere 14 milletvekili paylaşılmış oldu. Ben seçilmiş tüm milletvekilimizi huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Şanlıurfa’yı anlamında temsili inanıyorum ki ileri ki günlerde yasama organlarında en iyi şekilde temsil edeceklerini inanıyorum. Mevcut sorunları yasal platformlarda doğru çözümlerle gerçekleştirecekleri inancım kendilerine tam.” dedi.

‘Şanlıurfa halkına sonsuz teşekkür ediyoruz’

“Seçimde asıl sahip halktır, hepimiz halkımıza misafir olduk evlerine, işyerlerine mahalle toplantılarına mahallelerine misafir olduk, seçim büro açılışlarına onları davet ettik. Başta basınımızı sonra sivil toplum örgütlerimizi, meslek kuruluşlarımıza ve Şanlıurfa halkımıza sonsuz teşekkür ediyoruz.” Diye konuştu.

‘Cumhurbaşkanın ilk turda seçilmesi gurur vericidir’

“Şanlıurfa il olarak AK Parti anlamında söylüyorum yine Türkiye ortalamasının 10 puan üzerindedir. Hem milletvekilliği anlamında hem de Başkanlık anlamında. Türkiye’miz yeni bir sisteme girmiş oldu, başkanlık sistemine, Cumhurbaşkanlık sistemine bugün itibarı ile geçmiş olduk. Bu ülkemizin kalkınması anlamında, büyümesi anlamında büyük ve güçlü Türkiye olma anlamında halkımız yetkisini vererek çok büyük bir iş başardığını düşünüyorum. Bu başkanlık sistemi ile daha aktif çalışan kurumlar, daha aktif bürokratik güç hızlı ve pratik hizmetle halkımıza yansıyacağını düşünüyorum. Tabi ki Cumhurbaşkanımızı Türkiye’nin ilk başkanını olarak seçmemiz bizim için gurur vericidir. Ayrıca birinci turdan direk seçilmesi takdire şayandır.” İfadesini kullandı.

‘Cumhur ittifakının Şanlıurfa’da yansımasını görüyoruz’

“Tabi yeni sistemlerin denendiği bir seçim, ittifak seçimlerinin denediği bir seçim, ittifak sistemleri ise aslında parlamento anlamında baktığımızda parlamentoya 5 partinin girmesi sonucunda onu konuşturmak sureti ile renkli bir parlamentonun ortaya çıkması demektir. Vatandaşın siyaset alternatifi anlamında birçok grubun mecliste temsil edilmiş olması, birçok partinin meclise girmiş olması halkımızın siyaset gelişmişliği açısında önemlidir. Kurulmuş cumhur ittifakının Şanlıurfa’da yansımasını görüyoruz, kurulmuş millet ittifakının Şanlıurfa’da yansımasını rahatlıkla görebiliyoruz. Cumhur ittifakına baktığımızda AK Patinin aslında renk kaybetmediği Cumhurbaşkanımıza verilen Rey’in 1 Kasım tarihinde AK Parti olarak birleşik pusula iler gittiğimizi Rey oranını görüyoruz. Fakat dediğimde halkın önüne farklı alternatifler geldiğinde bu defa bir 10 puanlık ittifak sebebi ile kaydığını görmüş oluyoruz. Bu da benim şahsi fikrim olarak seçim tekniğinden kaynaklanan bir durum.” İfadelerini kullandı.

“Uzun zamanlar neticesinde ittifaklar sayesinde CHP’nin bir milletvekili götürdüğümü aldığını hep birlikte görmekteyiz. Bunlarda ittifakların yeni sistem içerisinde farklı alternatiflerin açtığını alternatif değerlendirmeler halkımıza seçmene götürdüğümüzü görüyoruz.” İfadelerini kullandı.

‘AK Parti’nin bir başarısız söz konusu değildir’

“Şimdi yeni bir seçim sistemine girdik, bu seçim sonuçlarının 1 Kasım ile karşılaştırılmasını ben teknik anlamda doğru olmadığını düşünüyorum neden. Çünkü 1 Kasım’da birleşik pusula kullanıldı, genel başkanımız ve adaylarımız aynı pusulada tercih gördüler. Ama 24 Haziran seçimlerinde iki pusula ile seçim tekniği anlamında da birbirinden ayrıştırılmış durumdaydı. Ve aynı zamanda MHP ile bir Cumhur İttifakı kurulmuş durumdaydı. Şimdi siz MHP’nin almış olduğu oyu ittifak anlamında AK Partiye eklediğinizde şimdi Şanlıurfa sonuçlarına baktığımızda 450 bin oy almış durumdayız. İttifak kurmuş olduğumuz MHP’nin de oyu 21 bin den 80 bin 550 oy yapmış durumda. Burada fark ederseniz 60 binden ittifaktan kaynaklanan bir durum söz konusudur. Biz 60 bini 450 bine eklemiş olduğumuzda burada AK Parti’nin bir başarısız söz konusu değildir. Teknik anlamda adayların ayrı oylanması ittifakında halkımız tarafından farklı tercih görülmesi ile kaynaklanan bir sebeptir.” Şeklinde konuştu.

25 Haziran 2018 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 911.159 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?