Ovabeyli İmece Kütüphanesi ve Bilim Atölyesi Açıldı

Eyyübiye Ovabeyli İlk/Orta Okulunda temelden itibaren gönüllülerin yardımıyla imece usulü yapılan ve bünyesinde 15380 adet kitap  barındıran 'Ovabeyli

Ovabeyli İlk/Ortaokulu Müdürü Ahmet Can ASRAĞ “Her şey imkansız zannedilen şeyleri hayal etmekle başladı ve kadim kültürümüzün unutulmaya yüz tutmuş bir değeri olan imece kavramını yeniden tasarlayarak eğitime aktarmamızla mümkün oldu. Bu projedeki imece, her bireyin “ben de yapabilirim en azından deneyebilirim” dediği beceriler üzerinden kendisini geliştirip , ortak meraklara sahip kişilerle sosyal bir fayda etrafında bir üretim kültürü oluşturmasına ve ortaya bir eser koymasına imkan verdi. Normal zamanlarda bir araya gelemeyen hatta birbirini tanımayan farklı yerleşim birimlerindeki velilerimiz bu projeyle bir araya gelip birlikte düşünme, uygulama grupça iş yapma fırsatı buldular.” Dedi.

Temelden itibaren yapılan Kütüphane ve Bilim Atölyesinde hiç kamu kaynağı kullanmadıklarını özellikle ifade eden Okul Müdürü Ahmet Can ASRAĞ, “Kitaplık için eski elbise dolaplarını tekrar tasarlayıp dönüştürdük, inşaatın her aşamasında öğretmen ve velilerimiz emek vererek çalıştılar. Atıl durumda olan malzemeleri değerlendirdik. Kütüphanemiz hazır olduğunda bir kampanya başlatıp ülkemizin her yerinden kitap talep etmeye başladık. Ev ve işyerlerinde atıl durumda olan kitaplara talip olduk. Üniversitelerden yayınevlerine kadar birçok yerle yazıştık ve açılışın yapıldığı güne kadar 15380 tane kitap kazandırmış olduk. Bununla birlikte zeka oyunları setleri ve yardımcı ders kitaplarıyla kütüphane okul saatleri dışında da kullanılması için eğlenceli bir yere dönüştürmeyi hedefledik.”dedi.

Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet DEMİR, İmece Projesini ilk başladığı günden takip ettiğini ve kısa sürede ortaya böyle bir eser konmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Bununla birlikte; Böyle bir çalışmanın emek ve özveri istediğinin farkında olduklarını bu tarz kapsamlı projelerin nadir olduğunu dolayısıyla başta projenin mimarı olan Ahmet Can ASRAĞ ve bütün öğretmenlerimizi, velilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Kütüphanede öğrencilerle mangala vb zeka oyunları oynamayı da ihmal etmeyen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz okulda gerçekleşen TUBİTAK Bilim Fuarını da ziyeret ederek projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldı.

13 Haziran 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 472.707 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi