Urfa’da eski tarih canlanıyor…

Bölgede yaşanan terör saldırıları nedeniyle turizmi olumsuz etkilenen Şanlıurfa'da 'Eski Urfa' olarak bilinen bölgedeki tarihi yapılar

Tarihi yapılarıyla Türkiye'nin sayılı kentleri arasında bulunan Şanlıurfa'ya gelen turist sayısı, bölgede son günlerde yaşanan terör saldırıları nedeniyle önceki yıllara göre düştü. Bunun üzerine çalışmalarına hız veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kentte turizm tekrar canlanması için tarihi sokaklardaki çeşme, hamam, cami ve kilise gibi mekanların restorasyon çalışmalarını gerçekleştiriyor. Belediye tarafından yürütülen "Kale Eteği, Kızılkoyun" projeleriyle bölgede bulunan tarihi mağaralar ve yapılar restore edilerek turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yaptığı açıklamada, şehrin her alanda diri tutulması için birçok alanda öncülük yaptıklarını söyledi.

Şehrin bir inanç ve huzur kenti olduğunu kaydeden Çiftçi, Şanlıurfa'nın "huzur ve barış şehri" olarak anılması konusunda tüm kurumların elbirliğiyle çalıştığını aktardı. Çiftçi, şöyle devam etti:

"Kentimiz birçok kültürün birlikte yaşadığı bir yer. İnsanlarımız sokağa çıktığında gerçekten huzur hakim. Bölgemizde her ne kadar şiddet ve terör saldırıları yaşanıyorsa da Şanlıurfa'nın bundan etkilenmemesi için çalışıyoruz. Şanlıurfa turizm mekanlarıyla, gelişmeyle, marka ve kalkınmayla ilgileniyor. Esnafımızla bir araya geliyoruz, şehrin diri tutulmaması konusunda istişareler yapıyoruz. Çarşının, tezgahların canlı olması gerekiyor. İnsanların evlerine aş götürebilmesi gerekiyor. Bölgemizde bu kadar tarihi, kültürel zenginliklere ve inanç merkezlerine sahip bir şehrimizde hiçbir zaman şiddetin ve terörün yeri olmaz."

- Eski yapılar ayağa kaldırılıyor

Şanlıurfalıların terör ve şiddet konularında dik bir duruş sergilediğini vurgulayan Çiftçi, "Huzur kenti Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde olması itibarıyla turizm alanında ister istemez etkilendi. Turist sayımızda az da olsa bir düşüş meydana geldi. Geçen yıl 870 bin civarındayken bu yıl bu sayı 730 binlerde. Fakat bunu elbirliğiyle çözeceğimize inanıyorum. Gerek acentelerle, gerek esnaf gruplarıyla, gerek turizm mekanlarıyla, gerek otelcilik hizmete veren sektörle bir araya gelerek bunun çıkışını arıyoruz. Bu konuda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tamamıyla sorumluluk almış durumda" diye konuştu.

Turizmin canlanması için her konuda çalışma yürüttüklerini aktaran Çiftçi, şunları kaydetti:

"Bizler bölgemizde hiçbir şey yokmuş gibi yolumuza devam ediyoruz. Turizmin canlanması için Eski Urfa bölgesindeki projelerimizi sürdürüyoruz. Kızılkoyun projemizle mağara turizmini ortaya çıkarabilecek Roma dönemine, 1300-1400'lere ait 55 mağara, kale eteğinde 53 mağarayı gün yüzüne çıkartıyoruz. Restorasyon, kazı ve temizleme çalışmalarımız devam ediyor. İnsanlar Şanlıurfa'ya yeni bir yapı görmek için gelmiyor, tarihi, kültürü inceleme ve kendi inancının izlerini Şanlıurfa'da bulmak için geliyor. Biz bu bilince geldik. Gerek Kızılkoyun, gerek kale eteğini, gerekse çarşılarımızı, hamamlarımızı ve hanlarımızı restore ederek ayağa kaldırıyoruz."

- Mevlevi kültürü yansıtılacak

Mevlevihane projeleri bulunduğunu bildiren Çiftçi, proje kapsamında yapılması planlanan merkezin de yakın bir zamanda ihale edileceğini aktardı. Mevlevi kültürünün Şanlıurfa'da 200-300 yıldır yaşandığını kaydeden Çiftçi, "Bu kültürün bir merkezi olmalı, bu merkezde kendini ifade edebilmeli ve turizm alanında bir çekim merkezi de olmalı. Gerekli kurumlarla mutabakata varıldı. Projemiz hazır. Gelecek ay ihale edilecek" dedi.Çiftçi, ayrıca Eyyüp Peygamber Kültür Merkezi ve Külliyesi Projesinin de hazırlıklarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

18 Ocak 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 523.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?