Bazda mağaraları kaderine mi terk edildi?

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinin 15 kilometre doğusunda bulunan tarihi taş ocağı Bazda Mağaraları kaderine terk edildi.

Yıllar önce Şanlıurfa İl Özel İdare tarafından restorasyonu yapılan Bazda Mağaraları şimdilerde köylüler tarafından hayvan barınağı olarak kullanılıyor.Şanlıurfa’nın tarihi yerine sahip çıkılması gerektiğini savunan vatandaşlar yol ve bakım çalışmalarının yapılması gerektiğini savunuyor.

YOL YARIM YAMALAK, BİLGİLENDİRME LEVHALARI BULUNMUYOR

Harran – Bazda Mağaraları arasında bulunan yolun yapımı halen devam ediyor. Yolun büyük bir bölümü tamamlanmış olsa da yıllar öncesinde başlanan yol yapımı halen devam ediyor. Ayrıca yollarda bilgilendirme levhaları da bulunmuyor. Var olan levhalar ise okunmadığı için giden turistleri yanlış yollara yönlendiriyor.

Bazda Mağaraları

Harran, Han el-Ba‘rür, Şuayb Antik kenti, Soğmatar turizm yolunun 15. ve 16. km'lerinde yolun solundaki ve sağındaki dağlarda tarihi taş ocakları bulunmaktadır. Bunlardan 16. km'de yolun sağındaki köy içersinde "Bazda", "Albazdu", "Elbazde" ya da "Bozdağ Mağaraları" adıyla anılan iki taş ocağı görülmeye değer özellikler taşımaktadır. Çevredeki Harran, Şuayp şehri ve Han el-Ba‘rur yapıları için yüzlerce yıl taş alınması neticesinde her iki mağarada çok sayıda meydan, tünel ve galeriler meydana gelmiştir. Bunlardan özellikle büyük olanı yer yer iki katlı bir şekilde oyulmuş ve yükseklikleri 10–15 metreye varan ayaklar bırakılarak ortada meydanlar oluşturulmuştur. Ayrıca uzun galeri ve tünellerle dağın çeşitli yönlerine doğru çıkışlar sağlanmıştır.

Çok geniş bir alana yayılan dağın dış cephelerinde taş kesilmesi nedeniyle büyük oyuklar meydana gelmiştir. Anadolu'nun belki de en büyük ve en gizemli, gezilmeye değer bu tarihi taş ocağının belli bölümlerinin 13. yüzyılda "Abdurrahman el-Hakkâri", "Muhammet İbn-i Bakır", "Muhammed el-‘Uzzar" gibi şahıslar tarafından işletildiği kayalara yazılmış Arapça kitabelerden anlaşılmaktadır.

26 Ocak 2016 Şanliurfa/ Harran- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 489.517 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi