Siverek’in İl Olma Mücadelesi Devam Ediyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde vatandaşları il olma konusunda bilinçlendirmek amacıyla il olmanın sonuçlarının yer aldığı 20 bin bilgilendirme

Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği (SivilDer) yönetim kurulu üyelerince il olması durumunda ne gibi değişikliklerin olacağının yazılı olduğu 20 bin el ilanını halka sokaklarda verildi.

Siverek ilçesinin il olması durumunda gelecek olan ekonomik ve kültürel zenginliklerin anlatıldığı 56 maddenin yer aldığı el ilanı Sivereklilerden büyük destek aldı.

İl Olma mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söyleyen SivilDer Fahri Başkanı Koçali Aymaz, gençlerde duyarlılık oluşturmak için bu yola başvurduklarını mücadeleleri kaydetti.

Aymaz, “İlçemiz yıllardır merkezden yeterli hizmeti alamıyor. Ekonomik yetersizlik, gelişmemiştik nedenleriyle birçok kişi, ilçeyi terk etmek zorunda kaldı. Sorunlarımızın Siverek’in il olmasıyla çözüleceğine inanıyoruz. 4 bin 314 metrekare yüz ölçüme, 180 Mahalleye ve yaklaşık 400 mezraya sahip Siverek’in, büyükşehir belediyesi ya da ilçe Belediyesinin çalışmalarıyla yeterince gelişeceğini düşünmüyorum. Siverek gibi dev bir kentin ilçe olarak kalması halka kesilmiş bir cezadır” şeklinde konuştu.

Aymaz, ilçe halkıyla birlikte il olma mücadelesinin çeşitli platformlarda sürdürüleceğini belirtti.

NE ZAMAN İLÇE OLDU?

1926 yılına kadar il olan Siverek, aynı tarihte çıkarılan ‘Teşkilatı Mülkiye Kanunu’ ile ilçe yapılarak Şanlıurfa’ya bağlandı.

23 Nisan 2017 Şanliurfa/ Siverek- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 727.549 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?