‘İsot acıdır’ algısını yıkmak için toplandılar

Yöre insanın vazgeçilmezlerinin başında gelen ve kentle özdeşleşen meşhur acı isodun özelliklerinin belirleyip pazar potansiyelinin arttırılması için

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen ve Harran Üniversitesi tarafından 18 ay içerisinde gerçekleştirilen ‘Urfa İsot Biberinin Özelliklerinin Belirlenerek Pazar Potansiyelinin Artırılması’ projesinin sonucu açıklandı.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nda yapılan sonuç toplantısına, GAP Kalkınma İdaresi Başkanı Sadarettin Karahocagil, Harran Üniversitesi Rektörü Profesör Ramazan Taşaltın, Ziraat Fakültesi Dekanı Profesör Salih Aydemir ve Gıda Mühendisi Profesör Ferit Atasoy katıldı. Urfa isotunun özelliklerinin belirlenmesi, pazarlanması, markalaşma ve yetiştiricilerine destek verilmesini öngören proje ile isotun, bölgenin temel yetiştirilen ürünü olan pamuğun yerine geçebileceği alternatif bir ürün olduğu vurgulandı. ‘Scoville’ acılık ölçeğine göre orta acı olduğu tespitinin yapıldığı çalışmada, isotun sahip olduğu şeker içeriği nedeni ile ‘İsot acıdır’ algısının yanlış olduğu belirtildi. İsotun sadece baharat olarak kullanılmasının doğrudan tüketim miktarını azalttığının vurgulandığı açıklamada, pazarın büyütülmesinin hedeflendiği belirtildi. Çalışmanın tamamı Türkçe ve İngilizce olarak kitaplaştırılırken, kaliteli Urfa isotu için üreticilere şu öneriler yapıldı: "Hasadı ve taşınması sırasında, kurutulması süresince biberlerin zedelenmesine neden olacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Taze biberler büyük yığınlar halinde ve çuvallar içerisinde uzun süre bekletilmemelidir. Üretime başlamadan önce, zedelenmiş, parçalanmış özellikle de çürümüş taze biberlerin uzaklaştırılması gerekmektedir. Biberler mümkün olduğunca küçük parçalara ayrılmalı ve ince serim yapılmalıdır. Biberlerin kurutulması sırasında toprakla temas kesinlikle engellenmeli, olabildiğince temiz ortamlarda kurutulmalıdır. Baharatların renk kalitesi için uzun süren yüksek sıcaklık uygulamalarından kaçınılması gerekmektedir. Biber baharatlarında vakumlu olmakla birlikte rutubet, ışık ve oksijen gibi bozulmaları tetikleyen dış faktörlere karşı da etkili bir şekilde bariyer görevini yapabilen paketleme sistemlerinin kullanılması gerekmektedir." İfadelerine yer verildi.

18 aylık çalışma ile isotun gerçeklerini ortaya çıkarmak istediklerini dile getiren GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadarettin Karahocagil, " İsot hem Urfa için hem de bölge için özel bir üründür. İsotla ilgili bilinen ve bilinmeyenler gerçekleri vardır. Gerçekleri ortaya çıkarıp sonucuna göre pazarı büyütmek istiyoruz. İsotu sadece çiğköftede kullanılan bir ürün olmaktan çıkarmak, dünya ölçeğinde tanınmasını sağlamak amacındayız. Çalışma hakem dergilerde ulusal ve uluslararası dergilerde yer alacak" dedi. Proje sunumunda ayrıca Türkiye’de isodunun yüzde 78’i Şanlıurfa’da üretilirken, İsodun pamuğa alternatif ürün olduğu açıklandı. Dünya’da domatesten sonra ikinci en çok üretilen ürün olarak biber olduğunu açıklanırken, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, proje sonucuna göre hedeflerinin Urfa isodunu tanıtmak olduğunu söyledi.

‘İSOTU DÜNYAYA TANITACAĞIZ’

Şanlıurfa’ya has isotu dünya ülkelerine tanıtmak için bu bilimsel çalışmayı tamamladıklarının altını çizen Taşaltın, “İsotu herkes tanıtır, reklamını herkes yapar da Amerika’daki bir adam internete girdiğinde isot nedir? Dese what is isot? Diye yazsa bulacağı şey pek bir şey bulamaz. Şu anda internete bir kişi girse isotu Urfa’da keyif veren bir biber türüdür olarak bulur ancak bu bizim için yeterli değildir. İsot çok devalar içeren bir madde. Biz bunun dünyaya reklamını yapmak istiyoruz. İsotun hangi hastalığa iyi geldiğini bilebilmek için isotun iç yapısının bilinmesi gerekir. Hocalarımız isotun içerisindeki fiziksel ve kimyasal maddeleri inceledi. Biz bunun dünyaya reklamını yapmak istiyoruz. İsotu gerçek anlamda tanıtırsak isotun kilosu 20 liradan 100 liraya çıkacaktır. O zaman herkes pamuk ekeceğine isot eker. Sulu tarım geldi ve sulu tarımın alternatifi üzümdür, incirdir her türlü ürün var ve su geldiğinden beri sadece Urfa’da pamuk veya mısır ekiliyor. Amerika gibi bir ülkeden talep gelirse bize 50 ton isot gönderin derse isodun fiyatı birden artacaktır. Bu defa herkes pamuk yerine isot ekecektir” şeklinde konuştu.

29 Haziran 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 807.535 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?