CHP Referandum İçin AİHM'e İtiraz Başvurusu Yaptı

CHP anayasa değişikliği referandumuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine itiraz başvurusu yaptı.

CHPİzmirMilletvekiliMusa Çam, anayasa değişikliği referandumuyla ilgiliAvrupaİnsan Hakları Mahkemesine (

AİHM

) itiraz başvurusu yaptı.

ERDOĞAN ELEŞTİRİSİ VAR

Çam,AİHMbaşvurusunda,16 Nisan'daki anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin süreçte ve sonrasında yaşananları özetledi. Çam, başvurusunda, halk oylaması sürecinde tüm kamu kaynaklarının, tarafsızlık yemini eden cumhurbaşkanınca bizzat koordine edilen, kapsamlı bir planla "evet" oyu verilmesi yönünde kullanıldığını savundu.

"'HAYIR' OYU VERENLERİ TERÖRİST GİBİ GÖSTERDİLER"

Medyada, "hayır" oyu verecekler için, terör örgütüne destek vermekle itham eden yayınlar yapıldığını öne süren Çam, başvurusunda, halk oylamasının, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan çok sayıda KHK ile hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir ortamda gerçekleştirildiğini iddia etti.

"KUVVETLER AYRILIĞI ORTADAN KALDIRILIYOR"

Çam, anayasanın 18 maddesi gibi görülse de aslında 72 maddede değişiklik yapılarak, kuvvetler ayrılığı rejiminin fiili ve hukuki olarak sona erdirildiğini ileri sürdü.

YSK'nın, mühürsüz oy pusulasını kabul eden kararıyla dareferandumsonucunun gayrimeşru ve halk iradesini yansıtmayan bir sonuçla sonlandığını savunan Çam,AİHMbaşvurusuna, bu sürece yaptığı itirazla ilgili belgeleri de ekledi.

28 Nisan 2017 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 523.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?