AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Haber:

-

ŞANLIURFA

(AA) - MEHMET AKİF PARLAK - Avrupa Birliği (AB)Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber,Ege Denizi'nde yaşanan ölümlere ilişkin; "Türkiye ve AB olarak bu amaçla bizler düzensiz göçün düzenli göç haline dönüştürülmesi için bir araya geldik, anlaşmaya vardık" dedi.

Haber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki krizin 5'inci yılına girildiğini hatırlatarak, yaşananların büyük birinsanlık dramına dönüştüğüne işaret etti.

Savaştan kaçan ve daha iyi bir yaşam için Avrupa'ya gitmek üzereyola çıkan göçmenlerden pek çoğunun Ege Denizi'nde boğulduğuna değinen Haber, göçmenlerin umut yolculuğunda 'umutsuzca' öldüklerini, bunun bir trajedi olduğunu ifade etti.

Haber, birçok ülkeye mensup kişinin adetaEge Denizi'ne akın ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Suriyeli mültecilerin yanı sıra Afganistan gibi ülkelerden mültelcilervar. Bunların bir kısmı da aslında daha iyi bir yaşam kurmak için yola çıkmış göçmenler. Fakat baktığımız zaman Suriyeli mülteciler bizim için biraz daha öncelikli. Ege Denizi'nde yaşananların bir an önce son bulması gerekiyor. Türkiye ve AB olarak bu amaçla bizler düzensiz göçün düzenligöç haline dönüştürülmesi için bir araya geldik, anlaşmaya vardık. Burada düzensiz göçün düzenli göçe geçmesi derken göçmenlerin belirli bir süreç dahilinde gelmeleri ve burada belirli kurallar çerçevesinde bu sürecin yürütülmesinden bahsediyoruz. Ama Avrupa Birliği'nin bu konuyla ilgili daha detaylı çalışması gerekiyor."

- "Türkiye ile hemfikiriz"

Haber, Türkiye'nin sığınmacılarkonusunda gösterdiği tutumu takdirle karşıladıklarını söyledi.

Kriz karşısında AB'nin, göçmenlere yardımcı olmaya çalıştığını belirtenHaber,AB olarak dünyada oluşan ve insanlık dramına dönüşen krizlere seyirci kalmadıklarını veyardım eli uzattıklarını bildirdi.

Haber, AB'nin mültecilere yaptığı yardımların süreceğini aktararak, şunları ifade etti:

"Suriye krizinin ortaya çıktığı ilk günden bu yana hem AB hem de üye ülkeler bu konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Baktığımız zaman ilk günden bu yana krize yardım etmek amacıyla toplam 4 milyar avro aktarılmış durumda. Bu miktarın büyük çoğunluğu Ürdün ve Lübnan'a gidiyor. Bunun sebebi ise bu ülkelerin Türkiye'ye kıyasla daha sınırlı imkanlarının olmasıdır. Bunun dışında başka ülkelerden örneğin Afrika'dan da çok sayıda mülteci geliyor. Yine onlara yardımcı olmak amacıyla çeşitli faaliyetler yürütüyoruz."

Türkiye'de bulunan Suriyeli göçmenlerin gerekli desteği aldığına işaret edenHaber,Suriyelilerinşartlar normale döndükten sonra ülkelerine gittiklerindehayatlarına kaldıklarıyerden devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Haber, Suriyelilerin eğitime önem veren bir toplum olduğunu, bu nedenle de eğitimden mahrum kalmamaları için çeşitli yatırımlar yaptıklarını bildirdi.

Suriye krizinin bitmesi için diplomatik temasların sürdüğünü ifade edenHaber, "Avrupa Birliği olarak Suriyesorunununkökünde yatan nedenlerinortadan kaldırılmasıiçin Türkiye ile hemfikiriz. Ama tabi bu gerçekleştirilmesi kolay bir şey değil. Bu amaçla çeşitli müzakereler devam ediyor. İstanbul'da, Riyad'ta, Washington'da diplomatik girişimler, toplantılar tüm hızıyla devam ediyor. Bunların olumlu sonuç doğurmasını umut ediyoruz" dedi.

Haber, Şanlıurfa'nın Suriyeli göçmenlere büyük bir cesaretleörnek bir ev sahipliği yaptığını,bunu takdirle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

24 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 729.949 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?