Karadağ: ‘’ Şanlıurfa Çok Ağır Bir Tablo İle Karşı Karşıya’’

Şanlıurfa Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Karadağ geçtiğimiz hafta Şanlıurfa Baro Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörlüğünün resmi kayıt

Hasan Kaya
Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Karadağ, geçtiğimiz hafta Şanlıurfa Baro Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörlüğünün resmi kayıt verilerinin açıklanması ile ilgili olarak üzüntülerini dile getirdi.

Şanlıurfa Baro Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörlüğünün çocuk istismarı ile ilgili açıkladığı resmi kayıtlar ile ilgili üzüntüsünü dile getiren Şanlıurfa Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Karadağ, ‘’Çok ağır bir tablo ile karşı karşıyayız’’ dedi.

Başkan Karadağ yaptığı açıklamada; ‘’ilimizde ve ülkemizde son zamanlarda günden güne artan kaygılardan birisi hiç şüphesiz ki çocuk istismarı konusudur. Urfa Baromuzun Resmi verilerine göre, Şanlıurfa da 2019'un ilk 6 ayında 12 ila 16 yaş Aralığındaki 378 çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı, İlimiz ve ilçelerinde 2019 yılının ilk 6 ayında 287'si kız çocuğu, 91'i erkek çocuğu toplam 378 çocuğun, cinsel istismara maruz bırakıldığının resmi kayıtlara geçtiğinin, bu çocuklardan 21'inin ise istismar sonucu hamile kaldığı, Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaş ortalamasının 12 ila 16 yaş aralığı olduğu, faillerin yaş ortalamasının ise 27- 28 olduğu belirtilmiştir, Bu resmi veriler ülke genelinde Urfa olarak çok ağır bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir’’ ifadelerini kullandı.

Karadağ; ‘’Şehrimizin geleceğinde etki payı çok yüksek olan yeni nesillerin fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olması, kendi değerlerinin farkında olarak yetişmesi ve bu değerleri insanlığın yararına kullanabilmesi onlara sağlanacak olan koşullarla yakından ilgilidir. Çocukların sorumluluk sahibi, bilinçli ve nitelikli bir birey olarak yetiştirilmesi toplumun bugünü ve geleceği ile örtüşmektedir. Çocuk istismarı konusu oldukça önemli bir problem, istismarın nedenleri, istismar türleri, önleyici tedbirler, istismara uğramış bireylere yönelik neler yapılabileceği, istismar olayının yaşanmaması için çocuklara nasıl eğitim verilebileceği ile ilgili araştırmalara katkı sunacağımızı, Peygamberler Şehri olarak anılan Şanlıurfa’mızın hem tarihi açıdan hem de kültürel özellikleri yerli ve yabancı herkesin ilgisini çeken bu kadim şehrimizin, Çocuk istismarının önüne geçilmesi için, her türlü çalışmalara destek olacağız’’ dedi.

Türkiye’de ve özellikle Urfa’nın bu hadiseler ile anılmaması için STK olarak gerekli her türlü adımı atmaya hazır olduklarını ifade eden Karadağ; ‘’bu konuda kararlılıkla Tüm STK’lara açık çağrı yaparak gerekli olan önlem ve tedbirlerin alınması için çağrıda buluyoruz’’ ifadelerine yer verdi.

04 Ağustos 2019 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 631.510 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?