Malatyalı Urfa’yı anlattı…

Şanlıurfa'ya 2012 yılında açılan CMC Çağrı Merkezi'nde çalışmak ve aynı şirketin Malatya lokasyonun da edindiği tecrübeleri Şanlıurfa

Süleyman
Haber albümü için resme tıklayın

Harun Kevrek

Urfanatik Gazetesi Muhabiri Harun Kevrek’in sorularını cevaplayan Enver DursunŞanlıurfa ve Şanlıurfa’daki yaşantısı hakkında bilgi verdi.

İşte o röportaj;

-Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

“ 1988 Malatya doğumluyum. Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum. 2009 yılında Malatya’da faaliyet göstermeye başlayan CMC Çağrı Merkezinde Bilgi Teknolojileri departmanında çalışmaya başladım. 2013 yılı itibari ile aynı şirketin Şanlıurfa lokasyonu Bilgi Teknolojileri departmanında Uzman olarak görev yapmaya başladım ve halende devam ediyorum.”

-Kaç yıldır Şanlıurfa’dasınız?

“Zamanın tamamını Şanlıurfa’da geçirmemekle birlikte yaklaşık 3 yıldır burada ikamet etmekteyim. Zaman zaman Malatya lokasyonumuzda da çalışmak üzere memleketimde bulunuyorum.”

-Artık hayatınızı Şanlıurfa’da mı devam ettireceksiniz?

“Öncelikle tabi ki hayatımı devam ettirmek istediğim yer hayat bulduğum yer Malatya olacaktır ancak tabi ki bireysel ve sosyal sorumluluklarımı göz önünde bulundurarak bu süreci yönlendirmeye çalışacağım”

-Bir yabancı olarak Şanlıurfa’da yaşamak nasıl bir duygu?

“Şanlıurfa teşvik uygulamaları yönünden 6 bölgeye ayrılan ülkemizin 6. bölgesinde bulunmakta ve teşviklerden en yüksek düzeyde istifade eden şehirlerimizden bir tanesi olarak son yıllarda dikkat çeken sanayileşmesi, tarihi ve öz kültürü ile karakteristik bir yapısı bulunan bir şehrimiz. Tarihi değerlerine, kültür, örf ve ananelerine bağlı biri olarak Urfa’yı bu yönüyle seviyorum. Genel olarak Anadolu, kültürel zenginliği ile bir mozaik gibi her bir yanında farklı ve bir değeri barındıran ve bizimde parçası olduğumuz bir bütün. Bende bu toprakların bir evladı olarak Urfa’da yabancılık çektiğimi pek fazla söyleyemem.

-Şanlıurfalılarla ikili ilişkileriniz nasıl?

“Şehire ilk geldiğim günlerde doğal olarak kısa süreli bir adaptasyon sorunu yaşadım ancak çok fazla sürmedi. Burada geçirdiğim zamanlarda kayda değer tecrübeler ve anılar biriktirdim. Çok kıymetli dostlar edindim.

-Bu dostlarınızdan bir tane örnek verebilir misiniz?

“Şeymus Caduk diyebilirim.”

-Şanlıurfa’nın en sevdiğiniz tarafı nedir?

“ Tabi ki kişisel olarak önemsediğim bir konu olması münasebetiyle Şanlıurfa Mutfağı diyebilirim. Bunlara örnek olarak ta tüketimi bir kültür haline gelen ciğer kebabını tek geçerim. Bunun dışında ticari yönüyle öne çıktığı için maalesef yozlaştığını ve özelliklerini kaybettiğini düşündüğüm sıra gecesi kültürünü çok seviyorum.

-Şanlıurfa’da Malatyalılar oldukça fazla Malatyalılarla tanışma fırsatınız oldu mu?

“ Yaklaşık 100 yıl önce Malatya’dan Urfa’ya göç etmiş bir kabilenin bugün neredeyse Urfa’da 20 bin nüfusa ulaştığını ve bir dernek çatısı altında toplandığını biliyorum. Tabi ki şehrini çok seven bir birey olarak burada hemşerilerime ulaşmaya çalıştım ve görüşmelerim oldu. Tabi 100 yıllık bir süreç hemşerilerimize burada Urfa’nın genel olarak kültürel özelliklerini kazandırmış doğal olarak. Yeme- içme, şive, örf ve adetler Urfa yönüne eğilim göstermiş”

-Peki Şanlıurfa’yı Malatya’daki arkadaşlarınıza anlatıyor musunuz?

“Elbette sohbet ortamlarımızda bahsi çoğu zaman geçmekte. Tabi Urfa’ya davet ettiğim arkadaşlarımda oldu. Aynı zamanda birlikte Malatya’ya gittiğim Urfalı arkadaşlarımda var. Genel olarak sosyal anlamda kendi çapımızda Malatya ve Urfa arasında bir gönül köprüsü kurduğumuzu ve zaman zaman farklı platformlarda karşılıklı bir sinerji oluşturduğumuzu söyleyebilirim”

-Birazda spordan bahsedelim Şanlıurfaspor ile Yeni Malatyaspor aynı ligde biri memleketiniz biri yaşadığınız şehir şanslarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Koyu bir Malatyasporlu olarak iki takımı da yakından takip ediyorum. Malatyaspor’umuz son haftalarda aldığı sonuçlarla olumlu bir grafik ortaya koydu ve bizi mutlu etti. Şanlıurfaspor ise düşme potasında görünse de takımlar arası puan farklarının çok az olması sebebiyle tüm sıralamanın değişmesine şaşırmamak gerekir. Dilerim yeni sezonda Urfa’da başarılı bir çıkış yaparak kurulduğu günden bu yana süregelen süper lig hasretine son verebilir. Doğu ve Güneydoğu bölgesinden süper ligde çok daha fazla temsilcimiz olması özellikle arzu ettiğimiz bir durumdur”

31 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 487.300 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi