Hasat İle Birlikte Saman Toplanıyor

Şanlıurfa'da biçilen arpanın sapları biçerdöverin arkasına bağlanan römorkla samana dönüştürülüyor. Hasat zamanında aynı anda samanın yapılması

Şanlıurfa merkez ve ilçelerde başlayan hasat dönemiyle birlikte saman üretimi de başladı. Biçerdöverlerin arkasına römork bağlanarak saman elde ediliyor. Eski dönemlerde patosla saman üretilirken, artık biçerdöver hem buğday biçiyor hem de saman yapıyor. Biçerdöver sahibi, yaptığı saman karşılığında çiftçiden para alıyor. biçerdöver sahipleri, bu şekilde emeğinin karşılığını alırken, çiftçiler de yaptığı samanı satarak, biçerdöver parasından kurtulmaya çalışıyor. Her römorkta ortalama 1 ton samanın bulunduğunu söyleyen biçerdöver sahibi, tarla sahibinin de bu samanı sattığını söyledi. Konuyla ilgili konuşan biçerdöver sahibi, “daha önceleri teknoloji bu kadar gelişmemişti. Günümüzde artık insanlar bu şekilde saman üretiyor. Bizler biçerdöverin arkasına römork takarak saman yapıyoruz, römork başına tarla sahibinden belirli bir ücret alıyoruz. Bu durum, bizim için bazen çok iyi, bazen de kötü oluyor. Sapı olan tarlada römork hemen doluyor ama sapı az olan tarladan da saman çıkıyor. Eskiden dönüm başına para alırdık artık öyle değil, römork başına çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Ovada Çiftçiler kış aylarında saman sıkıntısı çekmemek için daha önce değersiz görülen anızlar traktörlerle birlikte biçerdöverlerin arkasına bağlanan aparatlarla toplanarak balyalanıyor veya saman haline getirilerek çuvallanıyor. Buğday tarlalarındaki hasadın ardından geriye kalan saplar, hayvan yemi olarak kullanılmak üzere balyalar haline getiriliyor. Daha önce yorucu ve zahmetli olan saman işi yeni çıkan makinelerle kolaylaştı

Arazi sahibi Ali Eşiyok da, biçerdöverin saman yapması sayesinde biçerdövere para ödemediğini belirterek, “biçerdöver tarlayı biçince aynı zamanda saman üretiyor. Her römorkta ortalama 1 ton saman var,. Bu şekilde hem biçerdöver parası ödemekten kurtuluyoruz, hem de elimizde kâr kalıyor. Tabi bunun bir de tersini düşünmek gerekiyor. Geçen sene de aynı sistemle çalıştık, saman para etmeyince zarar ettik. Bu sene şimdiye kadar fiyatlar iyi, elimizde kâr kalacağını düşünüyoruz” dedi.

12 Haziran 2019 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 628.356 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?