İşte O İl Cazibe Merkezi Oluyor

PKK'lı teröristlerin günlerce hendek kazıp barikatlar kurarak tuzakladıkları patlayıcıları infilak ettirerek harabeye çevirdiği Sur yeni yaşama

Diyarbakır’ın cazibemerkezi olacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalara hız verildi.Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde yeniden inşa için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalara hız verildi. İçkale'deki Hz. Süleyman ve 27 Sahabe Camisi'nin düzenlenme çalışmaları tamamlandı. Milliyet'te yer alan habere göre cami çevresindeki düzenlemelerle bölge Diyarbakır halkının kullanımına açıldı. Ağır hasar gören tarihi yapıların restorasyonu da titizlikle yapılıyor. Koruma Amaçlı İmar Planı'na uygun olarak yapılan 44 konutun inşaatı sürüyor.
Sur yeni yaşama hazırlanıyor

PKK

'lı teröristlerin günlerce hendek kazıp barikatlar kurarak, tuzakladıkları patlayıcıları infilak ettirerek harabeye çevirdiği Sur, yeni yaşama hazırlanıyor. Altyapı sıfırdan kuruluyor, hasar gören binaların yerine yenileri yapılıyor, tarihi eserler titizlikle restore ediliyor.
Çalışmalara hız verildi

Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde yeniden inşa için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalara hız verildi. İçkale'deki Hz. Süleyman ve 27 Sahabe Camisi'nin düzenlenme çalışmaları tamamlandı. Cami çevresindeki düzenlemelerle bölge Diyarbakır halkının kullanımına açıldı. Ağır hasar gören tarihi yapıların restorasyonu da titizlikle yapılıyor. Koruma Amaçlı İmar Planı'na uygun olarak yapılan 44 konutun inşaatı sürüyor.

'Terör bölgesi' algısı ortadan kalkacak

Tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi Sur ilçesinde geçen yıl PKK'lı teröristlerin kazdıkları hendekler ve tuzakladıkları patlayıcıları infilak ettirmesi nedeniyle oluşan tahribatın giderilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalar devam ediyor. Yürüten çalışmalarla “terör bölgesi” algısı ortadan kaldırılmak isteniyor.

Su, kanalizasyon ve elektrik alt yapısı sıfırdan kuruluyor

Terörden dolayı Suriçi'nde altyapının yanı sıra 2 bin 262 bina hasar gördü. Bölgede su, kanalizasyon ve elektrik alt yapısı sıfırdan kuruluyor. Evleri yıkılan vatandaşlar yeniden ev sahibi olmak için yetkililerle görüşürken, anlaşmalar da sağlanmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca ilçede terör olaylarında zarar gören alanda, ilk etap olarak planlanan 44 geleneksel Diyarbakır evinin yapımı da sürüyor.

Konutlar yıl sonunda tamam

Yetkililer Kasırlı Mahallesi, 229 adada bulunan 44 konutun Koruma Amaçlı İmar Planına uygun olarak inşa edildiğini bildirdi. 13 bin metrekarelik alanda inşa edilen konutların yıl sonu tamamlanması planlanıyor.

5 bin 637 konut

Sur'da yapılan çalışmaların dışında evleri yıkılan aileler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde TOKİ tarafından Çölgüzeli ve Uçkuyu mevkiinde 5 bin 637 konutluk inşaat projesi devam ediyor. Projedeki daireler 2+1, 3+1 ve 4+1 seçenekleriyle satılacak.

Tarihi yapıya uygun olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılımıyla 4 Ocak'ta temeli atılan çalışmalar tüm hızıyla sürürken bölgenin tarihi dokusuna uygun yapılar yapılması için titiz bir çalışma yürütülüyor.
Terör saldırıları sırasında en ağır hasarı alan bölgenin simge yapılarından Kurşunlu Cami'nin tadilatı bölge mimarisinde kullanılan bazalt taşı ile yapılıyor.

Turizm merkezi olacak

Yine bölgenin tarihi yapıları arasındaki Şehzadeler konağı, Paşa Hamamı, Çardaklı Hamamı ve 4 Ayaklı Minare ve Şeyh Mutahhar Camii de orijinaline sadık kalınarak restore ediliyor. Dünyada Çin Seddi ile birlikte en uzun surun bulunduğu Diyarbakır'da yapılan bu yenileme çalışmaları ile tarihi boyunca 33 medeniyete ev sahipliği yapmış ve yüzlerce eser barındıran Diyarbakır'ın bölgenin turizm merkezi olması amaçlanıyor.

Dicle Vadisi'ne rekreasyon alanı

Bakanlık tarafından yürütülen Dicle Vadisi rekreasyon çalışmaları da devam ediyor. Bakanlık tarafından belirlenen bin 100 hektarlık proje alanı içinde 1'inci etap uygulama alanı 32 hektarlık bölümü kapsıyor.

Projenin detayları

Proje kuzeyde UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Hevsel Bahçeleri, güneyde On Gözlü Köprü ve doğuda Kırklar Dağı'nı kapsayan bölgede yer alacak. Dicle Vadisi'nin doğal ve ekolojik özellikleri dikkate alınarak doğa parkı, yürüyüş yolları, ağaçlandırma alanları, sosyal tesis (Basketbol ve futbol sahaları) ve cami yapılacak.

Cami çevresinde sona gelindi

Sur'dan önce ilk yerleşimlerin başladığı tarihi İçkale'de Hz. Süleyman ve 27 Sahabe Camisi'nin bulunduğu alanın çarpık yapılardan temizlenmesi çalışmalarında da sona gelindi. Cami ve çevresinin düzenlenmesi ile alan vatandaşların kullanımına açılacak.

Peyzaj alan oluşturuldu

Bütünlük oluşturacak şekilde peyzaj çalışması tamamlanan İçkale'de, cami ve sahabe türbelerini ziyarete gelenler, daha ferah ve çarpık yapılardan arındırılmış bir peyzaj alanla karşılaşacak.

'İşlerin açılacağına inanıyoruz'

30 senedir Sur'da esnaflık yapan Aslan Engin, “Olaylardan sonra çok etkilendik. Hem işlerimiz bozuldu hem de huzurumuz kalmadı. O dönemde işlerimiz yüzde 90 civarında kesildi. Çoğu esnaf arkadaş kepenk kapattı. Sur'un yeniden inşa edilmesinden sonra işlerin açılacağına inanıyoruz” dedi.

'Diyarbakır için şimdiye kadarki en güzel şey'

Gazi Caddesi ve Yanık Çarşı'da bulunan dükkânların yenilenmesinin ve yapılan çevre düzenlenmesinin insanlarının ilgisini çektiğini söyleyen Engin, “Çevre düzenlenmesi olduktan sonra insanlar buraya daha çok rağbet göstermeye başladı. Gelecekten umutluyuz” dedi. Gazi Caddesi'nde kuyumculuk yapan Servet Engin de yapılan çalışmalarla ilgili olarak, “Diyarbakır için şimdiye kadarki en güzel şeyi yaptılar” diye konuştu.

Turizm ve ticaret aksı da yenileniyor

Ticaret merkezi olan ve aynı zamanda Suriçi'nin en işlek caddesi olan Gazi Caddesi ve yanında bulunan tarihi Yanık Çarşı'nın Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamındaki çalışmalar da devam ediyor. Projeyle 494 işyeri yeniden düzenleniyor. İlçenin önemli turizm ve ticaret aksı olan caddelerde yenileme çalışmalarının tamamlanmasından sonra cadde ve çarşının önemli bir çekim merkezi ve cazibe alanı haline gelmesi hedefleniyor.

Esnaf sabırsızlanıyor

Bakanlık yetkilileri yenileme çalışmaları ilk başladığı dönemde esnafın bu duruma sıcak bakmadığını ancak yeni dükkânları gördükçe sıranın kendilerine gelmesi için sabırsızlandığını anlattı.

30 Mart 2017 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 934.079 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?