Kılıçdaroğlu: 550 kişiye mi, bir kişiye mi güvenelim?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde 'çift başlılık' olacağını savundu.

CHP

Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar Ticaret Borsasında muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, komşu ülkelerle de huzur içinde yaşamak istediklerini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İsteriz ki hem dünyada barış olsun, hem Türkiye'de barış olsun. 16 Nisan'da sandığa gideceğiz ve bir tercihte bulunacağız. Demokrasiyi mi istiyoruz, tek adam yönetimini mi istiyoruz? Bu tercihte bulunacağız. Bu tercihin sağı solu yok. Bu tercihin A partisi B partisi yok. Bu tercihin sosyal demokratlar, mütedeyyinler, milliyetçiler, ülkücüler, Saadet'çiler, bunlarla da ilgisi yok. Bu tercih bir demokrasi tercihidir. Siyasi görüşleriniz, kimliklerimiz, yaşadığımız bölgeler farklı olabilir ama bir arada demokrasi istiyoruz. "

"DEVLETİN TEPESİNDE

ÇİFT BAŞLILIK

OLACAK"

Anayasa değişikliği halk oylamasında "evet" çıkması halinde 'çift başlılık durumu ortadan kalkacak' söyleminin doğru olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Nasıl en tepedeki kişi hem başkan olacak hem de siyasi partinin genel başkanı olacak. Yani iki ayrı şapkası olacak. Çift başlılık söylemi asla doğru değil. Tam tersine bu anayasa değişikliği geçerse devletin tepesinde çift başlılık olacak.. Mesele bir siyasi parti meselesi değildir, mesele bir kişi meselesi değildir. Mesele memleket meselesidir, cumhuriyet, vatan, bayrak, demokrasi meselesidir. O kadar fazla yetkiler veriyoruz ki; bir kişiye bu kişi hata yaptığı zaman hatayı 80 milyon çekecek."

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Kendi ifadeleri. 'Evet' diyorlar, başkan olacak, başkan yardımcıları da olacak ama sayı belirtmiyorlar. Peki bugünkü modelde kaç bakan olacağına kim karar veriyor?Millet Meclisi'ndeki 550 milletvekiline mi güvenelim, bir kişiye mi güvenelim? 550 kişinin aklı mı daha iyidir, yoksa bir kişinin aklımı? Buna karar vereceğiz."

23 Mart 2017 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 472.707 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi