Şanlıurfa'da İzin Verilmeyen Açıklamaya Alkışlı Protesto!

Şanlıurfa Barosunun Avukatlara yönelik hak ihlallerine yönelik yapacağı basın açıklamasına izin verilmezken Avukatlar duruma alkış çalarak tepki gösterdi.

Fuat A.
Video için play'e tıklayın

Bugün saat 12:00’da Şanlıurfa adliyesi önünde “avukatlara yönelik hak ihlallerine ilişkin" ile ilgili yapması planlanan açıklama polis engeline takıldı. Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel’inde aralarında bulunduğu avukatlar ise basın açıklamasını yapmak istediklerini emniyet güçlerine aktarırken konuyla ilgili görüşmeler yapıldıysa da bir neticeye varılmadı. Daha sonra duruma alkış çalarak tepki gösteren avukatlar son olarak başsavcı ile yaptığı görüşme sonrası açıklamalarını yaptılar. Basın açıklamasını avukatlar adına Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel okudu, önce konuşmasında yapılan hak ihlallerine dikkat çekerken, “Avukatlar bağımsızlık ve tarafsızlık unsurları açısından zorlayıcı etkilerle karşılaşmaması gerektiği de yine yargı erkinin özgün yapısından kaynaklanmaktadır.” Dedi.

‘Yargı erkinin kurucu unsurlarından biri de avukattır’

Baro Başkanı Abdullah Öncel, "Malum olunduğu üzere; yargı kurumu bir devletin temel erki ve en önemli yapı taşlarından biridir. Yasama ve Yürütme ‘den bağımsız olmakla da. Kamu idaresi dışında kendi başına bir iradeye sahip ve gücünü kendi tarafsız dinamiklerinden alan yargı erkinin varlığı, toplumun huzur ve sükûnu için olmazsa olmazdır. Bu anlamda, hâkim ve savcılarla birlikte yargı erkinin kurucu unsurlarından biri de avukattır. Savunma mesleğinin asli temsilcisi olan avukatların da bu görevlerini yaparlarken bağımsızlık ve tarafsızlık unsurları açısından zorlayıcı etkilerle karşılaşmaması gerektiği de yine yargı erkinin özgün yapısından kaynaklanmaktadır.” Dedi.

‘İnsani olarak avukatı dışlayıcı bir dil kullanılıyor’

“Hal böyleyken; son günlerde bağımsız yargının kurucu unsuru olan hak savunucusu avukata, kişi ve kurumlar nezdinde ciddi manada baskı ve yıldırma odaklı tutum ve davranışlar sergilendiği, gerek savunma mesleğinin yapılması noktasında gerekse insani olarak avukatı dışlayıcı bir dil kullanıldığı tarafımızdan esefle müşahede edilmektedir.” Diyen Baro Başkanı Öncel, “Maalesef ki, bu tarz tutumların özellikle yargı faaliyetlerinin yürütümü dolayısıyla meslektaşlarımız saydığımız hâkim, savcı ve kolluk mensupları tarafından yoğun olarak sergilenmesi kabul edilebilir bir durum değildir.” Diye konuştu.

‘Meslektaşımız kimliğini göstermesine rağmen hakkında aracı zorla aranmıştır’

“Bilhassa son iki ay içerisinde avukata yönelik hak ihlallerine örnek vermek gerekirse; bir meslektaşımız, tanık olarak ifadesinin alınmak istenmesi üzerine cebren karakola götürülmüş ve geç saatlere kadar adeta gözaltında imiş gibi muameleye maruz bırakılmıştır. Bunun yanı sıra başka bir meslektaşımızın aracı zorla aranmak istenmiştir. Geçtiğimiz haftalarda iki meslektaşımız sorgu hâkimliğinde savunma yaparken; hâkim, terör örgütü propagandası yaptıklarını söyleyerek savunmalarını kesmiş ve haklarında suç duyurusu kararı almıştır. Yine birkaç hafta önce bir meslektaşımız yolda yürürken polislerce durdurulmuş, avukat kimliğini göstermesine rağmen hakkında tutanak tutulmak istenmiş, buna karşı kendisini ifade etmeye çalışan meslektaşımız çarşının göbeğinde 'pasif direniş' gerekçesiyle ters kelepçe yapılarak polis şiddetine maruz kalmış, sözlü hakaretler eşliğinde hukuksuz bir şekilde karga tulumba karakola götürülmüş ve gecenin bir yarısına kadar ifadesi alınmak üzere karakolda tutulmuştur.” Diye konuştu.

‘Şüpheliler keyfi olarak savunma hakkından mahrum bırakılmaktadırlar’

“Tüm bunların yanı sıra, avukat soruşturma sürecinde müvekkilleri ile ilgili hiçbir şekilde dosyadan malumat alamamakta, neyle suçlandığı, hatta ve hatta soruşturma numarası dahi avukata karşı savcılıklarca gizli tutulmaktadır. En tabi hakkı olan dosya inceleme talebi karşısında avukattan hukuka aykırı olarak kimlik fotokopisini vermesi istenmekte, çoğu zaman da zaten dosya inceleme hakkı savcılıklarca engellenmektedir. Ayrıca TEM şube başta olmak üzere birçok kolluk makamında avukat müvekkili ile görüştürülmemekte, avukatının hukuksal yardımına en muhtaç anında şüpheliler keyfi olarak savunma hakkından mahrum bırakılmaktadırlar. Tüm bu uygulamalar, savunma hakkının anayasal düzeyde teminat altına alındığı, hukuk devleti ilkesinin öncelikli olarak benimsendiği modern bir hukuk devletinin gereklerine yakışmamaktadır. Ayrıca, birçok meslektaşımızın sırf mesleklerini yapmaları dolayısıyla soruşturulduğu, tutuklandığı ve tecziye edildiği de tarafımızdan teessürle müşahede edilmekte ve bu durum da savunma makamı olarak elbette ki kabul edebileceğimiz bir durum değildir.” Şeklinde konuştu.

‘Yeryüzündeki en önemli hak olan savunma hakkıdır’

“Bilinmesini isteriz ki, kanunun öngördüğü usul dışına çıkılmak suretiyle avukata yakalama veya gözaltı yapılması mümkün değildir. Bu konuda avukatlar, hâkim ve savcıların tabi olduğu yasal usule tabidir. Hele ki bunu, "pasif direniş gösterdi" gibi anlamsız bir gerekçeye sığdırmak hukuka ve ahlaka da sığmamaktadır. Bunun dışında, avukat duruşma salonunda müvekkilinin hakkını savunduğu esnada, yani savunma mesleğini icra ederken, kendisine örgüt propagandası gibi ağır bir suç izafe edilmesi her şeyden önce yargının kurucu unsuru olan avukatlık makamına büyük bir hakarettir. Zira avukat savunma yaparken, sosyal, siyasal, tarihi, kültürel, coğrafi birçok unsurdan ve bilgiden gayet tabi yararlanabilir. Avukatın konuşmalarının soruşturmaya konu edilmesi yargının bağımsızlığına müdahale olmakla birlikte, savunma hakkının da ayaklar altına alınmasıdır. Yeryüzündeki en önemli hak olan savunma hakkının, böyle ağır ve çirkin bir iddiaya dönüştürülmesi meslek onurumuzu zedelemiştir. Avukata yönelik mezkûr hak ihlallerine ilişkin, adli ve idari başvuru süreçlerinin ivedilikle başlatıldığını da önemle ifade etmek isteriz.” İfadesini kullandı.

‘Avukata emir ve talimat vermek yetkisine sahip değildir’

Başkan Öncel son olarak, “Unutulmamalıdır ki; toplumu bir arada tutan değerlerin bütünü hak ve adalet kavramlarından mürekkeptir. Avukat ise hak ve adaletin en önemli mümessili, haksızlığa karşı herkesin ihtiyaç duyduğu kötü gün dostudur. Avukat görevini yaparken, kimseye emir vermediği gibi kimse de avukata emir ve talimat vermek yetkisine sahip değildir. Avukat, yargı kurumunun ve sair tüm kurumların mensuplarına azami saygı göstermekle birlikte, kendisine de görevini yaparken saygı gösterilmesini beklemektedir. Hal böyleyken, savunma mesleğinin ezeli temsilcisi avukatın, savunma hakkını ebedi olarak haykırmaya devam edeceği yolundaki azim ve inancımızı kamuoyu ile paylaşıyor, herkese teşekkür ediyoruz." Diyerek konuşmasına son verdi.

11 Nisan 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 472.707 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi