Kansere karşı tek yürek oldular

Amansız hastalık olarak bilinen kansere karşı 10 yıla yakın süre mücadele ettikten sonra sağlığına kavuşan Dida Kaymaz Adanalılara deneyimlerini

Sarıçam Bayrak Park’ta konuşlandı

Mide, kolon, akciğer, karaciğer ve beyin bölgesinde baş gösteren hastalık nedeniyle doktorlar tarafından “6 aylık ömrün var” denilen, ancak mücadeleci kimliği, tıbbi müdahaleler ve alternatif tıbbın desteğiyle kanseri yenen Dida Kaymaz’ın kurduğu Kansersiz Yaşam Derneği’nin özel seminer tırı “YaşaTIR” Sarıçam İlçesi Bayrak Park’ta Adanalılarla buluştu.
“Kansere inat yaşasın hayat”
Cigna Finans’ın katkılarıyla “Kansere İnat, Yaşasın Hayat” sloganıyla yürütülen yurt gezisinin Adana durağında, Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı Dida Kaymaz, Sarıçam İlçesi Bayrak Park’taki etkinlikte kanserle mücadelesinde edindiği deneyimlerini ve derneğin çalışmalarını anlattı. Dida Kaymaz, kanser hastalığı konusunda toplumu bilinçlendirmek, kanser hastası kişilere ve ailelere destek vermek için 5 yıl önce kurdukları Kansersiz Yaşam Derneği’nin yürüttüğü faaliyetlerle 193 bin kişinin hayatına dokunmayı başardıklarını söyledi.

Başkan Uludağ tebrik etti

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ da YaşaTIR’ın ziyaretçileri arasında yer aldı. Dida Kaymaz ve ekip arkadaşlarını kansere karşı verdikleri mücadeleden dolayı kutlayan Başkan Uludağ’a, TIR içinde verilen eğitim seminerini de dinledi.

Güney Rotary Kulübü Başkanı Özdoğmuş

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Abalı, Psikolog Meriç Mavi, Diyetisyen Gizem Akgül, Jinekoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar ve İnstagram Fenomeni Nilgün Bodur’un sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme ve iyi yaşam üzerine sohbetlerinin yer aldığı etkinliğeGüney Rotary Kulübü, Pembe İzler/Acıbadem ve İŞKAD’da destek verdi.

Güney Rotary Kulübü Başkanı Nurgün Özdoğmuş, seminerin açılışındaki konuşmasında, kulübün çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özdoğmuş, Dida Kaymaz’ın kansere karşı mücadelesinin topluma örnek olduğunu belirtip, böyle bir projeye destek verdikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

“Kanser hastaları ve ailelerine destek veriyoruz”

Dida Kaymaz, kanser hastalığı konusunda toplumu bilinçlendirmek, kanser hastası kişilere ve ailelere destek vermek için 5 yıl önce kurdukları Kansersiz Yaşam Derneği’nin yürüttüğü faaliyetlerle 193 bin kişinin hayatına dokunmayı başardıklarını söyledi.

Kanser Hastalığı teminat altında

Seminerde, Cigna Finans’ın kanseri teminat altına alan ve sosyal sorumluluk adına ürettikleri ürünü hakkında bilgi veren Cigna Finans Pazarlama Grup Müdürü Alp Tanrıverdi ve Adana Bölge Gelişim Yöneticisi Ahmet Can,

Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda size poliçenizde yazılı olan kanser teminatı ödemesi yapılır. Vefat etmeniz halinde ise sevdiklerinize poliçenizde yazılı vefat teminatı ödemesi yapılarak maddi bir güvence sağlanır” dedi.

Uzmanlar kanserden korunma yollarını anlattı

Etkinliğin seminer bölümünde konuşan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Abalı, kanser hakkında genel bilgiler verip, bu hastalığın yüzden fazla türü olduğunu anlattı. İnsan vücudundaki her dokuda kanser gelişebileceğini kaydeden Prof. Dr. Hüseyin Abalı, hastalığın kan dolaşımıyla yayılım gösterdiğini bildirdi.
Psikolog Meriç Mavi ise kanser hastası kadar, hasta yakınlarının da terapisinin büyük önem taşıdığını ve tedaviye etkisinin büyük olduğunu belirtti.
“Meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketin”
İnstagram Fenomeni Nilgün Bodur da kanser ve beslenme ilişkisini ele aldı. Un, yağ ve şeker tüketimine çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Nilgün Bodur, meyve ve sebzeleri mevsiminde yemeye özen gösterilmesini istedi. Şeker yerine şekerli meyveleri püre haline getirerek kek veya pasta yapımında kullanılmasını öneren Nilgün Bodur, hurma ve harnup meyvelerinin doğal şeker zengini olduğunu anlattı.
“Konserve gıdalarla aranıza mesafe koyun”
Diyetisyen Gizem Akgül ise kanser tedavisi devam edenhastaların beslenmesi, ilaçların yan etkilerine azaltacak gıdalar ve kansere karşı koruyucu beslenme yöntemlerini katılımcılarla paylaştı. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bol bol meyve yemeyi öneren Gizem Akgül, insanların konserve gıdalar ve seralarda yetiştirilen meyve ve sebzelerle aralarına mesafe koymalarını istedi.
Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar da kadın kanserleri arasında üçüncü sıklıkta görülen rahim ağzı kanseri konusunda bilgilendirme yaptı. Rahim ağzı kanserinevirüslerin yol açtığını ifade eden Vardar, bu hastalığın günümüzde tedavisinin aşılarla mümkün olduğunu anlattı.

28 Kasım 2015 - Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 523.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?