Acının Başkenti Şanlıurfa’da İsot Zamanı

Türkiye'de zengin yemek kültürüyle dikkati çeken Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmezi isot tarlalardan çıkarak Urfalı kadınların ellerinde pul

Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa’nın vazgeçilmezleri arasında olan ve acısıyla yemeklere lezzet katan isot tarlalardan alınıp pul biber olma yolculuğuna başladı. Urfalıların isot serüveni başlarken fiyatlar geçen yıllara göre vatandaşa biraz daha pahalı geldi.

Şanlıurfa’da yıllardır tüketimi üretiminden fazla olan isotun bu yıl üretiminin az olması sebebiyle yüksek fiyatla satışa sunuluyor. Fiyatların yüksek olmasından dolayı alamayan vatandaşlar fiyatın düşmesini beklerken Şanlıurfa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Faruk Akbaş talep arttıkça fiyatların yükseleceğine dikkat çekti.

Geçen seneye oranla rekoltenin düşük olacağını dile getiren Şanlıurfa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Faruk Akbaş şöyle konuştu.

“Bu Yıl Şanlıurfa İsot Rekoltesinde Düşü Var”

Akbaş; bütün halkımızın özlemle beklemiş olduğu Şanlıurfa isotun hasat dönemi başlamış oldu. İnşallah hayırlı bir hasat sezonu geçer ama geçen sene rekolte düşüşü bekliyoruz. Malumunuz biz bu sene kış aylarında havaların yağışlı olmasından dolayı havaların etkin olmasından dolayı çiftçilerin ekmiş olduğu fideler sular altında kaldı yeniden ekmek zorunda kaldılar, sonra bir daha ektiler. 3. defadan sonra bu duruma geldi. Bu durum birçok fidanın ölmesine sebep oldu, dolayısıyla ekili alanınlar birçoğunun da tahrip olmasına neden oldu. Bu yüzden bu sene isot rekoltesinde biz düşüş bekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

‘’Fiyatlar Düşmez, Yükselir’’

Şanlıurfa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Faruk Akbaş ; ‘’şuandaki Şanlıurfa sebze halindeki isot fiyatları 2 TL civarında ama bunun 2.50 TL’ye çıkacağını tahmin ediyoruz. Daha sonraki durumlarda da arz talep oranına bağlı fiyatlar gerçekleşecek ama bizim tahminlerimiz bu yıl 2 TL ile 2.50 TL arasında İlk başlangıçta fiyatları seyretmesi ile ilgilidir’’ dedi.

“Şanlıurfa İsot Tohumunu Kaybetmemiz Lazım”

Faruk Akbaş; “Her zaman dediğimiz gibi buradan çiftçilerimize seslenmek istiyorum; Şanlıurfa isotunun tohumunu kaybetmemiz lazım, her çiftçi kendi tohumunu kendi üretmiş olduğu isotlardan etmesi lazım çünkü şuanda bizim şanlıurfa isotu dediğimiz diye satmış olduğumuz isotların %70’i Şanlıurfa isotu değil içerisinde Kilis, Bursa, Maraş isotların tohumları mevcut. Bu yüzden mutlaka Şanlıurfa isotunun ıslah edilmesi gerekmekte. İl Tarım Müdürlüğü ile görüşmelerimiz var” şeklinde konuştu.

“İsot Fiyatlarının Vatandaşlarımıza Pahalı Gelmemesi Lazım”

İsot fiyatları 2 TL ile 2.50 TL arasında bu fiyatlardan vatandaşımıza yüksek gelmemesi lazım olduğunu söyleyen Faruk Akbaş; “çünkü girdi maliyetleri çok yükseldi. Malumunuz geçen seneye oranla gerek zirai ilaçlar gerek gübreden bütün maliyetlerde fiyatlar çok fazla oldu buda tabi ki maliyete yansıdı çiftçimiz şuanda 2 TL’nin altında satarsa emin olun para kazanamayacak bizim tahminlerimizde 2 TL ile 2.50 TL arasında olursa hem çiftçilerimiz hem de vatandaşımız memnun olacak’’ ifadelerini kullandı.

24 Ağustos 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 615.545 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?