‘Maalesef Hazırlıksız Yakalandık’

Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban Şanlıurfa'nın turizmini değerlendirmesinde yaptığı konuşmasında konaklama sayısı

murat aktaş
Video için play'e tıklayın

2019 yılının Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmesinden sonra Şanlıurfa’ya ciddi bir turist akını olurken bununla ilgili son değerlendirmeleri ŞURO Başkanı Müslüm Çoban’dan aldık. Kentin 2019 yılını oldukça bereketli geçirdiğini söyleyen Müslüm Çoban, Göbeklitepe ile birlikte sadece Şanlıurfa’ya değil bölgeye ciddi bir ilginin oluştuğunu söyledi. Yerel yöneticiler tarafından sezon başında hedefimiz “2 milyon turist” söylemlerine de değinen Çoban, “olayda gerçekçi olmak gerekir. Elimizdeki konaklama oda sayısı ile 2 milyonu yakalayamayız. Ancak 1 buçuk milyonu rahatlıkla yakalarız diyebilirim” dedi.

Ramazan Bayramında Şanlıurfa’nın turizm alanında ciddi bir sınavdan geçtiğini ama bu sınavdan başarısız olduğunu ifade eden Müslüm Çoban, bayramda aşırı yoğunluktan dolayı çevre temizliğinin yetersiz kaldığını gelen turistlerin bu durumdan oldukça rahatsız kaldıklarını belirterek, Antep’in, Mardin’in, Diyarbakır’ın ve Adıyaman’ın Urfa’dan çok çok daha temiz olduğunu ve bu yaşanan durumun kendilerini ciddi manada olumsuz etkilediklerini belirtti.

Öte yandan Urfa’nın gelecek turizmi konusunda da konuşan Çoban, bu yıl edindikleri tecrübelerle önümüzdeki yıllarda yapılacak yıldızlı otel ve konukevleri ile birlikte arttırılacak konaklama oda sayısı ile birlikte bu sefer turizmde hedefin 2 milyon değil 5 ile 10 milyon arasında olacağını söyledi.

‘Turistler sadece Göbeklitepe için gelmiyorlar’

“Ülkemize ve bölgemize yerli turist daha fazla geliyor Mayıs ayında düştü ama Ramazandan dolayı hele ki 9 günlük bayram tatilinde çok yoğun ve çok hareketliydi.” Diyen Müslüm Çoban, “Şanlıurfa’daki ve bölgedeki bütün oteller doldu hiç bir yerde yer yoktu. Göbelitepe’nin büyük bir etkisi vardı hayliyle 2019 yılının Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmesi bundan büyük bir etki yarattı. Birçok insan evet 2019 yılında gelip Göbeklitepe’yi görmeliyim tabi gelmişken sadece Göbeklitepe için gelmiyorlar geldikleri zaman İbrahim Peygamberin doğduğu mağara olsun, Balıklıgöl olsun akabinde, Harran olsun, Harran’da arkeoloji çalışmaları devam ediyor. Umut ediyoruz ki orada da yakın zamanda Sin Tapınağı bulunursa, Ay Tanrısının Sin Tapınağı içinde bulunursa Şanlıurfa için daha güzel günler olacak. Ayrıca Şanlıurfa’nın güzel yemekleri yani Gastronomi de güzel yemeklerimiz var. Hakeza sıra gecemiz ve o bakımdan Şanlıurfa ve bölgemizde çok büyük bir yoğunluk oldu, çok güzel bir hareketlilik yaşandı.” dedi.

‘İleriki dönemlerde 2 milyonları değil 5 ile 10 milyonlar konuşulacak’

“Biraz gerçekçi olmak gerekiyor ben bunu birkaç röportajlarda dile getirdim ama gönül ister ki daha fazla turist gelsin ama Şanlıurfa’nın bir konaklama bir otel sorunu var. 2018 yılındaki hedeflenen 1 milyon turist rakamını yakaladık.” İfadesini kullanan Müslüm Çoban, “Ben daha gerçekçi olması adına hedefimizi buçuk milyon diye belirlemiştim. 1 buçuk milyon daha gerçekçi olur şuan Şanlıurfa’daki geceleme sayımız otel, konukevleri gibi yerlerimiz ile 1 buçuk milyonu rahatlıkla bulabiliriz. 2018 yılında 1 milyon olmuştu ama bide şu var, 2018 yılında 1 milyon konaklayan turist geldiğinde bu yılda yüzde 50 artış olması çok büyük bir başarıdır. Ama şu da var ki Şanlıurfa’da yani yıldızlı veya butik otellerimiz çoğaldıkça o zaman tabi artık 2 milyonları değil 5 milyonları, 10 milyonları konuşacak günlerimiz olacaktır. Dünya’da en çok turist çeken illeri Paris, Londra’ya baktığımızda 20 milyon, 30 milyon biz daha çok çok gerisindeyiz. Bunun için hükümetimizin otel ve turizm anlamında bölgeye Güneydoğuya böyle daha avantajlı teşvikler vermeli ki insanlar gelip yatırım yapsın.” Diye konuştu.

‘Kentte otel olabilecek halı hazırda yapılarımız var’

“Ama şuanda halı hazırda Urfa’da otel olabilecek artı bir 8 ile 10 tane bina var. Bunları valilikteki birkaç toplantıda da söyledik ufak tefek birkaç sorun var onlarda halledildiği zaman Urfa’da yakın zamanda, yakın vadede otel problemini bir nebze de olsa çözebilecek en az 8 ile 10 tane bina var. Bunlar ki 2 tanesi daha önce otellerdi, şuanda bunlara ufak bir dokunuş ile eski hallerine getirilebilir. Yatak sayımız arttıkça, verdiğimiz hizmetin kalitesini arttırdıkça Urfa’ya gelecek olan turist sayısı artacak hem de nitelikli olarak gelen misafirler daha çok para harcayacak. Şanlıurfa’da turizm alanında yeni destinasyonlar da açılıyor şuanda Harran Soğmatar, Şuayip Şehri yakın zaman Kültür Turizm Bakanlığında Karahan Tepede önemli Göbeklitepe ile aynı kulvarda ve Karahan Tepe’de oldukça önemli ses getirecek yakın zamanda Necmi karul oranın kazı başkanlığını aldı. Ve Kültür Turizm Bakanlığında da onayı çıktı Şanlıurfa’yı güzel günler bekliyor.” Şeklinde konuştu.

‘Her alanda turistlere en kaliteli hizmeti vermek zorundayız’

“Bununla birlikte biz Urfa’daki turizmcilerde dikkat edeceğiz, otelinden, konukevinden, turist rehberinden seyahat acentasından hizmetimiz ne kadar güzel verirsek ne kadar kaliteli verirsek gelen turist o kadar memnun ayrılır. Biz rehberler odası olaraktan her ay turist rehberlerimize bilgilerini güncellemesi yeni buluna Arkeolojik yapılar hakkında bilgilerin doğru verilmesi ve yakın zamanda Urfa’daki rehberlerimize ve Türkiye genelindeki turist rehberlerimize Göbeklitepe’yi iyi tanıtsınlar diye bir haftalık uzmanlık eğitimi verdik. O bakımdan her turizmcinin otelinden seyahat acentasından, konukevine ve özellikle taşımada hepsi bir parçadır lokantadaki garsonun tutumundan giyiminden temizliğinden, hijyeninden çok dikkat etmeliyiz. Bu bakımdan insanlar memnun ayrıldığında gittiği şehirde bunu anlattığı zaman en az 2 veya 3 kişinin Urfa’ya gelmesi için çabalamış oluyor.” İfadesini kullandı.

‘Urfa bayramda çöplükle anıldı’

“Bundan dolayı hepimize çok büyük işler düşüyor, resmi kurumlarımızdan tutun, belediyelerimizden tutun özellikle mesela bayramda maalesef Urfa çok güzeldi ama çok yoğundu, sosyal medyada baya paylaşıldı, bunu turistlerde özellikle bizlere söyledi, Antep’i gezdiler, Mardin’i, Adıyaman’ı ve Diyarbakır’ı gezdiler bütün şehirler çok güzel ama Urfa biraz çöplükle anıldı. Hem sosyal medyada hem de turistlerin birebir söylediği Urfa neden böyle pis, neden böyle çöpler var. Biraz can sıkan durumdu. Bunda hepimize iş düşüyor.” Dedi.

‘Gelen turistlere güler yüzle karşılamamız lazım’

“2019 yılı Göbeklitepe yılı şuanda Urfa bir yerde hazırlıksız yakalandı. Konaklama gece sayımızın az olması ve oda ayımızın az olmasından dolayı hazırlıksız yakalandık. Tabi peşini bırakamamak gerekir, bundan sonra insanlar Göbeklitepe’ye gelmeyecekler mi tabi ki hayır, şuanda edindiğimiz tecrübelerimizde eksikliklerimiz oturup düşünmemiz lazımdır. Güzel yaptığımız şeyleri daha ileriye taşımak eksik kalan yönlerimizi de ona yön vermesi ne yapması gerektiğini, eksiklikler nelerdi onu tamamlaması otellerimizin konukevlerimizin taşıma firmalarımızın hatta sokaktaki Urfalının bunu birçok yerde söylüyorum özellikle bahar ve sonbahar sezonunda Urfa’ya gelen turistler karşıdan karşıya geçerken bile şunu rica ediyoruz, arabayı durdurup yol vermeleri, otobüslerden inen veya binen misafirlerin arkasında durup korna çalmamak. Güler yüz, gelen misafirlere hoş geldiniz demek. Başka şehirlerde bir turist bir adres sorduğunda işte başka güzel yerlerimizi de tavsiye etsinler bir nevi gönüllü turist elçisi olarak görev yapmalıdırlar.” İfadesini kullandı.

‘Gelecek yıllara yatırımlarımızı yapmamız lazım’

“Biz bunu gördük turizmde sadece oteller, seyahat acentaları, turist rehberleri para kazanmıyor. Turizm ekonomimizin can damarlarından bir tanesidir. Sanayi ile tarımla birlikte turizmde büyük bir gelir ayağıdır. Şehrin imajı için ve gerçekten turizm bacasız sanayi gibidir hepimizin önemsemesi gerekiyor ve gelecek yılara yatırım yapmamız lazımdır. Şuanda şu var keşke insanlar bir araya galipte otel yapabilseler, güzel yerler güzel mekânlar yapabilseler. Şu var insanlar yer arttıkça gelen turist sayısı da arttıracaktır. Bunu Gaziantep örneğinden verebiliriz, Gaziantep’te oteller çok açıldığında dediler ki bu otelleri kim dolduracak ama şuanda gün geliyor Antep’te bile yer kalmıyor. Urfa’da dediğim gibi 2019 senesi Göbeklitepe Yılı 2020 ve 2021 yıllarında devam edecek. Göbeklitepe gözbebeğimizdir şuanda Göbeklitepe’de 80 yıllık bir kazı çalışması var.” Cümlelerini kullandı

Bizde söyleniyor Urfalılar işte Göbeklitepe’yi gidip görme istiyoruz ama 40 TL gibi ücreti var Urfa gibi 5-6 kişilik bir aile 200 liraya tekabül ediyor. Şuada var aslında sadece Göbeklitepe değil bütün ören yerleri Kültür Turizm Bakanlığının denetimdedir. Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün bir sorumluluk yoktur. Türkiye’deki bütün ören yerleri ve müzeler eski yerler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihaleye veriliyor. Ülkemizde ören yerleri baya pahalandı 2018 yılına göre bu yıl yüzde 50 gibi bir artış oldu. Sürekli gezenler için müze kart alınabilir aslında oda 70 TL’dir.

Haber: Mehmet Kaması

11 Haziran 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 755.093 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?