Çözümü Dilenerek Aramaya Çalışıyorlar

Şanlıurfa her geçen gün artan dilenci sayısına bağlı olarak dilencilerinde yöntemleri değişiyor. Onlar için artık tek çözüm dilenmek oluyor.

Şanlıurfa’da artan nufusu bağlı olarak her geçtiğimiz gün çocuk ve yetişkin dilenci sayısında artış göstermektedir. Şanlıurfa Mehmet Akif İnan ve Araştırma Hastanesi giriş kapında dilencilik yapan bir şahsi farklı bir yöntem izleyerek vatandaşı vicdan azabı teshiri altında bırakmaya çalışıyor. Bir köşe başında oturan ve orta yaşlarda olan şahıs önüne üstü yazılı kağıt koyarak geçen gidenden yardım dileniyor. Kâğıdın üzerine yazdığı, “Allah Rızası için bir yardım, çocuklarım aç” yazısı ile yetkili kişilerden istemesi gereken yardımı vicdan yaratarak vatandaşlardan sağlamaya çalışıyor.

Vatandaşlar durumdan rahatsız

Her gün sabahtan akşama kadar hastane giriş kapısında dilencilik yapan şahıstan hastaneye gelen hasta ve hasta yakınları şikâyetçi. Birçoğunun artık huy edindiği dilencilikten bıktıklarını belirten vatandaşlar bu tür durumlara yetkili kişilerin müdahale etmesi ve kesinlikle göz yummamalarını gerektiğini belirtti. Kolay yoldan para kazanmanın yolu olarak vatandaşlar arasında bilinen dilenciliğin Şanlıurfa’da oldukça fazla olduğuna da değinen vatandaşlar, “Bunlar adına mutlaka bir şeylerin yapılması gerekiyor. Her köşe başında mutlaka bir tane buluyoruz artık sokağa çıkasınız yok bile” diyerek duruma sitem ettiler.

Farklı yöntemlerle vatandaşı etkileri altında bırakıyorlar

Şanlıurfa’nın her mahallesinin her caddesinin köşe başında görmeye alıştığımız dilencilerin her geçen gün yöntemleri ve çalışma şekillerinde farklılık kazanıyor. Bir ticaret gibi gördüğü dilenciliği çoğu kişiler artık huy edinmiş durumda. Artan nüfusa ve şehrin ekonomik durumuna bağlı olarak çoğalan dilenciler her gün farklı yöntemlerle istediğini elde ediyorlar. Çoğunun çalışabilir yaşta olduğu dilenciler oturdukları yerden para kazanıyorlar.

Zabıta ekiplerinin çalışmakları çerçevesinde çoğunu üzerinde yüklü paralar çıkıyor

Şanlıurfa’da ara ara zabıta ekiplerinin yaptığı denetimlerde gözaltına alınan dilencilerin üzerinden çıkan paralar günde 11 saat çalışan bir vatandaşın bir aylığı kadar. Gözaltına alınan bu kişiler daha sonra serbest bırakıldıkları için tekrardan eski işleri olan dilenciliğe devam ediyor. Bu tür durumlara artık kesin bir çözümün bulunması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, “Bu tür şahıslara yönelik bir çözüm bulunması şart. Artık kendileri yetmiyormuş gibi küçük yaşlarda ki çocuklarını da buna alet ediyorlar.” dedi.

Bu tür görüntüler hem şehrin prestijini bozduğu gibi dışarıdan gelen turistlerinde şehre olan bakış açılarını olumsuz etkiliyor. Bu sebepten dolayı Şanlıurfa Valiliğin, Büyükşehir Belediyesinin, İlçe Belediyelerin ve yetkili tüm mercilerin bu konu hakkında kesin çözüm bulmaları gerekiyor.

25 Ağustos 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 610.557 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?