"Türkiye'de kendi ülkemizden daha özgürüz"

Uluslararası Af Örgütünün 'Avrupa'nın Bekçileri (Europe's Gatekeeper)' başlıklı raporunda yer alan Türkiye'deki kamplara ilişkin

Akçakale ilçesinde yaklaşık 29 bin kişinin misafir edildiği Süleyman Şah Konaklama Tesislerindeki Suriyeliler, Uluslararası Af Örgütünün Türkiye ile ilgili raporunun gerçekleri yansıtmadığını, aksine Türkiye'de kendi ülkelerinden daha özgür bir şekilde yaşadıklarını dile getirdi.
Suriyeli Ahmet Hıdır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Süleyman Şah Konaklama Tesislerinde kaldığını ve kendilerinin talebi olmadığı sürece kamptan çıkarılmalarının söz konusu olmadığını söyledi.
Kamplarda herhangi bir baskı yapılmadığını, isteyenlerin dilediği zaman kamptan çıkabildiğini anlatan Hıdır, şöyle konuştu:
"Bizler, Türkiye'de kamplarda çok iyi şartlarda yaşıyoruz. İmkanı olan, yönetime bildirerek ülkesine dönebilir veya dışarıda ev tutup yaşayabilir. Kimse, bize 'Kamptan çıkamazsınız veya çıkarsanız sizi ülkenize göndeririz' diye bir şey kesinlikle söylemedi. Uluslararası örgütler, Türkiye'deki kampları sorgulayacağına bizim burada olmamıza neden olan Suriye'deki insan hakları ihlallerini incelesinler. Cezaevlerinde yapılan işkenceleri araştırsınlar. Rusya, DAEŞ ve Esed'in sivil insanları infaz ettiklerini, bombaladıklarını araştırsınlar ve bunlara çözüm bulsunlar."
- "Kendimizi evimizde gibi hissediyoruz"
Sığınmacılardan Abdurrezzak Abdo ise çadır kentte çok iyi misafir edildiklerini ve herhangi bir şekilde baskıya maruz kalmadıklarını söyledi.
Türk insanlarının kendilerine çok iyi davrandığını ve sorunlarının çözümünde yardımcı olduklarını dile getiren Abdo, "Biz Türkiye'nin sağladığı imkanlar sayesinde hür bir şekilde yaşıyoruz ve kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Şayet kamptan ayrılmak istersek bunu hiç bir sorun yaşamadan gerçekleştirebiliyoruz. Yönetime bildiren herkes bunu yapar ve yapıyoruz zaten. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve Türk halkına bize gösterdikleri yakın ilgi ve alaka için çok teşekkür ediyorum" dedi.
- "Burada kendimizi güvende ve rahat hissediyoruz"
Sibel Ahmet de kampta yaşayanların, erkek veya kadın fark etmeksizin yönetime bildirerek dışarı çıkabildiğini veya kendisine ait bir ev tutarak ayrılmasında herhangi bir engel bulunmadığını aktardı.
Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda iddia edildiği gibi kampların tutuklama merkezleri olmadığını, tam tersine burada ülkelerinden daha özgür bir şekilde yaşadıklarını vurgulayan Ahmet, şunları kaydetti:
"Tabii ki vatanımızı özlüyoruz. Orada yaşananlara üzülüyoruz ama burada kendimizi güvende ve rahat hissediyoruz. İnşallah, savaş bitince ülkemize döneceğiz ama kimse bizi buna zorlamıyor. İsteyen gelir, isteyen gider. Kimse, buna engel olmuyor. Türkiye'ye bize sağladığı tüm imkanlar ve gösterdikleri misafirperverlik için çok teşekkür ediyoruz."

17 Aralık 2015 Şanliurfa/ Akçakale- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 492.200 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi