Baydemir Suruç Çadır Kentini meclise taşıdı

Şanlıurfa HDP Milletvekili Osman Baydamir Suruç Çadır Kentinde işten çıkarmalarla ilgili meclise soru önergesi sordu.

ağa
Haber albümü için resme tıklayın

Baydemir, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplamasını istediği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı;

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

12 Ocak 2016 tarihinde AFAD’a bağlı ŞanlıurfaSuruççadır kentinde bir senedir taşeron şirkete bağlı çalışan 70 özel güvenlik personelinin işten çıkarıldığı basına yansımıştır. İşten çıkarılanlardan bir kısmı kampın bulunduğu ilçe sakinlerinden olmadıkları için işten çıkarıldıklarını söylemekte, bir diğer kısmı sahip oldukları etnik kimliğin işten çıkarılmalarına neden olduğunu belirtmektedir. İşten çıkarılan personelin bağlı oldukları taşeron şirketin yetkilileri ise çıkarılan 70 tane özel güvenlik personelinin AK Parti ve üst düzey yöneticilerin referanslarıyla firmalarına başvuru yaptıkları ve işe başladıklarını ifade etmişlerdir. İşten çıkarma konusunda ise yine AK Parti bir Urfa milletvekilinin ismi geçmektedir.

Konu ile ilgili görüştüğümüz yetkililer taşeron şirketin değişmesinden kaynaklı böyle bir durumun yaşanabildiğini, işten çıkarmaların taşeron şirketin tasarrufunda olduğunu belirtmekte, taşeron şirketin neden değiştirildiğine dair ise net bilgi vermemektedirler.

Bu gerekçelerle;

1-AFAD’ın denetimindeki kamplarda görev alacak taşeron şirketler nasıl belirlenmektedir? Bu şirkete bağlı personeller nasıl seçilmektedir? Hangi kriterler aranmaktadır?

2-Şanlıurfa Suruç kampında çıkarılan 70 özel güvenlik personeli, şirketin yetkilisinin belirttiği gibi, AK Parti ve üst düzey yöneticilerin referansı ile mi işe alınmışlardır?

3-Çadır kentlerde işe alınma ve işten çıkarmalara dair iktidar milletvekillerinin bir tasarrufu var mıdır? Konuya dair çıkan duyumları nasıl açıklıyorsunuz?

27 Ocak 2016 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 529.776 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?