Sağlıklı Kilo Aldıran Etkili Tavsiyeler

Bazı insanların en büyük sorunu kilo almak yönündedir. Genelde çevrenize baktığınız zaman hep kilo vermek isteyen insanları görürsünüz ancak onlar

Bu insanlar kilo vermek isteyenlere göre biraz daha sessiz kaldıkları için onların sesleri pek duyulmaz. Bizde bu sessiz çoğunluğun sesine kulak vermek istedik ve yazımızda bu konu üzerinde durmaya karar verdik.

Kilo almak ciddi anlamda zor ve önemli bir konudur. Çünkü kilo almak istenirken yapılan bir takım yanlış uygulamalar vardır hatta bunları birçoğumuz internet ya da gazetelerin üçüncü sayfasından okumuşuzdur. Burada önemli olan konu sizinmetabolizma çalışma sisteminizdir. Çünkü kilo almanızın da alamamanızın da altında yatan birinci neden budur. Belki siz hayatınız boyunca kendinizin rahatsız olduğunu hissetmediniz ya da birden sebepsiz yere kilo vermeye başladınız ama aklınızda da hiç rahatsızlığınızın olabileceği aklınıza gelmez. Bu önemli konu her zaman ikinci hatta üçüncü plana atılır

Bu nedenle de size öneri ve tavsiye olarak belirtmek istediğimiz ilk şey kendi vücut sağlığınız için ilk önce doktorunuzla görüşmeniz olmalıdır. Yapılacak olan tahliller neticesinde sizin fiziksel muayenenizde gerçekleşmiş ve kilo alamamanızın altında bir sağlık sorunu olup olmadığı tespit edilir. Eğer ki sağlık sorununuz varsa zaten doktorunuz sizi yönlendirecek ve tedavinin tamamlanmasının ardından kilo almaya da çok rahat bir şekilde başlayacaksınız. Ancak burada bir sağlık sorunundan söz edilemeyecekse o zaman sizin yaptığınız bir yanlış var demektir. O da beslenme şekliniz. Çünkü burada beslenme işin anahtar noktasıdır. Öyle bir beslenme programı uygulamalısınız ki bu hem sizin sağlığınızı bozmamalı hem de sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlamalıdır.

Bizim size bir önerimizde sıvı alımları yönünden olacaktır. Alışkanlık halidir bazı insanlar vardır ki yemek yerken su içmeyi tercih ederler ancak bu şekilde kendilerini rahat ettirdiklerini düşünürler. Ama burada asıl yapılması gereken şey yemek esnasında su içmemektir. Eğer ki su içecekseniz ki içmelisiniz o zaman suyu yemeklerden sonra içmeniz gerekiyor. Çünkü yemek esnasında içilen su midenizin bir bölümünü doldurduğu için burada bir tokluk hissi oluşturacaktır. Ve isteseniz de daha fazla yiyemezsiniz. Bunun tam tersini kilo vermek için düşündüğünüzde ise yemek esnasında su içtiğiniz de kilo vermeyi de başarmış olursunuz. İşin en büyük ve en önemli noktalarından bir tanesi budur.

Fındık, Fıstık ve Ceviz Kilo Alımını Destekler

Bu saydığımız yiyeceklere baktığınız da aslında bunların çok küçük parçalar olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak fındık fıstık ve cevizin o kadar besleyici ve kalorili bir yanı vardır ki küçük gibi görülür ancak büyük bir etki yapar. Öncelikli olarak şöyle kendinizi bir dinlemeniz gerekiyor. Buna sizin öykünüz diyebiliriz. Bunun ardından da yaptıklarınızın bir listesini çıkarın çünkü bu çok lazım olacak. Burada düşünmeniz gereken şey bu yaptıklarınızın tam tersini yapmak. Çünkü yaptıklarınız sizi başarıya değil başarısızlığa götürmüş. Burada uzman bir diyetisyenden yardım almak doğru olacaktır.Çünkü onlar sizin öykünüz sonrasında size bir program çizebilirler. Beslenme şeklinizin iyi analiz edilmesi önemlidir çünkü porsiyonlarınızın da artırılması buna göre yapılacaktır. Öğünlerinizde dikkat etmeniz gereken şey karbonhidrat, yağ ve proteinler olmalıdır. Çünkü buradaki denge çok önemlidir. Tek tip bir beslenme şekli değilde burada çeşitliliğin artırılması önemli olandır.da denenebilecek olan bir diğer yöntemlerdendir.

Mesela bir gün içerisinde yüksek porsiyonda bir makarna yemek yerine onun yanındaproteinaçısından zengin besinlertüketilmesi daha uygun olacaktır. Lif açısından zengin bir salata ya da sebze yemeklerini de eklediğiniz de kilo alımınızı desteklemiş olacaksınız. Bu küçük besin gruplarının kiloalmada önemli çok büyüktür. Bu nedenle de abur cubur diye tabir edilen sağlıksız besin gruplarından alınmaması gerekir. Bu sağlığınız için çok önemli bir konudur.

Unutmamanız gerekenşey kilo almanızın hemen kısa sürede olmayacağıdır. Bu nedenle de kendinizi sıkıp dara düşürmemeniz gerekiyor. Örneğin haftada 300 gram kilo alan insanlara da sevindiğimiz oluyor. Buradaki asıl mesele bir an önce kilo almak değil sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo almaktır. Kilo almak isteyen insanların çok çabuk bir şekilde doyabilecekleri ortadadır bu nedenle de besinlerini çeşitlendirmeleri onların da zamanla iştahlarının açılacağı anlamına gelecektir.

Burada farklı bir durum daha karşımıza çıkıyor zayıf olmak demek sağlıksız olmak demek değildir. Genelde halk arasında çocuk zayıfsa bu şekilde bir söylem kullanılabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey boy ve kilo oranıdır.Eğer bir çocuk yaşına göre doğru kiloda ve doğru boyda ve büyümesi devam ediyorsa zayıf ya da iştahsız olabilir. Bu durum korkulacak bir şey değildir, uzman desteği ile çözülebilir.

Kısacası önemli olan mesele dengeli beslenmektir. Ve uzman bir destekle yaptığınız da kısa sürede kilo alımına da başlayabilirsiniz.

17 Mart 2017 - Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 774.071 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?