Kadına Şiddet : “Aile Dramı ve  Toplumun Kanayan Yarasıdır”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Şanlıurfa Barosu tarafından basın açıklaması yapıldı.

Baro Kadın Hakları tarafından adliye binası önünde düzenlenen açıklamaya Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Gizem Dilaraİnal, komisyon üyesi kadın ve erkek avukatlar katıldı. Grup adına basın açıklaması yapan Başkan Gizem Dilara İnal, Ülkemizde her yıl sayısız kadın cinayetler kurban gitmekte ve 2017 verilerine göre 357 kadın, erkekler tarafından katledildiğini, 17 kadın ise kuşkulu bir şekilde öldürürümmüş olarak bulunduğunu , 51 kadın yaşadığı şiddet nedeniyle intihar ettiğini . Böylece 2017 yılında tespit edilebildiği kadarıyla 425 kadın katledildi ve 589 kadında tecavüze maruz kaldığını dikkat çekerek Türkiye’de kadına şiddete bilançosuna dikkat çekti.

“8 Mart 129 dokunma işçisinin katledildiği gündür”

Şanlıurfabarosu Kadın hakları komisyonu Başkanı Gizem Dilara İnal, “8 Mart New York ‘lu 40 bin dokunma işçisi kadının 1857 ‘de on sekiz i saate varan çalışma süresine ve ağrı çalışma koşularına başkaldırdıkları, kadınlarını eşit işe, eşit ücret talebeleri, adalet, barış ve eşitlik için başladıkları uzun soluklu mücadelenin simgesi olan hakları uğruna can verdikleri gündür diyen, İnal “8 Mart 129 dokunma işçisinin katledildiği gündür. Kadınlarının yaşamın tüm ortaklığında ezilmişliği ve mücadeleyi simgeleyen 8 Mart dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdiği, kadın olmaktan yaşadıkları sıkıntıları dikkat çektiği, her türlü şiddet ve baskıya karşı bir araya geldiği, emekçi amaçlarına ulaşmak için çaba veren çalışan kadınlar günüdür.”dedi

“Kadınlara olan şiddetin en temel nedenlerinden biri toplumda yaygın olarak görülen ahlak ve namus anlayışıdır”

İnal “Fakat ne yazık ki yaşamın her alanında var olan kadınlar, istihdamı da, karar alama mekanizmalarda ve politikalarda nüfusları oranla temsil edilmediğine değinen inal konuşmasına şöyle devam etti. “ Kadınlara olan şiddetin en temel nedenlerinden biri toplumda yaygın olarak görülen ahlak ve namus anlayışıdır. Kadını eve hapsetmek isteyen bu yaklaşım, evde işte ve sokakta kanıksamış durumdadır, kadın cinayetleri ve bunun sonucunda yaşanan aile dramları, toplumun kanayan yarasıdır. Ülkemizde her yıl sayısız kadın cinayetler kurban gitmekteyken, 2017 verilerine göre 357 kadın, erkekler tarafından katledildi ve 17 kadın ise kuşkulu bir şekilde öldürürümmüş olarak bulundu, 51 kadın yaşadığı şiddet nedeniyle intihar etti. Böylece 2017 yılında tespit edilebildiği kadarıyla 425 kadın katledildi ve 589 kadında tecavüze maruz kaldığını.”belirtti .

“Bugün kadını özgür birey olma ve birlikte geleceği kurma adına mücadele ettiği gündür”

İnal , “2017 Şanlıurfa ili verilerine göre ise 171 kadın fiziksel şiddete,8 kadın cinsel şiddete, 20 kadın ekonomik şiddete ve 145 kadın ise psikolojik şiddete maruz kaldığına değinen,” İnal “Bugün kadın emekçilerin aynı zamanda sömürüye, baskıya, züllüme, haksızlığa, eşitsizliğe karşı tüm dünyada ve ülkemizde mücadelenin ve dayanışmanın günüdür. Bugün kadını aşağılayan, sömüren ve onu erkeğinin hizmetçisi gören, her türlü çağ dışı zihniyetlere ve bu zihniyetleri besleyen karşı çıkma ve omuz omuza durma günüdür. Bugün kadını özgür birey olma ve birlikte geleceği kurma adına mücadele ettiği gündür. Unutulmamalıdır ki kadın emekçilerinin olmadığı içinde yer almadığı hiçbir haklı mücadele kazanılamaz. İnsan hakları merkezli yaşanılabilir bir dünya için kadının etkinlik alanı güdülendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset ve hukuk alanlarında fırsat ve olanaklardan eşit olarak yaralanması, kadın ve erkekler verilen hakların yüklenen sorunlarının adil bir biçimde dağıtılması son derce önemlidir. Kadını dışlayan onu birlikte düşünen, birlikte üreten, birlikte eşit ve insanca yaşama güçlerinden kopartan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı birlikte mücadele etme kaçınılmazdır. Her zaman emekten, insandan, özgürlük ve bağımsızlıktan, eşitlikten ve hakkaniyetten, hukuktan ve adaletten yana olan biz Şanlıurfa Barosu Üyeleri tüm emekçi kadınlar 8 Mart kadınlar gününü kutluyoruz.”dedi

08 Mar 2018 - 12:57 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 3.008.687 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.