Rusya-Türkiye Krizi İçin Gözler Paris'te

Rusya'nın önceki gün açıkladığı 6 maddelik ekonomik yaptırım paketine Türkiye'nin ne karşılık vereceği halen merak konusu.

Her iki ülkedeki karşılıklı yatırımların envanterini çıkaranTürkiyetarafı, sağduyulu ilerlemeyi ve bugünParis'teki iklim zirvesinde yaşanabilecek olası bir sıcak gelişmeyi bekliyor. EğerPutinve Erdoğan'ın da katıldığı zirvede umulduğu gibi sıcak bir temas olmazsaTürkiye'nin benzer bir cevap vermesi bekleniyor.

Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardındanTürkiyeveRusyaarasında yaşanan yüksek gerilimli krizde,Rusya'nın önceki gün açıkladığı 6 maddelik ekonomik yaptırımlaraTürkiye'nin ne karşılık vereceği henüz netleşmedi. Türk tarafının yaptırımlara karşılık vermek üzere hazırlıklarını tamamladığı fakat bu konuda nihai açıklamanın bugünParis'te başlayacak İklim Zirvesi'nden sonra yapılmasının planlandığı öğrenildi.Türkiye'yiCumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'ın temsil edeceği İklim Zirvesi'neRusyaDevlet BaşkanıVladimir Putinde katılıyor.Ekonomi Bakanlığı'na yakın kaynaklar,Putinher ne kadar Erdoğan'ın zirve sırasında biraraya gelme teklifini kabul etmese de,Paris'te iki ülke heyetleri arasında bazı görüşmelerin yapılabileceğini ve iki taraf için de olumlu gelişme kaydedilmesinden umutlu olduklarını dile getiriyor.

YATIRIMLARIN ENVANTERİ

EkonomiBakanı Mustafa Elitaş da,Rusya'nın yaptırımları açıkladığı geçen Cumartesi günüDış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK) yönetimi veRusyaile iş yapan Türk işadamlarıyla bir araya geldi.Türkiye'deki Rus yatırımları ileRusya'daki Türk yatırımlarının bir envanterininDEİKtarafından çıkarılmasına karar verilen toplantıda,Rusya'nın yaptırımlarına nasıl bir karşılık verileceğine ilişkin açıklamanın daParis'teki toplantıdan sonra yapılması görüşü ağır bastı. Toplantıda ayrıca,Rusya'da yatırımı bulunan işadamları da yaşadıklarını aktarırken,Rusya'daki Türk çalışanlarına yönelik olası tahliye planları da gündeme geldi. İşadamları Bakan Elitaş'aRusyatarafından kendilerine şu ana kadar iletilmiş herhangi bir resmi bildirim bulunmadığını da söylediler.

SAĞDUYU VE SÜKUNETLE

DEİKBaşkanıÖmer Cihad Vardan, konuyla ilgiliHürriyet'e yaptığı değerlendirmede, "Ekonomiyönetimi ile yakın temas içindeyiz. Hangi işadamımızınRusya'nın neresinde ne yatırımı var, ne kadar çalışanı var? Rus işadamlarınınTürkiye'de ne yatırımları var? Tüm bu bilgileri tek tek toplayıp bir durum tesipitiniEkonomiBakanlığımıza ileteceğiz. Şu anda biz Türk iş dünyası olarak sükunet ve sağduyu içinde gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İklim Zirvesi'ni bekliyoruz. Ondan sonra biz de duruma göre elbette adım adım yapılması gerekenleri açıklayacağız" dedi.

İNŞAAT VE TURİZMCİLERİ BUGÜN DİNLEYECEK

Rusyaile ekonomik ve ticari ilişkilerden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen inşaat ve turizm sektörü temsilcilerinin bugünEkonomiBakanı Mustafa Elitaş ile biraraya geleceği belirtildi. Toplantıda şu ana kadar oluşan zararın yanı sıra olası yaptırımların olası sonuçlarının ele alınması bekleniyor.

YATIRIMDAN ÖTE AKRABA OLDUK

DEİKBaşkanıÖmer Cihad Vardan,TürkiyeveRusya'nın yakın iki komşu ülke olduğunu hatırlatarak, "Karşılıklı yapılan açıklamalarda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere uzun vadede zarar vermemeye özen gösterilmeli.TürkiyeveRusya'yı sadece yatırım açısından değerlendirmemek lazım. İlişkiler yatırmı aşmış akrabalık boyutuna ulaşmış artık. İki ülke vatandaşları arasında yapılmış onbinlerce evlilik var. Bu ailelerin çocukları var. Dolayısıyla gelişmeleri sakin izlemek lazım."

BİZRUSYA'DAN VEFA BEKLİYORUZ

Rusya'da yatırımları bulunan işadamlarından ulaştıklarımızın hiç biri isim vermeyi kabul etmedi. Durumun çok hassas olduğunu dile getiren işadamları, "Yarın ne olacağını hiç bilemiyoruz. Binlerce kişinin ekmek yediği yatırımlar bunlar. Sadece kendimizin işi diye bakmıyoruz. Dolayısıyla ismimizi yazmayacaksanız düşüncelerimizi paylaşalım" diyorlar. Biz de durumun hassasiyeti nedeniyle isim vermeden de olsaRusya'da iş yapan Türk işadamlarından görüş almayı kabul ettik. Konuştuğumuz işadamlarından biri söze 'BizRusya'dan biraz vefa bekliyoruz' diyerek başladı. 1998 yılında yaşananAsyakrizini hatırlatan işadamı "1998'de herkesRusya'dan kaçarken bizRusya'ya yatırıma devam ettik. Çok zor dönemler atlattık. Binlerce Rus çalışanımız var. Bunları göz önünde bulundurmak lazım" dedi.

FATURA YATIRIMCIYA ÇIKARTILMASIN

Rusya'da sanayi ve üretim konusunda en büyük Türk yatırımcılardan bir işadamı da yine isminin açıklanmaması koşuluyla görüşlerini paylaştı.Rusyatarafından şu ana kadar kendilerine herhangi bir resmi temas yapılmadığını söyleyen işadamı şunları kaydetti: "20 yılı aşkın bir süredirRusya'da yatırım yapıyor, istihdam sağlıyor ve vergi veriyoruz. Bu siyasi ve askeri meseleler geçer, durum değişir. Ama 20 yıllık bir yatırımı bir günde bozup, ertesi yeniden yerine koymak kolay değil. Dolayısıyla bugün yaşanan krizin faturasını yatırımcıya çıkarmamak lazım. Sorunların politik ve diplomatik arenada çözülmesi için çaba gösterilmeli. BizimRusya'da 5 bine yakın çalışanımız var ve bunların yüzde 99'u Rus. Şirketlerimizde İngilizler başta olmak üzere birçok farklı ülkeden fonların sermayesi de var. Dolayısıyla bizi sadece Türk şirketi olarak tanımlamak eksik olur. Biz çok uluslu bir şirketiz. Bugün global ekonomik şartlara baktığınızda yatırımları, işadamlarını ülke sınırlarıyla, millliyetleriyle tanımlamak doğru değil. İki ülke arasında yaşanan böylesi bir gerginlikte,Rusya'ya güvenmiş ve burada yatırım yapmış işadamlarının canını yakmamak, onlara ceza kesmemek lazım."

RUSYA'NIN AÇIKLADIĞI EKONOMİK YAPTIRIMLAR

RusyaDevlet BaşkanıVladimir Putin'in geçen Cumartesi günü imzaladığı 'Rusyamilli güvenliğini ve vatandaşlarını koruma altına alma veTürkiye'ye yönelik belirli ekonomik yaptırımların uygulanması' adıyla duyurduğu 6 maddelik yaptırım paketinde şunlar yer aldı:

1) MerkeziTürkiyebulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşlarınRusya'da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesi yasaklanıyor.
2) 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının,Rusya'da işe alınmasına yasak getiriliyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunanlar Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.
3)Türkiye'de üretilmiş belirli ürünlereRusya'ya giriş yasağı getiriliyor. Yasağa dahil olacak ürünlerinRusyahükümeti tarafından daha sonra belirlenecek listede duyurulması öngörülüyor.
4)Rusya'ya taşımacılık yapan araçlar, sıkı kontrol ve denetim altına alınacak. AyrıcaRusyatur operatörlerindenTürkiye'ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor.
5) İki ülke arasında sefer sayısı uçuşlar dışındaki charter seferlerinin tamamı askıya alınıyor.
6)RusyaileTürkiyearasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulaması askıya alınıyor.Rusya'nın milli güvenliğinin koruma altına alınması içinKaradenizve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenliğin arttırılmasını emrediyor. (Kaynak:Hürriyet)

30 Kasım 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 492.200 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi